חובב הרכבות שמואל הורוביץ ז”ל הלך לעולמו בגיל 90 • משפחתו תרמה אוסף נדיר של רכבות מיניאטוריות למוזיאון הרכבת בחיפה

חובב הרכבות שמואל הורוביץ ז"ל (צילום: דוברות רכבת ישראל)

שמואל הורביץ ז”ל הוא אחד מחובבי הרכבות הוותיקים בישראל, הלך לעולמו בשבוע שעבר בגיל 90. כשהוא משאיר אחריו אוצר אמיתי עבור כל חובב רכבת: עשרות מטרים של מסילות מיניאטוריות, קטרים, קרונות ואפילו תחנות רכבת בריטיות זעירות ששוחזרו באופן מדויק, הכל בקנה מידה של 1:85 ביחס לדגמים האמתיים. האוסף המפואר טופח על ידו במשך עשרות שנים, כחלק מאהבתו לרכבות. האוסף שהורכב ונשמר על ידי חובב הרכבות במשך עשרות שנים נתרם לאחר מותו למוזיאון רכבת ישראל הנמצא בחיפה. 

למרות הקושי והערך הרגשי החליטה משפחתו האהובה של שמואל להעביר את רוב הדגמים הייחודיים שנשמרו עד כה בקנאות רבה, שהיו נעולים בחדר מיוחד בביתו – למוזיאון רכבת ישראל בחיפה. בכך מקווים בני משפחתו להמשיך ולשמור את רוחו ומורשתו של שמואל במקום שהיה הכי מחובר אליו ברוב שנות חייו, מוזיאון הרכבת. משפחתו תרמה את אוסף הרכבות שלו, שנאסף במשך עשרות שנים, למוזיאון רכבת ישראל בחיפה.

גלעד, נכדו של שמואל אומר:

החלטנו לשמר את מורשתו של סבא ולהעביר את האוסף למקום שהכי יעריך את אהבתו לרכבות. אני מתכנן להגיע ולסייע בהרכבת הדגמים במוזיאון וכמובן לוודא שהם נשמרים באופן הטוב ביותר.
גלעד, נכדו של שמואל הורוביץ ז”ל תורם האוסף למוזיאון הרכבת בחיפה (צילום: דוברות רכבת ישראל)

בני משפחת הורוביץ ז”ל פנו לחן מלינג, שהוא חובב רכבות בעצמו ומנהל מוזיאון רכבת ישראל בחיפה והציעו לו להעביר את האוסף לחזקתו במוזיאון הרכבת בחיפה, השוכן בעיר התחתית. לאחרונה, הגיע צוות מומחים מיוחד מטעם “מוזיאון הרכבת”, בראשותו של המנהל חן מלינג אל ביתו של שמואל ז”ל בעיר כרמיאל והחל במלאכה העדינה של פירוק הדגמים ואריזתם לקראת הובלה עדינה למוזיאון בחיפה. אנשים שנכחו באירוע סיפרו כי לא נשארו עיניים יבשות במהלך מעמד מרגש זה.

חן מלינג, מנהל מוזיאון רכבת ישראל בחיפה, אמר:

הסיפור הזה מוכיח שוב שמאחורי חזית הפלדה הקשוחה של חובבי הרכבת, נמצאת נפש עדינה. מוזיאון רכבת ישראל תמיד היה אבן שואבת לחובבי רכבות בארץ ובעולם, ואני שמח ונרגש שמורשתו של ידידי שמואל ז”ל תבוא לידי ביטוי בו. בימים הקרובים אנו נתחיל במלאכה המורכבת והעדינה של הרכבת הדגמים, לפי הוראותיו של שמואל ז”ל, אשר ימוקמו במוזיאון לרווחת המבקרים. אנו מודים מקרב לב למשפחת הורביץ על תרומתם הגדולה לציבור חובבי הרכבות, ומזמינים אותם בכל עת למוזיאון.
תרומת משפחת הורביץ למוזיאון הרכבת בחיפה (צילום: דוברות רכבת ישראל)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.