האוויר שאנו נושמים: ריחות כימיים וקשיי נשימה בשכונות חיפה הבוקר • הפרטים כאן

זיהום אוויר במפרץ חיפה - בוקר 29/4/2019 (צילום: חי פה)

תושבים רבים בחיפה התעוררו הבוקר לריחות כימיים וקשיי נשימה, במספר שכונות על הכרמל • מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר לחי פה: מזג האוויר ומיעוט הרוחות גורמים לכך שהפליטות היוצאות מהארובות במפעלים הפטרוכימיים לא מפוזרים כראוי • המרכז למחקר סביבתי:
מדובר בריכוזים גבוהים במיוחד של מזהמי נשימה

כבכל שנה, בתקופת האביב והסתיו, משתנה משטר הרוחות בחיפה. רוח צפונית מזרחית קלה, בשילוב רמה ברומטרית, היוצרת אינברסיה (אוויר כלוא בשכבות הנמוכות), כולאים את הזיהום הנפלט מארובות המפעלים הפטרוכימיים ומעבירים את הזיהום ישירות לבתי התושבים. הזיהום עטף את שכונות העיר מאמצע הלילה ועד שעות הבוקר המאוחרות.

כאן ניתן לראות את כיוון הרוח בשעות הלילה והבוקר, כפי שנמדד בתחנת הניטור של המכון לחקר הימים והאגמים בחיפה:

כיוון הרוח בשעות הלילה והבוקר, כפי שנמדד בתחנת הניטור של המכון לחקר הימים והאגמים בחיפה 29/4/2019
כיוון הרוח בשעות הלילה והבוקר, כפי שנמדד בתחנת הניטור של המכון לחקר הימים והאגמים בחיפה 29/4/2019

המפה הסינופטית בחצות הלילה – רכס ברומטרי

רכס ברומטרי - המפה הסינופטית בחצות בין יום א', 28/4/19  ליום ב', 29/4/19
רכס ברומטרי – המפה הסינופטית בחצות בין יום א’, 28/4/19 ליום ב’, 29/4/19


מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר לחי פה:

מזג האוויר ומיעוט הרוחות גורמים לכך שהפליטות היוצאות מהארובות במפעלים הפטרוכימיים לא מפוזרים כראוי. לאור התלונות בדק האיגוד את כל הארובות ומכשירי הניטור במתחם הפטרוכימי ולא נמצאה פעילות חריגה. יחד עם זאת לפי מיקום התלונות וכיווני הרוח נראה שמקור הריח הוא אכן המתחם הפטרוכימי. בהתאם, צוותי האיגוד בוחנים לעמוק את הנתונים ואת מקורות הזיהום.
חשוב לציין כי האיגוד וראשיו תומכים בתוכנית לנקות את מפרץ חיפה. עד לפינוי המפעלים האיגוד ימשיך לפעול ולדרוש מהמפעלים לעמוד בתקנים שנקבעו על ידי המשרד להגנת הסביבה.

זיהום אוויר במפרץ חיפה - בוקר 29/4/2019 (צילום: קרן צור)
זיהום אוויר במפרץ חיפה – בוקר 29/4/2019 (צילום: קרן צור)

דר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה:
״משעות הבוקר המוקדמות נמדדים במרחב חיפה ריכוזים גבוהים במיוחד של מזהמי נשימה: חלקיקים, תחמוצות חנקן ואוזון קרקע. מזהמים אלה גורמים לשכבת ערפיח על העיר ואף מייצרים מזהמים שניוניים מסוכנים. מרכז מחקר סביבתי חיפה קיבלנו הבוקר מספר פניות מתושבים שהתלוננו על קשיי נשימה וכאבי ראש אנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה להגן על בריאותו של הציבור ולדרוש צמצום פעילות ופליטות מהמפעלים המזהמים בימים בהם מזג האוויר יציב וגורם להצטברות רעלים בשכונות המגורים. אנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה לדחוף ליישום תוכנית מפרץ החדשנות להרחקת המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה״

ד"ר רויטל גולדשמיד (צילום: ירון כרמי)
ד”ר רויטל גולדשמיד (צילום: ירון כרמי)

קרן, תושבת מרכז הכרמל, מסרה לחי פה:

״גם הבוקר התעוררנו למסך לאויר סמיך ולבן. קושי לנשום. צריבה בעיניים וכאב ראש. לא ניתן לראות את האופק אם מסתכלים לכיוון המפרץ. הכל אפוף מיסוך לבן וסמיך. נמאס לתושבי חיפה לקום בבוקר ולסגור את החלונות במקום לפתוח. אנחנו יודעים שמרעילים אותנו במהלך הלילה ומה שאנחנו רואים בבוקר זה שאריות של פעילות מוגברת. מתי המשרד להגנת הסביבה יתחיל להגן על הסביבה והבריאות התושבים במקום על המפעלים?״.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: היום שוררים ברוב אזורי הארץ תנאי יציבות מטאורולוגים שגרמו לתופעה שנקראת אינברסיה קרקעית. מצב זה, הבא לידי ביטוי בתנאי פיזור קשים של מזהמי אוויר, נובע מאפיק ים סוף ורכס רום.

ריכוזי חלקיקים דומים נמדדו באזור חיפה וגם בגוש דן – ללא חריגות מתקני איכות האוויר.

המשרד להגנת הסביבה עוקב אחר המדידות והתנאים המטאורולוגיים, ויעדכן בהתאם לצורך.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.