מיכה לינדנשטראוס מבקר המדינה לשעבר הלך לעולמו

מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס ומי שהיה נשיא בית המשפט המחוזי בעיר חיפה הלך היום לעולמו בגיל 82.

לינדנשטראוס נולד בשנת 1937 בברלין שבגרמניה ועלה לארץ בגיל שנתיים. הוא נבחר לראשונה כשופט בשנת 1972 וכיהן כשופט בבתי משפט לתעבורה, השלום והמחוזי עד שנת 1999, שבה מונה כנשיא בית המשפט המחוזי בעיר חיפה.

מיכה לינדנשטראוס
צילום: לע”מ

בשנת 2005 לינדנשטראוס מונה לכהן כמבקר המדינה והוא מילא את התפקיד 6 שנים. במסגרת תפקידו הוא עסק רבות במלחמה בשחיתות השלטונית. בשנת 2009 הוא זכה באות אביר איכות השלטון על תפקידו כמבקר המדינה. הוא כתב דוחות רבים כמבקר המדינה ואחד הזכורים ביניהם הוא הדוח על אסון הכרמל, שבו מצאו את מותם 44 אנשים.

יו״ר לשכת עורכי הדין במחוז עו״ד תמי אולמן: ״הופעתי בפניו בבית המשפט המחוזי בנצרת ואחרי זה במחוזי בחיפה כמעט יום יום בתקופות מסוימות. היה תענוג להופיע אצלו. מצד אחד הוא היה מאוד סובלן ועדין אבל מצד שני הייתה לו הקשיחות להחזיק את האולם. היה לו כבוד לנאשמים, הוא היה רואה את הנאשם כאדם. לינדנשטראוס הבין את כל מה שקורה בתיק, הייתה לו מנהיגות חיובית באולם. היו לו את כל התכונות החיוביות, ששופט צריך״.

עו”ד רון ברנט, בעל משרד עורכי דין מוביל בחיפה, הופיע מול לינדנשטראוס רק בפרשה אחת “מדובר היה במקרה בו נעשתה אלי פנייה מחברת ענק לייבוא בשר קפוא לירדן. לאחר תקופה ארוכה של מסחר מוצלח, במסגרתה נכנס ויצא הסוחר עשרות פעמים לארץ, לפתע מצא את עצמו מסורב כניסה לישראל, ללא כל נימוק. נסעתי מיד לירדן ונפגשתי עם בעל החברה. למחרת הגשתי עתירה אשר התבררה בפני הנשיא המנוח. ידוע היה שהנשיא לא חשש לטפל בתיקים קשים, נהפוך הוא, דווקא עם תיקים אלו בחר להתמודד בעצמו . בדיון, לנציג המדינה לא היה מענה מה פשר הסירוב. כאשר הקשה הנשיא השיב הפרקליט כי אולי יש חשש שמא הסוחר (שהיה בעל עסק אדיר בירדן ומשפחה גדולה) יבקש להשתקע בארץ. לאחר שהזכרתי לנוכחים כי ביננו לבין ירדן קיים הסכם שלום ועידוד המסחר הינו חשוב ביותר הורה הנשיא כי על המדינה לתת תשובה משכנעת לפשר הסירוב תוך 7 ימים. והנה, ביום השישי להמתנה הגיע אישור הכניסה. אולם, כאשר ניסה הסוחר להיכנס ארצה מצא את עצמו בחקירה ממושכת ומטרידה ביותר. בסיום החקירה הוצע לסוחר לשמש מודיע ואז יזכה למעמד של VIP. מיד שבתי, הפעם עם הסוחר, בעתירה דחופה לכב’ הנשיא. מיותר לציין שכאשר שמע הנשיא את המעשה כעס מאוד על הפגיעה בזכויות הסוחר. הפרקליט זומן לאלתר ובסופו של הדיון יצא הסוחר עם תעודה, חתומה על ידי שר הביטחון דאז, בה מודיע שר הביטחון כי “נושא תעודה זו הינו VIP   ואין להטרידו במעברי הגבול”. זוהי דוגמא לאישיותו המיוחדת של המנוח, איש חוק ומשפט אשר זכויות אדם ואזרח הנחו אותו בפסיקותיו, ולא אחת פסק בצורה אמיצה וייחודית”.

חברת הנהלת תנועת אומ”ץ עו”ד אליס גולדמן: “תנועת אומ”ץ מבכה את מותו של מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס. מיכה היה חבר אמת של מקים ויו”ר תנועת אומ”ץ אריה אבנרי ז”ל. תנועת אומ”ץ איבדה ידיד אמת, שדלתו הייתה תמיד פתוחה. מיכה נכח בכל האירועים שלנו. הרגשנו תמיד שיש מבקר, שהוא שותף למאבק בשחיתות השלטונית ומסייע לתנועת אומ”ץ”.


עו”ד שי פניני:
מדובר ביום עצוב שבו אנו נפרדים מעורך-דין חיפאי שבזכות כשרונו ואישיותו יוצאת הדופן צמח להיות מאשיות מערכת המשפט בישראל וכיהן, בין היתר כשופט שלום ומחוזי בחיפה. השופט לינדנשטראוס היה פטריוט חיפאי אמיתי שבמהלך כהונתו כמבקר המדינה התעקש להעביר את משכנו הקבוע של מבקר המדינה לעיר חיפה ובכך סייע רבות לחיזוק מעמדה של העיר חיפה. השופט לינדנשטראוס, מבכירי חברי לשכת עורכי הדין בישראל, שימש עבור כולנו מגדלור אישי ומקצועי, יהי זכרו ברוך.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.