לפיד ענק בער בבתי הזיקוק • תקלה במתקן המונומרים בכרמל אולפינים • התמונות

לפיד ענק בער בבתי הזיקוק 23/7/19 • חשש לתקלה (צילום: מיכאל)

תושבי חיפה מדווחים על לפיד ענק שנצפה הלילה שורף כמויות אדירות של גזים ממתקן בבתי הזיקוק. מבתי הזיקוק נמסר על תקלה, שהסתיימה, במתקן המונומרים. תקלה שאילצה את המפעילים לשרוף כמות גדולה של גזים.

לפיד ענק בער בבתי הזיקוק 23/7/19 • חשש לתקלה (צילום: מיכאל)

מקבוצת בז”ן נמסר לחי פה:
“בעקבות תקלה במתקן האתילן בכאו”ל (כרמל אולפינים) היתה פעילות לפיד ערה במהלך הלילה. המתקן חזר לפעילות מלאה תוך ארבע שעות. בסביבות השעה אחת בלילה נפסקה פעילות מדחס במתקן המונומרים, הפסקה שהביאה להזרמה מוגברת של גזים ללפיד לפרק זמן קצר.”

לפיד ענק בער בבתי הזיקוק 23/7/19 • חשש לתקלה (צילום: מיכאל)

תגובתה של ד”ר רויטל גולדשמיד – רכזת צוות מרכז מחקר סביבתי חיפה:

שוב אנחנו נוכחים במפרץ חיפה מדוע הכרחי להרחיק את התעשיות המסוכנות ממפרץ חיפה – במיידי. תקלה במתקן האתילן בבזן גרמה לכך שתושבי מפרץ חיפה נשמו פי 100 יותר אתילן ממה שמותר בהיתר הפליטה בשעה (23 טון אתילן בשעה במקום 300 קילו בשעה). תושבי מפרץ חיפה חיים תחת מטריית זיהום האוויר והסכנה האורבת מהמפעלים הפטרוכימים. אנחנו דורשים ממשלת ישראל להעלות להחלטת ממשלה דחופה את תוכנית מפרץ החדשנות לפינוי המפעלים המזהמים והמסוכנים משכונת המגורים שלנו.
ד"ר רויטל גולדשמיד (צילום: ירון כרמי)
ד”ר רויטל גולדשמיד (צילום: ירון כרמי)

תגובת המשרד להגנת הסביבה:
המפעל הודיע הלילה על תקלה באחד מהמתקנים. כפי שמקובל בתעשייה זו ועל פי הוראות היתר פליטה, בעת התקלה גזי פליטה הועברו לשריפה בלפיד המשמש אמצעי בטיחות. פעולה זו נועדה למנוע פליטת גזים לא מבוקרת לסביבה ולמנוע סכנה.
המשרד להגנת הסביבה מקבל דיווחים בזמן אמת מהמפעל, ועוקב אחר הנושא. מהנתונים שמתקבלים נראה כי התקלה טופלה והמפעל חזר לפעילות שגרתית. נדגיש כי בתחנות המשרד לניטור אוויר באזור לא נרשם שינוי בריכוז החלקיקים בתחנות הניטור הסביבתיות בעת התקלה, והריכוזים ממשיכים להיות מתחת לערכי הסביבה. ככלל יש לציין כי הגזים נשרפים בלפיד ביעילות העולה על 98% ולכן לא צפויה פליטת חלקיקים משמעותית מפעילות הלפיד.
על-פי הנחיות היתר הפליטה, המפעל יערוך תחקיר לאירוע ויגיש אותו למשרד. כשיתקבל התחקיר – המשרד  יבחן את אופן פעילות המפעל בעת האירוע, לרבות הפעלת הלפיד, ולפי הממצאים, אם יהיה בכך צורך, יפעיל את כל אמצעי האכיפה העומדים לרשות.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו