ד”ר צח שרוני כירורג פלסטי בכיר מרמב”ם בחיפה החזיר את החיוך לעשרות מטופלים בהודו

90 ניתוחים בשישה ימים | כירורג פלסטי בכיר מרמב”ם בחיפה החזיר את החיוך לעשרות מטופלים בהודו

ד”ר צח שרוני, כירורג פלסטי בכיר במחלקת כירורגיה פלסטית בבית החולים רמב”ם, חזר לאחרונה מהעיר Vijayawada שבמזרח הודו. שם לקח חלק במשלחת בין-לאומית מטעם הארגון “אופריישן סמייל” (Operation Smile), ארגון בין-לאומי וולנטארי, המגייס כבר 40 שנים ברציפות מנתחים פלסטיים מנוסים מכל העולם למשלחות סיוע ל-40 ממדינות העולם השלישי.

המשלחת בה השתתף ד”ר שרוני, הורכבה מ-40 נציגים מארה”ב, שוודיה, ספרד, דנמרק, ניקרגאווה, קניה, דרום אפריקה, ישראל ועוד. כשהדגש היה על סיוע למטופלים אשר נותחו בעבר בניתוחים כושלים.

מתוך כ-100 מטופלים אשר פנו לסיוע, 90 מתוכם נמצאו כמתאימים לניתוח, ובכך מצאה את עצמה המשלחת, פועלת 6 ימים ברצף לצד 40 מתנדבים מקומיים, במספר חדרי ניתוח במקביל בבית החולים שהוקצה לטובת העניין על ידי המושל המקומי.

ד”ר שרוני: “לצערנו, קיימים ארגונים רבים המארגנים משלחות ולא כולם מסיבות טובות. מספר ארגונים מנצלים את מדינות העולם השלישי, המשוועות לרפואה בסטנדרטים מערביים, לצורך אימונים וצבירת ניסיון. במקרים אלו נשלחים מנתחים צעירים וחסרי ניסיון, לעתים אף לפני שסיימו התמחות, לצורך צבירת ניסיון בניתוחים מסוג זה, הנדירים יחסית במערב, וכך הם יכולים להעלות את הרמה הטכנית שלהם ולספק רפואה איכותית יותר בארצות מוצאם, על חשבון המטופלים חסרי הישע”.

 “ארגון Operation Smile נוהג בדיוק ההפך. לא רק שמתמחים ומומחים צעירים אינם מורשים לנתח, גם כירורגים פלסטיים בכירים מתקבלים לארגון רק לאחר שהוכיחו שהם מנתחים מקרים מסוג זה בשגרה, ולאחר שהוכיחו את יכולותיהם במשלחת “הסתכלות”.

בנוסף לכל, מתקיימת בקרה מחמירה על כלל הניתוחים, באמצעות הערכת תמונות לפני-אחרי ע”י בקרי הארגון היושבים בארה”ב, ועל כל המנתחים לעמוד בסטנדרטים מחמירים כדי להבטיח שניתוח יבוצע על הצד הטוב ביותר והחיוך של כל מטופל צעיר במדינת עולם שלישי, יהיה בדיוק כמו זה של ילד בעולם המערבי.

דר צח שרוני בחדר הניתוח בהודו (צילום: דוברות רמב"ם)
דר צח שרוני בחדר הניתוח בהודו (צילום: דוברות רמב”ם)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.