שני תלמידים הורחקו מבית ספר תיכון בחיפה בניגוד לנוהל משרד החינוך • דו”ח נציב תלונות הציבור

תלונות של שתי אימהות על הרחקת בניהן מבית ספר תיכון בחיפה. בדו”ח השנתי של נציב  תלונות הציבור – מבקר המדינה מס 45 מחודש יוני 2019.

בית ספר תיכון בחיפה הרחיק שני תלמידים במשך חודשים
זאת מבלי שהתקיימו בעניינם הליכי ההרחקה הקבועים בחוק זכויות התלמיד, התשס”א-2000, בתקנות זכויות התלמיד התשס”ב-2002 ובנוהל משרד החינוך בעניין הרחקה של תלמיד ממוסד חינוך. הליכים אלה כוללים, בין היתר, קיום דיון בנוכחות כמה בעלי תפקידים במוסד החינוך והמפקח על המוסד, מתן הזדמנות לתלמיד ולהוריו להשמיע את טענותיהם, מסירת הודעה מנומקת בכתב של מנהל מוסד החינוך בעניין החלטתו להרחיק את התלמיד, מתן זכות ערר למנהל המחוז במשרד החינוך, דיון בערר לפני ועדת שימוע, מתן זכות טיעון בדיון לתלמיד ולהוריו ומתן החלטה מנומקת בכתב של מנהל המחוז.

בנציבות תלונות הציבור מתקבלות מדי פעם בפעם תלונות על הרחקת תלמידים ממוסדות חינוך
הנציבות פועלת לבירור מזורז של תלונות אלה, בפרט במקרים שבהם בעקבות ההרחקה התלמיד אינו מבקר במסגרת חינוכית חלופית. בדיקת תלונות של שתי אימהות לתלמידים בבית ספר תיכון שפנו לנציבות בתלונות על הרחקת בניהן מבית הספר בשנת הלימודים התשע”ח (2017 – 2018),עקב בעיות התנהגות.`

הבדיקה עם משרד החינוך ועם עיריית חיפה העלתה כי בית הספר הרחיק את התלמידים במשך חודשים, בלי שהתקיימו בעניינם הליכי ההרחקה הקבועים בחוק. בעקבות התערבות הנציבות, משרד החינוך ועיריית חיפה, חזרו התלמידים ללמוד בבית הספר. ואולם בשנת הלימודים התשע”ט (2018 – 2019 ) הגישה שוב אחת האימהות תלונה על הרחקת בנה מבית הספר. בירור נוסף עם משרד החינוך ועם עיריית חיפה העלה כי בית הספר הרחיק בשנית את התלמיד וגם הפעם הורחק התלמיד בלי שהתקיימו הליכי ההרחקה הקבועים בחוק. נמצא כי גם התלמיד השני אינו מבקר בבית הספר. בעקבות התערבות חוזרת של הנציבות, משרד החינוך ועיריית חיפה, שבו שני התלמידים ללימודים.

מפקחת משרד החינוך הורתה למנהל בית הספר לפעול בהתאם להוראות נוהל משרד החינוך בעניין הרחקה של תלמיד ממוסד חינוך, בלי שהתקיימו בעניינם הליכי ההרחקה הקבועים בחוק.

4 תגובות
 1. קלייר אמר/ה

  שמתם לב, כמה פעמים חזרו על הידיעה שהרחיקו שני תלמידים? אף לא מילה, על מה ולמה ? זו הצביעות של האמהות החדשות. הם עשו משהו רע, אחרת לא היו מורחקים. ובשם הנהלים, תקנון, חוקים וכללים, מוקיעים את ההרחקה. אתם מבינים למה האלימות בקרב הנוער עולה ועולה? מרוב תפל לא רואים את העיקר.
  לא מרחיקים ככה סתם תלמיד נקודה.
  החוצפה האלימות הזילזול במבוגרים, זו היום התרבות.
  אז בואו , עם כתבה שיטחית כזו, אל תצפו לאמפטיה.

 2. מוטי אמר/ה

  כמי שעבד במערכת החינוך שנים רבות ועסק בחינוך. וגם היה תקוםה ארוכה מפקח, הרשו לי להביע את דעתי בענין.
  ייתכן שהצדק עם הכותב שהנערים נהגו שלא באופן ראוי ואולי אף גרוע מכך. הפיתרון להרחיקם לחצר האחורית של החברה אינה פתרון כלל ועיקר. צריך להתמודד עם הנוער ולמצוא את הדרך לחנך אותו, שזה תפקידה של מערכת החינוך. אם לא נתמודד וננהג כפי שנהגו בביה”ס הנערים הללו יהפכו להיות אזרחים לא איכותית וזאת בלשון המעטה. זאת ועוד, במדינה מתוקנת יש נוהלים ואם מנהל ביה”ס לא נוהג על פי הנוהלים כפי שמסתבר אין זו דוגמה טובה.
  טוב שנושאים כאלה מוצפים והמפקחת של משרד החינוך עשתה את המוטל עליה ועל כך יישר כוח שיש מי ששומר על המערכת.

 3. רוני אמר/ה

  גם כן המפקחים האלה תמיד מגבים את המנהלים האלה , כסת”ח גם אם הם לא צודקים.
  ודווקא ממערכת החינוך הייתי מצפה להכלה ולא להרחקה , בסופו של דבר התלמידים יכולים להיפלט לרחוב ויהיו נטל על כולנו.

  1. אבי אמר/ה

   וזה אתה אומר אחרי שאתה כבר יודע למה הרחיקו אותו ? אם הבן שלך היה מקבל איומים והפחדות הצקות ואלימות מנער מגודל שאין למורים דרך להתמודד איתו , היית בא לבית הספר והיית מקבל תשובה , אנחנו מצטערים אבל משרד החינוך לא מאפשר לנו וכו’ . יש במדינה שלנו בעיה שהמשילות נפגעה והפכנו להיות מדינה באנרכיה , החוקים שהיו לא מספיקים בשביל לשמור על הציבור , נער שעושה בעיות צריך לשלם מחיר כזה שמרתיע אותו ולא פוצי מוצי מרחיקים וחוזר מרחיקים וחוזר . לא יודע מה הניסיון של כל נותני עצות ההכלה למיניהם אבל במרבית המקרים כדי להתחיל טיפול רציני צריך שהתלמיד יבין למה זה כדאי לו , לא תמיד יש לנו את הזמן שיבין כי בינתיים האחרים סובלים , ולכן לפעמים צריך להסתמך על עושנ משמעותי כדי שידע הוא וההורים שלו שהמחיר שהוא עלול לשלם יקר ולא כדאי , ולכן זה יוכל להוות טריגר לשינוי .

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.