מאות מפגינים בצעדת המשפחה בנווה שאנן • יריית הפתיחה של השמרנים, שיצאו הערב מהארון

מאות מפגינים בצעדת המשפחה בנווה שאנן בחיפה 27/6/2019 (צילום: חגית אברהם)

גם מארגני האירוע לא האמינו לכמות האנשים שהגיעו הערב לצעוד ולהפגין בעד המשפחה המסורתית ונגד כל גירסה אחרת. "מאירים את הרחוב עם משפחות בריאות", קרא הכרוז בתהלוכה. זו יריית הפתיחה של השמרנים, שיצאו הערב מהארון

600 תושבים יצאו היום לצעוד ברחוב ולמחות כנגד הפגיעה במשפחה המסורתית. הם התחילו לצעוד ממגדל המים ברחוב הגליל בנווה שאנן ועד גן הבנים ברחוב הבנים בו נערכה עצרת. בין הצועדים היו בעיקר חובשי כיפה סרוגה אך גם חילונים, עולים מברית המועצות לשעבר והרבה מאוד ילדים. הצועדים נשאו את דגלי המדינה ושלטים עליהם נכתב "כבד את אביך ואת אימך" ו"משפחה יש רק אחת".

בכריזה קרא אחד המארגנים לאורך הצעדה:
"הרחוב חוזר למשפחה", "לכבוד אבא ואמא, וגם לכבוד סבא וסבתא" ו"איזה כיף ארוחת ערב בבית עם אימא ואבא". בהמשך הוא אמר עוד: "מאירים את הרחוב עם משפחות בריאות, אבא ואמא" ו"הרחוב חוזר למשפחה בריאה".

עימות עם מפגין נגד הצעדה

לאחר יותר מחצי שעה הגיעו המפגינים לגן הבנים. בגן נישאו מספר נאומים. אחת ממארגנות האירוע נעמה סלע אמרה שהלהט"בים פוגעים בזכויות של האחר, והיא הוא האחר? הפונדקאיות. "הפונדקאיות שמוכרות את גופן בעבור כסף, כי הרי מי תלך לפונדקאות העשירה בעשירון העליון או זו שצריכה לפרנס את ילדיה בבית? האחר הוא גם התינוק, שנקרע מהפונדקאית בחסות חוזים משפטיים משל היה עגל של פרה ונשלח לגלות לחיים שאין מהם דרך חזרה, את אמו הוא לעולם לא יכיר. יש כאן טירוף מערכות מוחלט. משרד החינוך מכניס את הלהט"בים לגני הילדים. משרד הביטחון מאפשר להם חופש ביטוי כמוהו הוא לא מאפשר לשום קבוצה אחרת, משרד המשפטים מכשיר את המדרון החלקלקל המשפטי בדרך לפונדקאות. מכאן אני קוראת בשמכם לשר החינוך שלנו רפי פרץ הפסק את שטיפת המוח חסרת האיזון, שנעשית בבתי הספר. אני קוראת לשר הביטחון בנימין נתניהו ולרמטכ"ל אביב כוכבי לסלק את החששות והפחדים מפני התקינות הפוליטית בצבא. צריך לעצור את הטירוף הפרוגרסיבי. וגם לאחי הלהט"בים אומר אין מתקנים עוול בעוול, הדרך השמרנית לפתרון בעיות תמיד עובדת".

נעמה סלע בראיון לחי פה


אחד ממארגני ההפגנה, ישי בוצחק, אמר לכתבת חי פה שהוא חשב שצריך לארגן את ההפגנה ולהתחיל בפעילות בגלל שיש ניסיון לפגוע בלגיטימציה של המשפחה המסורתית:
"כשהמדינה מכירה בצורות משפחה שונות, זכויות הפרט קודמות לזכויות הכלל. אנחנו לא חושבים זה נכון. הפרט לא צריך להיות קודם לכלל. לחברה יש סט ערכים מוסכם, אבל אנשים מפחדים לדבר. הזמנו היום אנשי ציבור והם לא באו כי הם לא רצו להיות מזוהים עם הדברים על אף שהם מסכימים איתנו. התודעה הציבורית קושרת בין ליברליות לנאורות, אבל השאלה האם להיות נאור זה אומר לתת לכל דבר ביטוי? בתי הספר צריכים פחות לעסוק במניות. כולם רוצים לנגוס במשפחה. מדובר בשמרנות חדשה, ברוב הדברים אנחנו לא שמרנים, אבל לגבי ערכים אנחנו שמרנים".

