שבוע ההנקה העולמי | פעילויות בכללית וכל מה שרצית לדעת וחשוב לך לדעת על הנקה

הנקה - כללית

השבוע מצוין ברחבי העולם מה-28/7 ועד 1/8 שבוע ההנקה העולמי. לרגל שבוע זה וכחלק מהמאמץ לעודד הנקה ולסייע לנשים המתלבטות אם להיניק או להמשיך להיניק,  בגלל שההנקה היא התזונה הטובה ביותר לתינוק ואף תורמת לבריאות האם המיניקה, צוות כללית מקיים במהלך השבוע סדרת אירועים במרכז לבריאות האישה בקריית בריאות זבולון.

במשך השבוע תפעל עמדת הדרכה במרכז לבריאות האישה הממוקם במגדל 2 בקריון, תינתן הדרכה על ידי יועצת הנקה, יחולק חומר הדרכה ותהייה התנסות בטיפולי כללית משלימה. לתיאום מפגש הדרכה אישי יש להשאיר שם/ת.ז./טלפון במייל zvwomen@clalit.org.il

בכללית לא מסתפקים רק בפעילויות אלא גם מנדבים טיפים והמלצות בנושא חשוב זה הניתנים ע”י מומחים בתחום.

אלישבע כהן ארזי, רכזת תחום רפואה מונעת ויועצת הנקה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי מסבירה, כי חלב אם הוא ההזנה המיטבית לתינוקות וכי ההנקה כוללת תזונה מותאמת גיל, הגנה חיסונית, מגע וחום, מציצה ועוד ובכך מספקת את כל צרכי התינוק עם לידתו.

איך מתכננים הנקה ומה עושים לקראת הנקה, מה הם השלבים ומה היא חשיבות ההנקה ?

  • בהריון – אין צורך בהכנת השד או הפטמה להנקה.
  • בחדר לידה – מומלץ להתחיל להניק מיד לאחר הלידה .
  • בימים הראשונים – הנקה ע”פ דרישה, עדיף להימנע ממתן מוצץ עד ביסוס הנקה.

1. קולוסטרום: החלב הראשוני הידוע  גם בכינויו “הזהב שבחלב” בשל היותו עשיר במרכיבים חיסוניים ותזונתיים ומותאם לצרכי התינוק בדיוק בגיל הזה.

2. מהיום השלישי תתכן מלאות של השד. המלאות מבורכת, הגודש לא. הטיפול הוא מניעה בלבד: הנקה על פי דרישת התינוק. סימני מוכנות להנקה הם עירנות, ליקוק לשון, פתיחת עיניים. בכי הוא סימן מאוחר. מומלץ להיות קשובה לתינוק ולא  לשעון. הנקה אופיינית היא במקבצים ולא מסודרת במרווחים קבועים.  תינוק יונק בממוצע  10-12 פעמים ביממה בחודשיים הראשונים.  במידה והתפתח גודש, יש להתייעץ ביועצת הנקה לקבלת הדרכה מתאימה.

3. פצעים בפטמה: לטיפול יש לבדוק את תנוחת האם והתינוק והאופן בו התינוק תופס את הפטמה. לא מומלץ למרוח משחות ללא ייעוץ מקצועי.  כאב בהנקה הוא פעמון המאותת לפנות לייעוץ.

4.תרופות בהנקה: חשוב ליידע את הרופא המטפל של האם והתינוק  ולהתייעץ בו. ניתן לפנות למרכזי יעוץ (פרטים ב*2700)

5. מומלץ להיניק משני השדיים בכל הנקה. לאחר שתינוק עוזב את השד הראשון, ניתן להחליף טיטול/להרים להוצאת אויר ולהציע שד שני. התחלת ההנקה הבאה תהיה בשד שסיימנו בו את ההנקה הקודמת. ניתן לסמן את הצד (אפשר להיעזר בצמיד הנקה).

