אבחון מהיר במיון הקהילתי לין הציל את חייו של צעיר שסבל מתסמונת חזה אוויר בלחץ

צוות מיון קהילתי לין

בחור בן 24, בריא וללא מחלות רקע ידועות, פנה למיון הקהילתי במרכז רפואי לין של כללית בחיפה עם תלונה על כאבים בחזה ומצוקה בנשימה.

ד”ר גבריאלה סירוטה, רופאה פנימאית במיון שבדקה אותו במהירות מיד חשדה כי מדובר בתסמונת של “חזה אוויר בלחץ” שהינה מצב מסכן חיים שמחייב ניקוז אויר לשחרור הריאות.

צילום שבוצע במקום  אישש את האבחנה של ד”ר סירוטה, ובתמונת הריאות היה ברור שהריאה השמאלית בתמט מוחלט (התמוטטות מוחלטת שגורמת לאיבוד נפח הריאה), עם סטיה של קנה הנשימה לימין. הצוות במיון נתן טיפול ראשוני להקלה והזעיק ניידת טיפול נמרץ להעברה דחופה לבית החולים, שם בוצע ניקוז אויר והפחית את הלחץ על הריאה ששבה לנפחה הרגיל והחלה לשוב ולתפקד.

מצבו של הבחור הוטב תוך זמן קצר באופן ניכר ומיד לאחר שהשתחרר מבית החולים והתאושש הגיע למיון הקהילתי כדי להודות אישית לצוות.

מנהל מרכז רפואי לין של כללית, ד”ר ארז אלון, מסביר:

חזה אוויר בלחץ הוא מצב לא שכיח בו מצטבר אוויר בין הריאה לדופן הפנימי של בית החזה וכאשר ההצטברות רבה, הריאה עוברת תמט ונוצר קושי בנשימה. במצבים מסוימים הלחץ המוגבר בתוך בית החזה פוגע בהחזר הורידי ללב ויכול להסתיים במוות ומכאן החשיבות שבמתן טיפול מהיר.
אירוע כזה אינו שכיח בקרב אנשים צעירים וכשהאירוע מתרחש באופן ספונטני ולא בעקבות חבלה קשה באזור, מדובר בדרך כלל בתוצאה של קרע ברקמת ריאה לא תקינה – מעין ציסטות ריאתיות דקות דופן שנקרעות מסיבה לא ברורה ואוויר מתמלא מהריאה לחלל בית החזה. נדרשת מיומנות גבוהה כמו זו של ד”ר סירוטה מהמיון הקהילתי כדי לאבחן במהירות מצב זה כשהוא מתרחש אצל אדם כה צעיר וללא כל סימנים או אירועים מקדימים.
ד"ר ארז אלון, מנהל מרכז רפואי לין של כללית חיפה
ד”ר ארז אלון, מנהל מרכז רפואי לין של כללית חיפה
תגובה
  1. מוני אמר/ה

    מה הקשר למנהל היחידה.
    ניתן היה להביא את תמונתה של ד”ר גבריאלה סירוטה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.