תושייתה של הגר בן חמו מזכירת מכון הפיזיותרפיה “לב הקרייה” הצילה חיי מטופל

הצלת חיים לב הקריה פיזיותרפיה

הגר בן חמו, מזכירת שירות הפיזיותרפיה והמכון במרפאת כללית “לב הקריה” בקריית אתא קיבלה בעת שאיישה את המשרד שיחת טלפון מאשתו המבוהלת של מטופל שמסרה כי הם בדרכם לטיפול וכי בעלה לפתע לא יכול ללכת והדיבור שלו נעשה כבד. 

בן חמו, הבינה שמדובר במקרה חירום וככל הנראה מדובר באירוע מוחי. היא הרגיעה את האישה ובמקביל שובל יהודה מצוות המשרד במרפאה הראשונית של “לב הקריה”, יצאה אליהם עם כיסא גלגלים. ד”ר ולדימיר פולונסקי, מומחה ברפואת משפחה והאחות הוזעקו.

על אף גילו הצעיר של המטופל כבן 40 ועל אף שאירוע מוחי הוא נדיר למדי בגיל זה,  הצוות  התרשם מיד כי מדובר באירוע מוחי, הורו להזעיק אמבולנס לפינוי דחוף לביה”ח ונתנו טיפול ראשוני. שם נמצא כי אכן מדובר באירוע מוחי. למזלו של המטופך ותודות לערנות הצוות הוא הגיע לטיפול בחלון הזמן המאפשר מתן טיפול תרופתי מהיר ויעיל שתודות לו התאושש מהאירוע כמעט ללא כל נזק נוירולוגי.

המטופל ואשתו הודו לצוות על הטיפול הטוב ובעיקר על התמיכה ומילות ההרגעה ברגעים הקשים שהעניקו להם תחושה שהם בידיים טובות.

ד”ר סיון בלוך, מנהלת במחלקה הנוירולוגית בבית חולים כרמל והמרפאה הנוירווסקולראית במרכז רפואי לין של כללית מסבירה: “גיל הנפגעים משבץ מוחי ירד משמעותית בשל אורח חיים מערבי הכולל חוסר פעילות גופנית ותזונה תעשייתית. שבץ מוחי איסכמי או המורגי עלול להופיע גם בצעירים (מתחת לגיל 50). הסיבות השכיחות לשבץ בגיל כזה דומות לסיבות לשבץ בגיל מבוגר יותר, אך בצעירים רואים גם סיבות נוספות לשבץ, כמו קרע של דופן בעורק בצוואר, מום לבבי מולד, שלא היה ידוע עד כה, הפרעות קרישה, מלפורמציות וסקולריות מולדות ועוד. לשבץ האיסכמי ישנם  טיפולים יעילים. מרבית המטופלים מתאימים להזרקת תרופה ממיסת קרישים (טי.פי.איי) ומיעוט המטופלים מתאים לצינטור מוחי. ככל שהטיפול ניתן מהר יותר התוצאות טובות יותר (הנזק הנוירולוגי השארתי קטן יותר) ועל כן, בכל הופעה פתאומית של חסר נוירולוגי שיכול להתבטא בהפרעה פתאומית בדיבור, שינוי פתאומי בהתנהגות, שיתוק פתאומי, הפרעה תחושתית פתאומית ועוד, בכל גיל, יש לפנות את המטופל מיידית לחדר המיון הקרוב”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.