6. סימנים להנקה תקינה: מהיום החמישי ,התינוק מרטיב 5-6 טיטולים עם שתן בהיר. 3-4 יציאות, משמיע קולות בליעה בזמן הנקה וגופו רפוי בסיום ההנקה . כמו כן, לאם המיניקה לא נגרם כאב בשד.

7. תזונת האם המניקה: שתייה מרובה , היענות לתחושת הצמאון, כ-  10 כוסות מים לפחות. חשוב להפחית כמויות קפאין (בקפה, בתה או משקאות כמו קולה קולה) ויש להימנע מאלכוהול. אין מאכלים אסורים בהנקה, אך חשוב להיות ערנית למאכלים שנראה שמשפיעים על התינוק וגורמים לו אי שקט. מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי לפני הפחתת מזונות מתזונת האם. 

8. אין להוסיף מים לתזונת התינוק בתקופת ההנקה, כאשר התינוק מאותת אי שקט  יש להציע לו הנקה. הנקה מספקת כל צרכי התינוק.

9. תנוחות בהנקה למניעת כאבי גב: רצוי לגוון בתנוחות. מומלץ לשבת בכורסה עם משענת ישרה ויציבה , ולהביא את התינוק לשד ולא את השד לתינוק.

10. חשוב לשמור על עירנות בזמן הנקה  ולא להירדם כדי למנוע נפילה של התינוק.

 11. אחסון חלב אם: באוויר החדר עד 4 שעות, במקרר 3-4 ימים. בתא הקפאה משך 3 חודשים. הפשרת חלב אם מומלצת בהוצאה מחוץ למקפיא, כאשר החלב מפשיר יש לערבב היטב ולשים את החלב בבקבוק בתוך כלי עם מים חמים – לא במיקרוגל. יש לבדוק את חום החלב על גב כף היד, למניעת חימום יתר. 

מתלבטת אם להיניק או לא ?  ד”ר אבי פכט – מומחה כללית בגסטרואנטרולוגיה ילדים במחוז חיפה וגליל מערבי יעזור לך להחליט במאמר אותו כתב על ההנקה.

חלב אם נחשב למזון הבריא והמתאים ביותר לתינוקות, משחר ההיסטוריה התבססה הזנת התינוק על הנקה. ההתייחסות להנקה זה אלפי שנים היא כאל פעולה טבעית בסיסית ומובנת מאליה וגם ההתפתחות והתקדמות האדירה של המדע והטכנולוגיה לא שינתה זאת.

למה? כי חלב אם מכיל את כל המרכיבים התזונתיים החיוניים ומתאים בצורה מושלמת לתינוק האנושי ,והכול ללא עלות כשהיא .

מדוע חלב אם הינו המזון המושלם ?

חלב אם מכיל מעבר לכל אבות המזון גם  גורמי  גדילה שונים, נוגדנים רבים  המגנים בפני זיהומים שונים ,והרכבו  מותאם באופן אינדיווידואלי לצרכי התינוק ולשלב ההתפתחותי של מערכת העיכול של התינוק המשתנה משך תקופת ההנקה עם גדילת התינוק  .

 מתי להתחיל להיניק ?

ניתן להתחיל בהנקה כבר במהלך השעה הראשונה שלאחר הלידה, הקשר ראשוני הנוצר  עוזר לילוד לתרגל את רפלקס המציצה ( הקיים עוד קודם במהלך החיים התוך רחמיים)     ומעודד את הקשר והקרבה הראשונים בין האם לילד .

בימים הראשונים להנקה מופרש הקולוסטרום שהוא נוזל מרוכז עשיר מאוד בנוגדנים ונותן לילד הגנה ראשונית למערכת העיכול והכנה להמשך היניקה וההאכלה  ולכן קיימת חשיבות גדולה במיוחד להנקה ראשונית זו .

יצור החלב  הינו לפי צרכי היניקה, במנגנון של משוב חיובי –  ככל שהתינוק יונק יותר, כן נוצר יותר חלב. בהתמעטות ההנקות, פוחת יצור החלב ולכן תוספות תרכובות מזון לתינוקות  אינם מומלצות .

