הגיעה למיון לין בחיפה עם רדימות בגפיים | עירנתו של צוות המיון אבחן במהירות מקרה נדיר של מחלה נוירולוגית

למיון הקהילתי במרכז רפואי לין בחיפה, הגיעה אישה אשר הופנתה על ידי רופא המשפחה שלה לאחר שדיווחה כי מזה ארבעה ימים היא מרגישה רדימות בכפות הידיים והרגליים  שעלתה מהר עד הבטן. כמו כן, הופיעו קשיים בהליכה ובמוטוריקה עדינה של אצבעות הידיים.

האישה נבדקה ע”י ד”ר גבריאלה סירוטה, מצוות המיון הקהילתי שעל אף נדירות המחלה והסימנים שלא כולם היו מובהקים, גילתה עירנות וחשדה שמדובר בתסמונת ג’ולן- ברה. על כן, החליטה להפנות את המטופלת מיד לייעוץ נוירולוגי וכך נבדקה החולה מיידית בלין על ידי הנוירולוגית ד”ר יוליה חזנוב,  שאיבחנה כי אכן היא סובלת מתסמונת ג’ו’לן –ברה והפנתה אותה בדחיפות לבי”ח כרמל, שם לאחר בדיקות נוספת אובחנה המחלה.

זמן קצר לאחר הגעתה לבית החולים חלה תוך זמן קצר החמרה ניכרת במצבה שהתבטאה בחולשה בארבעת הגפיים, בשרירי בפנים, אובדן יכולת ללכת ורק לאחר עשרה ימי אשפוז שוחררה להמשך טיפול בשיקום.

למזלה, כל שרשרת המטפלים בכללית היתה ערה לסכנה ולצורך לאבחן ולטפל במהירות וכך נמנע נזק קשה ובלתי הפיך שעלול להתרחש במחלה זו. 

ד”ר איליה שוורץ מנהל המחלקה הנוירולוגית בלין: “ג’ולן ברן היא מחלה אוטואימונית חריפה ונדירה, המתרחשת בשכיחות של כ-2-1 מקרים ל-100,000 איש בכל שנה, כמחצית מהמקרים מופיעים לאחר מחלה זיהומית של מערכת העיכול או הנשימה. במחלה זו חלה פגיעה בעצבים העקיפים אשר גורמת להעדר תחושה וחולשת שרירים, לפעמים עד כדי שיתוק מלא. הביטוי הראשון הוא הופעת רדימות וחולשת שרירים דו צדדית, באופן סימטרי, לרוב ברגליים, אשר מתפשטות לגב ולידיים. במקרים קשים נפגעים גם שרירי הנשימה בליווי הפרעות אוטונומיות. חומרת המחלה שונה – החל מרדימות וצריבה בגפיים ועד שיתוק כללי, עם צורך  בהנשמה מלאכותית ולאחר טיפול תרופתי נדרש שיקום ממושך. ברוב המקרים מגיעים להחלמה מלאה, אך כ-20% מחולים נשארים עם נכות ועם כל הידע והטכנולוגיות, שיעור התמותה ממחלה זו מגיע עדין ל-3-5%”.

הצלת חיים במיון קהילתי לין. דר סירוטה, ענת פייבין האחות וגילת חכם
הצלת חיים במיון קהילתי לין. דר סירוטה, ענת פייבין האחות וגילת חכם

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.