עונש מקל עם רישום פלילי מופחת לחייל מחיפה שהורשע בעבירות סמים מסוכנים

בית הדין הצבאי גזר אתמול (שני 01/07/19) חודשיים מאסר וחודש ימי עבודה צבאית ורישום פלילי מופחת אשר יימחק מהמרשם הפלילי בתוך 5 שנים במקום 17 שנים הקבועות בחוק המרשם הפלילי, על חייל בן 20 לוחם בחיל ההנדסה הקרבית, תושב חיפה, בגין  13 שימושים בסמים מסוכנים בתוך היחידה הצבאית, 30 שימושים בנסיבות אזרחיות, וכן החזקת כלים לשימוש בסמים.

מעובדות כתב האישום החמור שהוגש נגד החייל עולה, כי הוא השתמש יחד עם אחרים בעת שהייה במוצב בחרמון בסמים מסוכנים, ויוחסו לו שימושים רבים עם אחרים וזאת בנסיבות אזרחיות. יצויין כי שימושים בנסיבות צבאיות מהוות חומרה יתרה ובגינם מדיניות התביעה  הצבאית הינה לעתור לעונש מאסר ממושך בן מספר רב של חודשים ואשר נושא רישום פלילי מלא אשר יימחק מהמרשם הפלילי רק כעבור 17 שנים.

כבר בחקירתו במצ”ח, הודה הנאשם במיוחס לו, הופלל על ידי אחר ומבדיקת שתן שבוצעה, נמצאה חיובית לשימוש בסמים.

בא כוחו של החייל עו”ד אסי פיסו, הציג בפני התביעה הצבאית כשלים חקירתיים רבים אשר יש בהם כדי להשליך על מהימנות הודאתו וכן הצביע על פעולות חקירה שבוצעו תוך פגיעה גסה בזכויותיו החוקתיות. וציין כי חוקר מצ”ח לא פרט במזכר מספר פעולות  שנעשו, כמו כן לא פרט מה ציין בפני החשוד בטרם נטל ממנו דגימת שתן.

יתרה מכך, במהלך הלילה שלפני מעצרו היה החשוד בפעילות מבצעית. מיד לאחר הפעילות בשעה 06:00 לערך הגיע למוצב. בהמשך, בשעה 06:45, עוכב לחקירה ונחקר חקירת שתי וערב במהלך כ-10 שעות. עו”ד פיסו, ציין כי מדובר בחקירה אשר מנוגדת לחוק, להנחיות התביעה הצבאית ולפקודות הצבא.

עוד ציין עו”ד פיסו, בפני התביעה כי מדובר בחייל אשר משרת כשנתיים ימים בתור לוחם, הציג בפניהם חוות דעת מפקד אשר ציירה את החייל באור חיובי ביותר, הציג מסמכים אודות מצבו הכלכלי מהבית וכן חוות דעת אשר מאשרות את המוטיבציה שמביע החייל לשוב לשירות במערך הלחימה.

התביעה הצבאית, שקלה את כל השיקולים שהונחו בפניה והסכימה כי יושת על הנאשם, בין היתר עונש בן 60 ימי מאסר ממשי וכן 30 ימי עבודה צבאית. כך שבהתאם לחוק השיפוט הצבאי הוא יזכה לרישום פלילי מופחת אשר יימחק מהמרשם הפלילי בתוך 5 שנים וזאת במקום 17 שנים הקבועות בחוק המרשם הפלילי. כאמור אתמול (שני 01/07/19) גזר בית הדין הצבאי את דינו של החייל, תוך שאישר את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים.

עו”ד אסי פיסו מסר לחי פה בתגובה:

אני מברך על גזר דינו של בית הדין הצבאי ועל הגינותה של התביעה הצבאית אשר שקלה את מרב השיקולים והגיעה למסקנה נכונה. יוער כי הדבר החשוב ביותר העומד לנגד עיני הוא סוגיית הרישום הפלילי המופחת, אשר יימחק מהמרשם בתוך 5 שנים במקום 17 שנים , דבר אשר יצמצם משמעותית את הנזק שנגרם לחייל ויאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו האזרחיים מיד עם סיום שירותו הצבאי, שהרי עסקינן בבחור צעיר אשר כל החיים עוד לפניו ורישום פלילי למשך שנים עלול לעמוד לו לרועץ ולהוות מכשול במציאת מקום עבודה.
עו”ד אסי פיסו (צילום – אסי פטוקה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.