חלב בשל משתנה בזמן הארוחה לשני הרכבים שונים: חלב קדמי, המשתחרר בתחילת ההנקה  מיוצר בכמות גדולה יותר. הוא עשיר בחלבונים ו די מים לכלל צרכי התינוק. לאחר מכן משתחרר, במהלך ההנקה, חלב אחורי. הוא עשיר יותר בשומנים וקלוריות, לכן זרימתו איטית יותר והוא מספק את  מרבית הקלוריות. לחלב האם יש יכולות מופלאה גם של שינוי במשך הזמן, בהתאם לצרכי התינוק: ככל שהתינוק בוגר יותר, החלב שומני יותר ומספק  יותר קלוריות.

ההמלצה הינה שעד גיל 4 חודשים הזנה הטובה ביותר היא חלב אם בלבד, ללא תוספות נוזלים או מזון אחר פרט לתוספי ויטמינים ומינרלים. לאחר מכן, יש לשלב יחד עם ההנקה טעימות של מזון  ולבסוף גם ארוחות מוצקות בהתאם להתפתחות הפיזית של התינוק .

יתרונות ההנקה :

במחקרים רבים נצפו היתרונות הבאים : הקטנת שכיחות דלקת אוזן תיכונה, הפחתה בזיהומים במערכת עיכול ובמערכת נשימה, הפחתה בשעורי ההשמנה בילדים, הפחתת יתר לחץ דם בגיל מבוגר  והפחתה בשיעורי אסטמה ואלרגיות עוריות שונות, הפחתה בהתפתחות סוכרת , מניעת עצירות  ושלשול ופחות גזים. במספר עבודות דווח על יתרונות גם לאם המיניקה : הפחתת דימומים לאחר הלידה במהירות רבה יותר, דווח על סיכון נמוך יותר לסרטן שד ולאוסטיאופורוזיס .

האם אם מיניקה צריכה לשמור על דיאטה מסוימת ?

אמהות רבות נמנעות ממזונות שונים בגלל האמונה כי בכך יקלו על כאבי בטן או רגישות למזון של היונק, אך חשוב לציין שאין לכך תימוכין בספרות, אם התינוק מתפתח כרגיל ללא כל תלונות יוצאות דופן אין האם צריכה להימנע ממזונות שונים ויכולה לאכל כרגיל, כולל תבלינים להם היא רגילה. לגבי קפה ותה רגיל ההמלצה שאין לשתות  יש יותר מ  3- כוסות ליום, אך חשוב לשתות 10-12 כוסות נוזלים מידי יום. יש להימנע לחלוטין מאלכוהול, עישון , ולהמעיט באכילת דגי ים ( בגלל הכספית) בכל זמן ההנקה . במידה ויש התרשמות כי התינוק סובל מגזים, יש הטוענים כי ניתן לנסות ולפחית מוצרים יוצרי גזים כגון : כרובית ברוקולי וקטניות. במידה והאם צמחונית חשוב להתייעץ עם דיאטנית קלינית לגבי תוספי תזונה.

הנקה מומלצת כמזון בלעדי בחודשי החיים הראשונים וגם אם קשה בהתחלה…כדאי להתמיד ולא לוותר ובמידת הצורך להיעזר ברופא הילדים , דיאטנית ילדים, או יועצת הנקה.

סדנאות הנקה נערכות ברחבי מחוז חיפה וג”מ. לפרטים והרשמה יש להתקשר 5545* או  שלוח מייל sadnaothaifa@clalit.org.il

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. אלה אמר/ה

    חשוב גם להקפיד בזמן ההיריון ובתקופת ההנקה לצרוך סידן, ואם צריך – אז גם תוספים כמו הסידן האמורפי. חייבים להיות מודעים ולא להתנגד לתוספי תזונה, זו אחריות שיש לנו כלפי התינוקות שלנו.