סדנה ייחודית בכללית למתמודדים עם פיברומיאלגיה (דאבת השרירים)

סדנת פיברומיאלגיה בכללית

פיברומיאלגיה  או דאבת השרירים בעברית היא תופעה הפוגעת ברבים ונחשבת לשכיחה, על פי ההערכה כ-3-4% מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה. שכיחותה גבוהה באופן משמעותי אצל נשים, לעומת גברים והיא הוכרה כתסמונת רק בשנים האחרונות.

מדובר בתסמונת שמתאפיינת במגוון סימפטומים, כאשר המרכזי שבהם הוא כאב כרוני מפושט במערכת השרירים והשלד. כאבי השרירים דומים לתחושת הכאב המתוארת בשפעת. לעיתים התסמינים מחמירים בשעות הלילה ובבוקר. עוצמת הכאב ומיקומו אינם אחידים והוא לא בהכרח מוקל במנוחה. לכך מצטרפת קשת של תסמינים נוספים: הפרעות שינה, נוקשות בוקר, עייפות, הפרעות ריכוז וזיכרון,  מעי רגיז, מתח נפשי, דכדוך ודיכאון.

מבחינה תפקודית, הסובלים מן התסמונת מציגים כושר גופני ירוד המתבטא בנטייה מהירה יותר לעייפות בעת ביצוע פעילויות יומיומיות פשוטות. התסמונת פוגעת מאד באיכות חיי החולה וביכולת התפקוד בחיי היום יום. הטיפול המומלץ בתסמונת הפיברומיאלגיה הוא טיפול רב תחומי וכולל שילוב בין שיטות תרופתיות ושאינן תרופתיות.

שיטת הטיפול היעילה ביותר הינה פעילות גופנית, המשולבת עם טיפול קוגנטיבי-התנהגותי. אופי הפעילות המומלצת הוא פעילות אירובית מדורגת וסדירה (הליכה, אופניים, שחיה), בעצימות הדרגתית, בשילוב עם אימון כוח (תרגילים כנגד התנגדות או כנגד משקל הגוף).

מנהל שירות הפיזיותרפיה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, אורי אתרוג, מסביר: ” מאחר והטיפול המומלץ בתסמונת הפיברומיאלגיה הוא טיפול רב תחומי וכולל שילוב בין שיטות תרופתיות ושאינן תרופתיות, כששיטת הטיפול היעילה ביותר הינה פעילות גופנית, המשולבת עם טיפול קוגנטיבי-התנהגותי. הוחלט להציע למתמודדים עם תופעה קשה זו קבוצות תרגול במתכונת ייחודית ובגישה כוללנית, המתייחסת לכלל ההיבטים של התופעה. הסדנאות מועברות על ידי פיזיותרפיסטים ומשלבת צוות רב מקצועי נוסף הכולל עובדים סוציאליים רפואה משלימה ורופאי כאב וראומטולוגיה”.

צוות המטפלים של כללית מסביר, כי המטרה היא להביא לשיפור ברמת התפקוד היומיומי, ומתן כלים להתמודדות עם הכאב.

מנהלת השירות הסוציאלי של כללית במחוז, עו”ס יפעת אלון מסבירה: “המפגש הקבוצתי ועיבוד הקשיים, בליווי עובדת סוציאלית מהווים גם קבוצת תמיכה ומסייעים לחולים בהתמודדות עם הקשים התורמים להתפתחותה, וכן עם המחלה עצמה”.

בכללית מסבירים כי המסר האופטימי הוא שמדובר בתסמונת כרונית שאינה מתקדמת, אינה גורמת לעיוות המפרקים או לשיתוק ואינה מקצרת את תוחלת החיים. הגורם לפיברומיאלגיה אינו ברור באופן מלא. כיום משערים שמדובר בהפרעה בתהליך העיבוד והמעבר של כאב ברמה המרכזית של מערכת העצבים, יתכן כי קיים גם מרכיב משפחתי-גנטי התורם להתפתחות המחלה. אירועים שונים המתרחשים במהלך החיים, לרבות זיהומים ויראליים, חבלות שונות ואף טראומות נפשיות עלולים להוביל להתפרצות של תסמונת הפיברומיאלגיה.

