“לא מספיק”, מכבי חיפה מנצחת 2:1 את שטרסבורג הצרפתית אך מודחת מליגת אירופה, הטעויות והמסקנות.

סיבוב שני מוקדמות ליגת אירופה: 23,000 אלף אוהדים שמילאו את “סמי עופר” יצרו אווירה נהדרת אך מכבי לא ניצלה את המומנטום למרות שהובילה במחצית 2:1 ומודחת למרות הניצחון בחיפה (4:3 לצרפתים בסך שני המשחקים). מכבי חיפה תתמקד כעת בליגה, כשיש לה הרבה ממה לדאוג.

זה היה באוויר, לפני תחילת המשחק ואחרי כיבוש השער השני של ניקיטה רוקאביצה. הייתה תחושה שהנה אפשר לעשות את זה, כמו שמכבי עשתה ב-98 מול פאריס סן ז’רמן, כמו המהפך שעשתה מול אקטובה הקזחית ב-2009. איצטדיון שלם ירד למחצית הראשונה בהרגשה שבמחצית השניה מכבי תעלה כמו מלוע של תותח ותיתן בראש לצרפתים הבינוניים. אבל רגשות לחוד ומציאות לחוד.

ניקיטה רוקאביצה לאחר שער המהפך, בסוף זה לא הספיק (צילום: חגית אברהם)

ערב המשחק חשבתי וגם לאחר המשחק אני עדיין חושב, שאת המשחק מכבי הפסידה בצרפת. המנטליות החלשה של בלם הקבוצה עיאד חבשי, שהכשיל שחקן צרפתי ברחבה הירוקה והורחק , כל זאת לאחר יתרון ושער חוץ של מכבי, הייתה הסנונית להדחה של מכבי מול קבוצה צרפתית חלשה, שמבלי לזלזל נראית ביום טוב כמו קבוצת אמצע טבלה בליגת העל. בליגה, למכבי חיפה היו משחקים קשים יותר, אך כשרוב ההגנה שלך בנויה משחקנים שלא מתאימים למעמדים האלה ושוער לא יציב, “גם צרפתי עיוור, מוצא גרגר”.

הערב מכבי הציגה בהרכב 3 שחקני הגנה שבכלל לא היו בתכניות שלה (דוס סאנטוס, מנחם וגרשון). הגול הראשון הגיע משום מקום, התקפה ראשונה של הצרפתים, כדור גובה מהצד וחיימוב בעוד מחדל אישי פשוט מסתכל איך האורח משטרסבורג מתגנב ונוגח מול רשת חשופה…עד מתי גיא? הירוקים גילו אופי וחזרו למשחק עם שער שיוויון של ירדן שועה במבצע אישי מול השער ורוקאביצה שכבש את השני , אבל ברוב רגעי המשחק, התקשו הירוקים להגיע למצבים ועל כך תעיד המחצית השנייה שדווקא בה, מכבי הגיעה בקושי לשתי הזדמנויות.

תצוגה אדירה של האוהדים בירוק (צילום: חגית אברהם)

הגנה בינונית
שחקני הקישור שבלטו בשלב הקודם מול מורה הסלובנית (אשכנזי, לביא), לא הורגשו כלל במשחק וגם פלקושצ’נקו שכבש בשבוע שעבר את שער היתרון למכבי בצרפת, היה חלש. מכבי חיפה הודחה הערב מהמפעל האירופי אבל היא צריכה להיות מודאגת יותר מהעונה הקרובה בליגת העל. החלק ההגנתי שלה לא עבר כל שינוי מהעונה שעברה והוא סובל מחוסר ביטחון משווע של שחקנים דוגמת דוס סאנטוס וגרשון, שרק מחפשים איך להיפטר מהכדור או להחזיר אותו אחורה לשוער גם כשהם על קו החצי. אגב, לדעתי, אתמול דוס סאנטוס, הציג את משחקו הטוב ביותר עד כה במכבי חיפה ועדיין, מראה חוסר ביטחון כפי שציינתי לעיל. מכבי חייבת להביא לפחות בלם בעל שיעור קומה ומגן שמאלי על מנת שתייצב ולא במעט את העורף הפגיע שלה.

שחקן רעב על הספסל
המאמן מרקו בלבול לא חף מטעויות. בפעם המי יודע כמה הוא משאיר את מוחמד עוואד, השחקן הכי “רעב” של מכבי חיפה על הספסל וזה כבר מתחיל להיראות כמו עניין אישי ולא מקצועי. מרקו חייב להתעורר ולהבין שכמה שהוא גאה בשחקניו על ההופעה, זה פשוט לא מספיק. הקרדיט הקבוע שהוא נותן למספר שחקנים בהרכב כבר הוכיח שלא ראוי והוא חייב להתעשת ולשנות מערך וגישה. מרקו מתעקש על מערך 5-3-2 עם שחקנים לא מתאימים והוא חייב להתחיל לחשוב מחוץ למשבצת , “לקבל ביצים” ולחשוב יותר התקפה מבלי לעשות הנחות ליריב.

למרות כל מה שצוין לעיל, מכבי ניצחה את המשחק וכן… היה בזה משהו מנחם שאולי הראה גם טיפה על אופי וכבוד של קבוצה. אתמול, מכבי יכלה והייתה צריכה לעבור שלב אך אולי זה סימן ואות לירוקים שיתחילו לבצע שינויים בקבוצה לפני שייסגר חלון ההעברות , על מנת שיהוו אלטרנטיבה למכבי ת”א, הפועל ב”ש וגם לקבוצות כמו בית”ר ירושלים ומכבי נתניה שכרגע עדיפות עליהן. התשובות כמובן אצל יענקל’ה…

מכבי חיפה, תמונה קבוצתית אחרונה לעונת 2019/20 (צילום: חגית אברהם)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.