בית הכנסת בשכונת גלי כרמל בטירת הכרמל ינוהל על ידי עמותה חרדית

גלי כרמל - טירת כרמל - מאי 2018 (צילום - ירון כרמי)

מודעה בעיתון ביום שישי גילתה לתושבים כי בית הכנסת בשכונה עתיד להיות מנוהל על ידי עמותה חרדית ולא על ידם. מעיריית טירת הכרמל נמסר בתגובה כי כל בתי הכנסת הגדולים בעיר מנוהלים על ידי עמותות בכדי שיוכלו לגייס כספים מארגונים ממשלתיים ועירוניים

מבנה בית הכנסת בשכונת גלי כרמל בטירת הכרמל. צילום: אלבום פרטי

ביום שישי האחרון פורסמה מודעה באחד העיתונים הארציים עליה חתום מנכ”ל עיריית טירת הכרמל, גדי מהמרגלית. במודעה נכתב כי בקשתה של עמותת “חלב החיטים” להפעיל את בית הכנסת ברחוב העוגן בשכונת גלי כרמל התקבלה וכעת יש אפשרות להתנגד בכתב במשך 45 הימים הקרובים. העירייה אינה מתחייבת לזמן את המתנגדים לשמיעת טיעוניהם.

לטענת תושבים בשכונת גלי כרמל, לפני הסיבוב השני בבחירות המוניציפליות בנובמבר אשתקד, פרסם ראש העיר אריה טל מסמך מודפס, שנקרא “עקרונות לניהול העיר” וחתום בכתב ידו, שאחד מסעיפיו גורס כי בכל שכונה התושבים יחליטו כיצד לנהל את בית הכנסת ולא תהיה עמותה חיצונית, שתנהל את בית הכנסת עבור התושבים. המסמך נקרא “עקרונות יסוד לניהול העיר” ויש בו סעיפים העוסקים באופן כללי בצורה בה תתנהל העירייה והסעיף החמישי כאמור מתייחס לאופן בו בתי הכנסת בטירת הכרמל ינוהלו. המסמך הוא מתאריך 08/11/18 וחתום עליו ראש העיר.

מסמך חתום על ידי אריה טל, אותו הציגו לחי פה נציגי התושבים
מסמך חתום על ידי אריה טל, אותו הציגו לחי פה נציגי התושבים

“בפועל מה שקורה הוא שביום שישי האחרון התפרסמה מודעה בתקשורת הארצית לפיה מי שינהל את בית הכנסת בשכונה שלנו היא עמותה על אף ההתחייבות של ראש העיר”, אומר אחד התושבים בשכונה החדשה, “אני באמת לא מבין את זה. אין לנו שום דבר נגד קיומו של בית הכנסת, להיפך, אנחנו שמחים שיש לנו בית כנסת בקרבת מקום, אבל יש לנו התחייבות שאנחנו ננהל את בית הכנסת. מה שווה ההתחייבות והחתימה של אריה טל אם היום, 5 חודשים אחרי, הוא עושה הפוך ממה שהוא התחייב?”.

אריה טל, ראש עיריית טירת כרמל (צילום: ירון כרמי)

התושבים מדגישים שאין להם שום התנגדות, כמובן, לבית הכנסת ולהיפך הם מרוצים מכך שליד מקום מגוריהם יהיה בית כנסת שהם יוכלו לפקוד מדי יום או בחגים, אבל חשוב להם מאוד, שבית הכנסת לא ינוכל על ידי עמותה כזו או אחרת.

“אנחנו מרגישים שנעשה פה מחטף ואנחנו מתכוונים כמה שיותר מהר להגיש את ההתנגדות שלנו”, אומר התושב לחי פה, “אנחנו מאוד חוששים שאם העמותה הזו תנהל את בית הכנסת הוא עלול להפוך לישיבה ובזה אנחנו לא מעוניינים. בית הכנסת נמצא בין בתי המגורים שלנו וחשוב לנו מאוד שהוא ישמור על תפקידו כבית כנסת לתושבי השכונה כמו שהוא מיועד להיות. אין לנו שום דבר נגד העמותה, פשוט העמותה לא מסתירה מה המטרה שלה ומה היא מנסה לעשות כאן, וזה בסדר גמור, כל אחד מקדם את מה שהוא מאמין בו, אבל מתחת לבית שלי אני רוצה בית כנסת, כמו שאמור להיות, שהשכנים שלי בשכונה ואני מנהלים לטובת כלל התושבים פה וראש העיר התחייב, שככה זה יהיה. לא מתאים לנו לפתוח עיתון ולראות שהדברים השתנו בלי שידענו על זה”.

מעיריית טירת הכרמל נמסר לחי פה בתגובה:
“עמותת חלב חיטים נבחרה על ידי ציבור גדול מתושבי השכונה החדשה לנהל יחד איתם את בית הכנסת והדגש הוא על בית כנסת מרכזי ולא כולל, כמו כן כל בתי הכנסת הגדולים בעיר מנוהלים על ידי עמותות בכדי שיוכלו לגייס כספים מארגונים ממשלתיים ועירוניים לטובת בית הכנסת ופעילויותיו השונות כך גם בעניין זה”

שכונת גלי כרמל – טירת כרמל (צילום – ירון כרמי)


הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.