ישי בוצחק בראיון לחי פה


לראות יותר את המשפחה המסורתית
הפעילים נזהרים מאוד לא להגיד מילה רעה על להט"בים, אלא לדבר על מה שהם מאמינים בו. יחד עם זאת הם אומרים שבמרחב הציבורי הם היו רוצים לראות יותר את המשפחה המסורתית של אבא ואימא. הם גם טוענים שצריך להיזהר עם ילדים ולא להכניס להם רעיונות מיותרים לראש ובכלל מתנגדים לכך שבתי הספר עוסקים בתכנים מיניים. הרב דודי שפיץ אף דיבר בנאומו על כך שכתוצאה מהלהט"בים פוחתת האוכלוסיה באירופה ויש מדינות שצריכות לייבא תושבים ממדינות אחרות.

יאיר הרשקוביץ בראיון לחי פה

בעיטות ויריקות כלפי מפגינה נגד המצעד
יש לציין כי כשהתחילה ההתכנסות אורנה נירנפלד, שהיא אימא לבחור מקהילת הלה"ט, הגיעה על מנת למחות על הצעדה. היא החזיקה שלט בידה נגד ההתכנסות. מספר מפגינים, לטענתה, בעטו בה, ירקו עליה ואף קרעו לה את השלט. נירנפלד הייתה המפגינה היחידה שהגיעה למחות כנגד היחס כלפי הלהט"ב.

מפגינה מוחה נגד מאות מפגינים בצעדת המשפחה בנווה שאנן בחיפה 27/6/2019 (צילום: יואב אתיאל - וואלה NEWS!)
מפגינה מוחה נגד מאות מפגינים בצעדת המשפחה בנווה שאנן בחיפה 27/6/2019 (צילום: יואב אתיאל – וואלה NEWS!)

תמונות ממצעד המשפחה

20 תגובות
 1. רחל אמר/ה

  לא רק מאות צעדו היום למען המשפחה והערכים החשובים שהיא מייצגת , ישנם מאות אלפים שתומכים, הם פשוט לא יכלו להגיע.

 2. יפעת אמר/ה

  איזה קטע…חולי נפש שממש מאמינים לשטויות שיש להם בראש. לא מאמינה שיש חושך ואטימות כזאת כאן ליד הבית שלי. חברים , האור לא זורח לכם מהתחת וכל אחד חופשי לחיות כרצונו ועם מי שהוא רוצה.ככה זה במדינה חופשית. אנחנו לא מבקרים אתכם על חמש עשרה ילדים מוזנחים במשפחה ועל אפלית נשים וסמרטוטים על הראש. אל תגידו לנו איך לחיות.

  1. מוריה אמיתי אמר/ה

   את הגועל שלכם תוציאו בבית….לא כולם צריכים להיות שותפים לבהמיות הזו…לכו לגן חיות ותחיו בכלובים….שם מי שירצה יבא לצפות מתוך בחירה

  2. כל המתחסדים קפצו אמר/ה

   תודה לך מוריה שאת מזכירה לנו מאיזו קבוצה במדינה הגיע רוצח רבין ועוד כמה רבנים שדוחפים אצבעות לילדים. ממש חברת מופת…

  3. זוהר אמר/ה

   תגובה מאוד "נהורה", אינטליגנטית, חסרת דעות קדומות… רואים אישיות חזקה מאחוריה. מישהו שהתעמק בסוגיה, הבין את הכתבה ולא סתם יראה את "השטויות שבראש" שהוא מאמין בהם… ובעיקר גם יודע לכבד את הדעות השונות במדינה הדמוקרטית.