בשנים האחרונות, חלה התקדמות משמעותית בהבנת תסמונת הפיברומיאלגיה, בזכות שיטות מתקדמות בחקר מנגנוני עיבוד הכאב במערכת העצבים המרכזית. כמו כן, ישנה התקדמות בפיתוח שיטות טיפול תרופתיות ואחרות.

הסדנאות ניתנות במסגרת מכוני הפיזיותרפיה של כללית ונערכות בהצלחה במכונים לפיזיותרפיה בלין, במרבך – קרית חיים, בכרמיאל ובקרית טבעון.  

15 תגובות
 1. תלמה בר-דין אמר/ה

  מעונינת להשתתף בחיפה לין. בת 70. פיברומיאלגייה ואוסטיאוארטריטיס. 0544789348

 2. רחל אמר/ה

  האם ייפתחו סדנאות גם במרכז ? בראשון לציון ?
  אשמח למידע בנושא.

  1. אורי אתרוג, מנהל שרותי הפיזיותרפיה מחוז חיפה וגליל מערבי אמר/ה

   במחוז מרכז של הכללית מתקיימות סדנאות לחולי פיברומיאלגיה במכונים: ראשון לציון, רחובות, אשדוד, רמלה ומודיעין. זימון תורים דרך מוקד זימון תורים של הכללית 2700*.
   מאחל לך בריאות טובה

 3. גלית אמר/ה

  מתי יגיע לאזור השרון ורעננה הרצליה??

 4. לוסי אמר/ה

  יש כזו סדנא בר”ג?

 5. אהובה ריבר אמר/ה

  מעונינת לדעת האם יפתחו עוד סדנאות גם באזור השרון?

  1. אורי אתרוג, מנהל שרותי הפיזיותרפיה מחוז חיפה וגליל מערבי אמר/ה

   סדנאות טיפול בכאב מתקיימות במכוני מחוז שרון ושומרון. יש להצטייד בהפניה לפיזיותרפיה ולזמן תור דרך מוקד זימון תור לאחד ממכוני המחוז 2700*

 6. יפעת אמר/ה

  מה עם תושבי פתח תקווה, אשמח לדעת על סדנא כזו גם בפתח תקווה. תודה

 7. אתי אמר/ה

  יכולה לארגן קבוצת נשים המתמודדות עם פיברו להתחלת פעילות בנהריה. האם אפשרי? למי לפנות?

 8. אורית רז אמר/ה

  אשמח להשתתף בסדנה ולספר את סיפור המסע שלי להחלמה. ״לגעת בנפש״ כמי שחלתה לפני 12 שנה ודרך עבודה אישית פנימית בעבודה על 4 רבדים פיזי , מנטלי, רגשי ורוחני החלמתי ומאז אני מטפלת בנשים שבוחרות בחיים ובאהבה עצמית
  אורית רז מטפלת בכירה הוליסטית
  0522677636

 9. מוניקה קנסקביץ אמר/ה

  מתי זה מגיע לעפולה?

 10. שרי נוימן קרמר אמר/ה

  אשמח לקבל פרטים על נסדנה בחיפה . שרי 0547489121

  1. אורי אתרוג, מנהל שרותי הפיזיותרפיה מחוז חיפה וגליל מערבי אמר/ה

   ניתן לפנות למכון הפיזיותרפיה בלין. טל’ 04-8568229
   להרשמה וקבלת פרטים נוספים.
   להצטרפות נדרש להצטייד במכתב סיכום רפואי כולל הסטוריה רפואית מרופא המשפחה.
   בהצלחה ונשמח לסייע

 11. דורית אמר/ה

  מאושרת לקרוא שהמיזם שהתחלתי במכון לפיזיותרפיה באשדוד,בשיתוף מדהים של עוסי”ת,רופא,ומרפאה בעיסוק,תפס תנופה המתקיים בכל מכוני הפיזיותרפיה של הכללית בארץ,

 12. אורי אתרוג, מנהל שרותי הפיזיותרפיה מחוז חיפה וגליל מערבי אמר/ה

  מוזמנת לפנות למכון הפיזיותרפיה לין בטל’: 04-8568229. יש להצטייד בסיכום מידע רפואי כולל הסטוריה רפואית מרופא המשפחה ונשמח לסייע.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.