ד”ר שרבל האשול מונה למנהל מערך ההדמיה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי

שרבל האשול מונה למנהל מערך ההדמיה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי (צילום:כללית)

ד”ר שרבל האשול, בן 36, נשוי ואב לשניים, תושב חיפה, מונה לנהל את מערך ההדמיה הגדול בארץ במחוז חיפה וגליל מערבי, המשרת כ-750 אלף לקוחות, בהיקף כזה של אחת מקופות החולים הקטנות בכל הארץ.

בתחילת הדרך שקל האשול, ללמוד מדעי המחשב, אך הבין שחשוב לו לשלב את אהבת הטכנולוגיה שלו, עם הצורך במגע אנושי ובטיפול בזולת וכך בחר ברפואה, כשברור לו שתחום ההדמיה כהתמחות מהווה מענה טוב לשתי הנטיות שלו.

האשול, סיים את לימודי הרפואה בפקולטה לרפואה בירושלים ועשה סטאג’ והתמחות בבית חולים כרמל, במחלקה בניהולו של פרופ’ נתן פלד. תוך כדי ההתמחות השלים גם תוך שנה וחצי תואר בניהול. בשנה השלישית מתוך חמש שנות ההתמחות כרנטגנולוג, החל לשלב עבודה עם חברת מחשבים גדולה איי. בי. אם, בפיתוח תוכנית להדמיית שד בעזרת בינה מלאכותית – מדובר בתוכנות חכמות המאפשרות פענוח מדוייק ומהוות כלי עזר משמעותי לרופא.

כמו כן, הייתה לו משך מספר שנים חברה לטלרדיולוגיה שסיפקה שירות פענוח מרחוק של צילומי הדמייה לגינאה המשוונית. זו הייתה חוויה מיוחדת, מספר ד”ר האשול, כי הזדמן לו לאבחן מחלות בהן איננו פוגשים בארצות מפותחות, כמו מחלות נלוות לאיידס ומומים נדירים. בשנת 2016 יצא להשתלמות פלאושיפ באוסטרליה, בה חי בילדותו ועשה תת התמחות ברדיולוגיה פולשנית, הדמיית בית החזה ושד.

עם כל הידע הרב והניסיון העשיר הזה החל לפני מספר חודשים כמנהל שירות הדמיות במחוז חיפה וגליל מערבי של כללית. השירות בניהולו כולל 13 רדיולוגים, 37 רנטגנאיים שמבצעים בדיקות ב-9 מכוני ההדמיה  של כללית הפזורים ברחבי המחוז ועוד כ-14 מכונים הפועלים בהסכם עם כללית. סה”כ מבוצעים במחוז כ-344 אלף פרוצידורות בתחום ההדמיה, ב-182 אלף נבדקים בשנה.

שרבל האשול מונה למנהל מערך ההדמיה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי (צילום:כללית)

בכללית אומרים, כי ד”ר האשול משלב ניהול עם עשיה קלינית, בעיקר בתחום אבחון השד, תחום בו יש לו תת התמחות וניסיון רב. בדעתו לפתח ולהעשיר את הידע של טכנאי הרנטגן. כדוגמה, מכון ההדמיה בלין הוא היחיד בארץ שפועל בקהילה ולא בבית חולים, בו מבוצעות בדיקות לאבחון פקקת בגפיים במסגרת המיון הקהילתי. זאת לאחר שהמכון צוייד. במיכשור הנדרש והצוות עבר הכשרה מיוחדת לביצוע בדיקות אלו. כך אובחנו וניצלו חייהם של עשרות מקרים שהגיעו למיון הקהילתי ואובחנו כסובלים מפקקת בגפיים שעלולה לסכן חיים.

בין החידושים המתוכננים מציין ד”ר האשול, פיתוחה של יחידה חדשה לביופסיות שד בקריית בריאות זבולון ולשם כך נרכש ציוד ייעודי ורנטגאי עובר הכשרה מיוחדת. במרפאה היועצת של כללית בעכו, שהינה שלוחה של מכון השד הגדול בקריית בריאות זבולון, מבצע ד”ר האשול את בדיקות האולטרה סאונד שד, וכך מקבלות הנשים באיזור הגליל המערבי אבחון איכותי ביותר. כמו כן, בדעתו להרחיב את האבחון מרחוק.

כחלק מפתיחותו לטכנולוגיות חדישות, הוכנסה למכוני ההדמיה של כללית בחוז חיפה וגליל מערבי טכנולוגיה חדישה המאפשרת הקלדה קולית של פענוח הצילומים, במקום שהרופא המפענח ייאלץ להקליד באצבעותיו או להכתיב לקלדנית. כך נמנעות טעויות הקלדה ומתקצר מאד משך מתן תשובות. בימים אלה שב ד”ר האשול מניו זילנד, שם עבר משך כשלושה חודשים השתלמות באחת החברות הרדיולוגויות הגדולות והתמקצע בהדמיית השד, למד לפענח בדיקות ממוגרפיה סקר, טומוסנטיזה ו- MRI שד וכן התנסה ביצוע בדיקות ביחידה הפולשנית להדמית השלד וביצע הזרקות סטרואידים תחת אולטרה סאונד וסי.טי למפרקים שונים, כגון שורש כף היד, מרפק, כתף, ירך, קרסול.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.