שתי תערוכות חדשות במוזיאון העיר, חיפה: בין הים להר,אוצרות.

שתי תערוכות חדשות במוזיאון העיר, חיפה
בין הים להר: סיפורה של חיפה
אוצרת: קרן בן הלל

מוזיאון העיר מארח את בית הגפן, מרכז תרבות ערבי-יהודי
בין לבין
אוצרים: יעלה חזות ופריד אבו שקרה
פתיחה: יום שישי, 6 דצמבר 2013, בשעה 14:00
פתיחת התערוכות תלווה בסיור ב14:30 מבית העם הטמפלרי אל מתחם 21 בעיר התחתית .
נעילה – 28.2.14

בין הים להר: סיפורה של חיפה
התערוכה “בין הים להר” פותחת שער להיכרות עם חיפה בעבר והתהוותה כעיר מודרנית. התערוכה מביאה את סיפורה של העיר דרך שלוש תקופות : התקופה העות’מאנית, המנדט הבריטי והתקופה לאחר הקמתה של מדינת ישראל.
התיישבות הקבע על הר הכרמל החלה עוד בתקופה הפרהיסטורית, בעת שהאדם הקדמון בחר להתיישב באזור. מהמאה התשעית לפני הספירה התקיימה התיישבות רציפה בהר. אתרים ארכיאולוגיים כמערות הכרמל, תִלים לאורך החוף ואתרי חפירות מתחת לים, מעידים על חשיבות המרחב הגיאוגרפי המחבר בין הר הכרמל, המפרץ והים. לאזור יש יתרונות שמשכו את האדם מימי קדם: הים חשוב עבור התעבורה, המסחר והדיג, ההר מציע הגנה ועמדת תצפית גבוהה ,משמש תמרור טבעי לניווט חופי, ומספק אבן לחציבה, מקורות מים ומזון.
במשך הדורות התגוררו במרחב זה בני דתות שונות, שהתפלגו לעדות, לכתות ולכיתות שונות ובני לאומים מארצות רחוקות, אשר נציגותם מעידה על חשיבותו לסחר הבינלאומי. כך התגבש אופיו הפלורליסטי של האזור, כמצע להקמתה של העיר המודרנית הקוסמופוליטית.
התערוכה מתארת את ההיסטוריה של העיר מתקופות ומנקודות מבט שונות. הדימויים מלפני קום המדינה,מתארים את חיפה כעיר מעורבת, ערבית ויהודית ומנקודות מבט אוריינטליסטית וקולוניאליסטית. לאחר קום המדינה חיפה מתוארת כעיר מעורבת יהודית-ערבית מודרנית ותעשייתית.
התערוכה מציגה את ייחודה של חיפה כעיר רב-תרבותית, רב-לאומית, רב-דתית וכמרכז תעשייה, תעבורה ומסחר לצד גלגוליה של התרבות החומרית והטכנולוגית של תושבי האזור – ממלאכה וייצור ידני עד לתעשייה המודרנית.
התערוכה מבוססת על חומרים מארכיונים ואוספים שונים, ביניהם אוסף מוזיאון העיר, חיפה; הארכיון הציוני המרכזי; ארכיון קרן קיימת לישראל; אוסף ירמיהו רימון; אוסף טוני אשקר, ואחרים.

מוזיאון העיר מארח את בית הגפן, מרכז תרבות ערבי-יהודי
בין לבין
אוצרים – יעלה חזות ופריד אבו שקרה
אמנים מציגים במוזיאון העיר : נועה מלמד, אסד עזי ועלמה שנאור
התערוכה “בין לבין” עוסקת בתחום הביניים. העבודות המוצגות יוצרות התנגשויות, מייצרות מצבים פרדוקסליים ומותחות את הגבולות במטרה לקרוא תיגר על הערכים המכוננים את ההבניה החברתית-תרבותית שבתוכה אנו פועלים. האמנים המציגים בתערוכה (ועוד שני אוצרים) מבקשים, ולו לרגע, שלא להתחייב למוסכמות כלשהן. התערוכה, המוצגת במסגרת שנת ה-20 לפסטיבל “החג של החגים”, נפרשת על פני גלריית בית הגפן, מוזיאון העיר חיפה, גלריה הוואדי, שכונת ואדי ניסנאס והגלריה לאמנות בנצרת.
מדי שבת במהלך חודש דצמבר:
הדרכה בתערוכה לקהל הרחב – בשעה 11:30
סיור מבית העם הטמפלרי אל העיר העתיקה – בין השעות 11:00 – 13:00
במהלך חודש דצמבר הכניסה למוזיאון העיר בימי חמישי, שישי ושבת היא חינם, הסיורים בשבת הם בעלות של 20 ₪ לאדם, הנחות לזכאים

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.