  4. תושב נווה שאנן, ציוני דתי אמר/ה

   לא, כי ההפגנה הבזויה הזו ממש הייתה מכבדת את האחר. שופכי דמים ממש

  5. תושב נווה שאנן, ציוני דתי אמר/ה

   אוף כמה שאת צודקת. גם אני לצערי גר בשכונה, ומתבייש על כך

 3. אני אמר/ה

  הלכתי בסוף הצועדים עם ילדיי וראיתי את הגברת עם השלט שהתנגדה למצעד. אף אחד לא התייחס אליה ואף אחד לא נגע בה כלל. השלט היה שלם. סתם מחפשים להאשים…

 4. עידו אמר/ה

  נו, הנה קמו בחיפה איזה שניים וחצי שמרנים קיצוניים, חובבי שחור-לבן, שונאי אדם מודחקים, וחושבים שהם הולכים לשנות סדרי עולם… משתמשים בחופש הביטוי בשם הדמוקרטיה, אבל מה עם שוויון האדם בשם הדמוקרטיה? חס וחלילה, זה יביא לחורבן…. העיקר שהם "יצאו מהארון", נחכה שגם הילדים שלהם יצאו מהארון ואז הכל יהיה בסדר בעזרת השם….

 5. אהבת חינם אמר/ה

  הדיבור על להט״ב הוא לא דיבור מיני – הוא סיפור של אהבה. האם ילדים לא גדלים על סיפורי באבירים שמצילים נסיכות? אז מה ההבדל הגדול באבירה שמצילה נסיכה?
  הדיבור על להט״ב אינו פוגע במוסד המשפחה – הוא מרחיב אותו, לא לוקח ממנו מקום, ומאפשר לסוגים שונים של משפחות לחיות יחדיו, תחת אותו המושג כשווים.

  אתם כועסים שאין לכם מצעד – אבל למה, לעזאזל, אתם צריכים אחד? מצעד הגאווה קורא לשיוויון, לאהבת האחר והשונה, לחברה מגוונת, צבעונית ומכילה יותר.
  המצעד שלכם? שם לו למטרה להשמיץ, ותו לא. האם אלו הערכים שצריכה לייצג משפחה?

  אני מפצירה בכם – הרחיבו אופקים, בואו איתי למצעד ותראו שאפשר אחרת. במצעד החיפאי אין עירום, ויש המון, המון משפחות, וכולן, בלי יוצא מן הכלל, כל כך יפות.

  הצטרפו אליי:
  https://m.facebook.com/PrideHaifa/?tsid=0.540085354998068&source=result

 6. בולבול אמר/ה

  איך אירוע שהוגדר כצעדה הפך להפגנה?

 7. מושה'לה אמר/ה

  במי הדיוק פוגעים הלהט"ב? באלה שלהם חופש בחירה הוא קללה, כי אין להם מידת הפתיחות והכוח להתמודד עם מה ששונה מהם. זה מקור השנאה, הגזענות והפיצול בחברה. זה בסדר להיות שמרן מסוג זה, אבל להתגאות בכך?

  1. חיפאי אמר/ה

   הלהטב הפונדקאים פוגעים בזכות הבסיסית של ילד לגדול אצל הוריו הביולוגים.
   הלהטב בחינוך פוגע ביכולת הבחירה של מתבגרים ללכת בדרך הטבע כי משווקים אלטנטיבה צבועה וססגונית יותר אך לא טבעית

