ב- 26.12 נערך בחיפה יריד הספרות העצמאית הראשון מסוגו בארץ.

“קריאת כיוון” – חיפה
יריד הספרות העצמאית הראשון מסוגו בישראל


ב- 26.12 נערך במוזיאון טיקוטין לאומנות יפנית בחיפה יריד הספרות העצמאית הראשון מסוגו בארץ. ביריד השתתפו קרוב לשבעים יוצרים: סופרים, משוררים, מאיירים ומוציאים לאור פרטיים. במקביל ליריד התקיימו הרצאות שנגעו לעתיד הספרות בישראל, לפורמט הספרים הדיגיטאלי שהולך ומתפתח, לתהליך ההוצאה העצמית של ספר לאור הצובר תאוצה ולגילוי קול היצירה הפנימי, המבקש לצאת החוצה.
איתי בחור, בעלי הוצאה לאור פרטית, כתב שהאירוע “הצליח לכנס תחת קורת גג אחת כמה עשרות כותבים ומו”לים – אנשים קשים, חשדנים ועצבניים, שמטיבם לא נוטים לפרגן זה לזה ולשתף פעולה זה עם זה”.
רבים ממשתתפי היריד סיכמו כי לצד האווירה הטובה ששררה במקום הם נהנו מהמפגש עם יוצרים עמיתים וכי בשיחות שהתפתחו ביניהם למדו לא מעט על סוגיות ספרותיות ועל תהליכי הוצאת ספר לאור.
ליריד הגיעו מאות אנשים שנהנו מההרצאות, שניתנו בחינם וכן ממגוון הספרים הגדול, שברובו אינו נמצא על מדפי חנויות הספרים. ערך מוסף היה, כמובן, במפגש הבלתי אמצעי עם היוצרים הרבים.
עינת, מבקרת ביריד אמרה: “יריד הספרות העצמאית היה בדיוק מסוג הדברים שרצינו להגיע אליהם. גם בגלל הרעיון המצוין והראוי, גם בגלל החשיבות של יצירה שיוצאת מהסד המקובע של הוצאות הספרים המוכרות, וגם כי מקוריות עושה את החיים שלנו לטובים יותר. זה היה נהדר: בדוכנים הוצג מבחר ענקי של ספרים, שונים מאוד זה מזה, ייחודיים, אלה מתחום הרוח, אלה מתחום המסעות, כאן פרוזה נוקבת על המציאות שבה אנחנו חיים, ופה דרכים למצוא משמעות עמוקה לקיום שלנו, כאן ספר מאויר יפהפה ופה ספר אישי על אימא אחת שלימדה את בנותיה עיקרון חשוב בחיים: “תעשי לך חשק”. עשה לנו חשק. בין לבין ההרצאות שהובאו היו מגוונות ומרתקות, כל אחת בדרכה ובכיוונה, והן פתחו עוד דלתות להיכנס בהן אל עולם היצירה. וזה בדיוק מה שאהבנו ביריד, המקום שניתן ליצירה עצמאית, חד-פעמית, מקורית, מכאן ומעכשיו.”

יפעת, אף היא מבקרת ביריד, אמרה: “יוזמה חדשה מבורכת, המפגישה את הקוראים עם ספרים שאינם על המדף הראשי של הרשתות הגדולות. יוזמה שיוצרת אוירה קסומה, מעין שבוע ספר בזעיר אנפין, שבו ניתן להלך בין דוכני הספרים, לדפדף, לקרוא ובעיקר לפגוש פנים מול פנים ולשוחח עם חלק מאותם כותבים, המעדיפים להישאר עם האני מאמין הספרותי שלהם. יוזמה המפגישה יחד את אותם “דון קישוטים” הבוחרים להוציא לאור את ספריהם בעצמם ולהתמודד עם ההפצה העצמית למרות הקשיים. למי שאוהב את הקשר האישי והיכולת להחליף מילה עם כותב הספר, נכונה אתמול חוויה מיוחדת, באירוע “קריאת כיוון” הראשון שנערך בחיפה. אירוע ששילב דוכני מכירה עם מגוון רחב של הרצאות פתוחות לקהל המבקרים.”
הנהלת “קריאת כיוון”, המעונינת שיריד הספרות העצמאית יהיה אירוע מתגלגל בכל רחבי הארץ, פועלת כעת למציאת עיריות או גופים נוספים שיתנו ליריד חסות ובמקביל שוקלת לערוך אירועי בתים פתוחים במקומות שונים בארץ.
צילום_יותם_יעקובסון_-_עותק.JPG

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.