כללית: ממשיכים לאתר ולסייע לניצולי שואה

כרמית שמיר, יפעת אלון ודר אפרת גיל

צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מטפלים כיום ב-24000 לאחר שנפרדו בצער ממאות ניצולי שואה בהם טיפלו ונפטרו במהלך השנה. בו בזמן, ממשיכים בפעילויות יזומות לאיתור ניצולי שואה שטרם הוכרו ככאלה ואינם ממצים את זכויותיהם מול הרשויות השונות.

בכללית אומרים שגם כיום, 73 לאחר תום מלחמת העולם השנייה, יש לא מעט אנשים שטרם הוכרו כניצולי שואה או אינם זוכים להטבות המגיעות להם מטעם הרשויות השונות, בשל חוסר ידע ויכולת לפעול למיצוי זכויותיהם. על כן, יזמו בכללית מהלך שנועד לסייע להם בכך ומונה צוות עובדות סוציאליות ייעודיות.

כ- 80 ניצולי שואה מטופלים בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי הנושקים את גיל 100

עו”ס כרמית שמיר, מרכזת תחום הטיפול בניצולי שואה במחוז חיפה וגליל מערבי: “פעילות זו תימשך גם השנה כבכל שנה וכי התחושה היא שהשעון מתקתק כי מדובר באוכלוסייה מבוגרת מאד. יש לציין בהערכה כי על אף הקשיים הרבים עמם התמודדו ואולי בגללם, יש כ- 80 ניצולי שואה המטופלים בכללית במחוז חיפה וג”מ הנושקים את גיל 100. השירות שמעניקה ההעובדת סוציאלית של כללית לניצולי השואה כולל קבלת סיוע במיצוי זכויותיהם הרפואיות, תיווך מול גורמים מטפלים, בקשה להשמת מתנדב לקשר חברתי להפגת בדידות ומתן מענה נפשי. בשנים האחרונות ניתנת תשומת לב גם לבני הדור השני שעם התבגרותם מגלים תסמיני מצוקה כילדים להורים ששרדו את השואה.

שיפור ניכר ביחס, בטיפול ובגישה הנוגעת למיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה בישראל בישור האחרון

בעשור האחרון אנו עדים לשיפור ניכר ביחס, בטיפול ובגישה הנוגעת למיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה בישראל. עם זאת, מציינת יפעת אלון- מנהלת השירות הסוציאלי של כללית במחוז, אנו עדים עדיין לכך שאלפי ניצולי שואה אינם ממצים את מכלול הזכויות המגיעות להם, בשל חוסר מודעות לזכויותיהם או מפאת קושי להתמודד לבדם עם הגשת בקשות שונות שיוכלו למקסם את זכויותיהם (לדוגמא: בקשה לוועדה רפואית באוצר להעלאת התגמולים החודשיים) ויש גם כאלה שטרם הוכרו כבעלי זכאות זו. במקביל, נערכת פעילות להעלאת מודעות צוותי המרפאות למיצוי זכויות של ניצולי השואה. כמו כן, מושקע מאמץ רב בהעלאת מודעות הצוותים הרפואיים לרגישויות המיוחדות של קבוצת מטופלים זו ולתחלואה אופיניית במיוחד בקרבה.

מחקר: “ניצולי שואה נמצאים בסיכון מוגבר למחלת סרטן”

במחקר שבוצע לאחרונה על ידי חוקרים בבי”ח סורוקה מקבוצת כללית ואוניברסיטת בן גוריון עולה כי ניצולי שואה נמצאים בסיכון מוגבר למחלת סרטן. כמו כן, ידוע שהם סובלים מבריחת סידן על רקע תזונה לקויה בתקופת המלחמה וכן מצוקות נפשיות שהודחקו משך שנים עולות וצפות. המצב מחמיר כאשר ניצול השואה מתמודד עם עוני, מצוקה כלכלית קשה, תחושה של בדידות חברתית. צוותי כללית ובעיקר מערך הגריאטריה במחוז, בניהולה של ד”ר אפרת גיל, מודעים למורכבות הבריאותית, רגשית וחברתית של ניצולי השואה ושואפים להקל עליהם כאשר לתמיכה של העובדות הסוציאליות תפקיד חשוב בליווי ניצולי השואה.

כרמית שמיר, יפעת אלון ודר אפרת גיל
כרמית שמיר, יפעת אלון ודר אפרת גיל
עובדת סוציאלית יפעת אלון ועוס כרמית שמיר מטפלות בניצולי השואה
עובדת סוציאלית יפעת אלון ועוס כרמית שמיר מטפלות בניצולי השואה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.