  2. סתם אחת אמר/ה

   אתה אמיתי? או שאתה מדבר מתוך בורות מרצון או שאתה בכוח מנסה להפיץ שקרים. במקרה של פונדקאות, אחד האבות התורמים הוא ההורה הביולוגי והפונדקאית לא מעוניינת בילד. בהחלט יש מקום לדיון על על המוסריות של פונדקאות, אבל הצביעות שלך באה לידי ביטוי בכך שאתה מפיל את זה על הלהט"ב בזמן שזוגות הטרסוקסאוליים עושים הליכי פונדקאות חוקיים לחלוטין בארץ. אם המדינה הייתה מוציאה פונדקאות מחוץ לחוק עבור כלל האוכלוסייה, אז גם הלהט"ב היו מיישרים קו. אבל זה לא המקרה. הלהט"ב מופלים לרעה ועל זאת המחאה. אם באמת היה אכפת לך מזכויות נשים, אז היית יוצא להילחם בממשלה ולא בקבוצת מיעוט מוחלשת. במקרה של אימוץ אגב, ההורים לא רצו את הילד או שחס וחלילה קרה להם משהו. וזה בלי להזכיר הורים "כדרך הטבע" שמכים או אונסים את הילדים שלהם – וממש לא חסר כאלה. אבא של חברה שלי סרסר אותה לדוד שלה ואמא שלה הכתה אותה בחגורה. אני בטוחה שהיא הייתה מעדיפה זוג אבות או זוג אמהות שהיו אוהבות אותה יותר מכל דבר אחר. אבל היי, העיקר שהיא גדלה אצל ההורים הביולוגים שלה, נכון?!

   לבחור לחיות בדרך הטבע? ידידי, נראה לי שלא למדת ביולוגיה יום בחיים. דבר ראשון, אם זה קיים בטבע – ולראייה, התנהגות הומוסקסואליות נצפתה אצל יותר מ450 מינים שונים של בעלי חיים – אז זה חלק מן הטבע. לעומת זאת, מה שנגד הטבע זה לנסות לשלוט באנשים דרך המיניות שלהם ולייצר אצלם הדבקה. לא רק להטב – זה נכון גם אצל הטרסוקסאוליים. ואותם מתגברים שאתה מדבר עליהם לא "בוחרים" פה כלום. הם או סטרייטים או לא ושום דבר לא ישנה את זה לשום כיוון. למה אתה חושב שמישהו "ייבחר בכוח דרך חיים שהיא קשה יותר ומגבילה את זכויותיו?

  3. סתם אחת אמר/ה

   *הדחקה

  4. גילי אמר/ה

   נראה שהוא לא מבין משמעות המילים הקשות שכתב – יכולת בחירה . הורים. להטב. פונדקאות . אין הבנה .

 8. אתם צריכים בדק בית אמר/ה

  חברה שטוענת שזכויות הפרט פחות חשובות מזכויות הכלל היא חברה שהתשתית שלה היא פשיסטית. בזמנו, ישעיהו ליבוביץ' כינה אנשים כאלו יודו-נאצים. מפחיד לחשוב שהוא צדק.

 9. כל ישראל חברים אמר/ה

  חופש הביטוי לכל אחד פה ..גם לצועדי הגאווה וגם לצועדי המשפחה .כל אחד יכול לצעוד באמונתו ואתם תבחרו במי שתואם לדעותיכם שתי השכבות כאן צודקים בצידקתם נותר לנו לבחור להזדהות . לא צריך לפסול אף אחד נהפוכו קבלו את השונה ממכם לכאן ולכאן ..פתיחות וקבלת האחר פה מודגשת איש איש באמונתו יחייה .

  1. הלב במקום הנכון אמר/ה

   כמובן שהסנטימנט שאתה מייצג הוא נכון וראוי וכמובן שפלורליזם הוא אבן ייסוד בדמוקרטיה, אבל במקרה הזה יש רק אשליה של סימטריה בין שתי הצעדות ולא סימטריה אמיתית, מפני שקבוצה אחת מבקשת שוויון זכויות והקבוצה השנייה מבקשת כהתרסה שלילת זכויות לקבוצה אחרת וזה סנטימנט שהוא בבסיסו לא דמוקרטי. סבלנות לא יכולה להיות חד כיוונית.

 10. גילי אמר/ה

  וואו איזו הפגנה בתחתית סולם הערכים. ואיפה הכבוד לאחר שזכאי לחיות חייו כרצונו ? באיזו זכות אתם נכנסים למיטתו של מישהו ? מי שמכם לחיות את חייו ? חצופים חדלי אישיות ימי בייניימיים חשוכים . נורא. עלוב שבעלובים.

לא ניתן להגיב