ניתוחי מוס | 5 שנים ליישום שיטת המוס בלין – מרכז בריאות של הכללית בחיפה

דר תמיר גיל עם טכנאית מוס מרינה קויפמן - ניתוחי מוס

הצלחה ל”שיטת המוס” בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך בביקור אחד, עם החלמה מהירה יותר ופחות צלקות במקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא מרכז רפואי לין, שעד כה בוצעו 1250 ניתוחים כאלה בהצלחה ראויה לציון.


במרכז רפואי לין של כללית בחיפה מציינים 5 שנים ליישומה של שיטת המוס (MOHS) להסרת נגעים ממאירים בעור עם תוצאות מרשימות.

שיטת המוס

שיטה פורצת דרך של ניתוח חדשני שבוצע לראשונה במרכז רפואי בקהילה. היתרון בביצוע הטיפול בחדרי הניתוח בקהילה במקום בבית חולים: משך ההמתנה לניתוח 2-3 שבועות לכל היותר, במקום שנה ומעלה בבתי חולים באיזור.


מדובר בטכניקה מיוחדת ויעילה ביותר לטיפול בסרטני עור, בעיקר אלה המפושטים בתוך העור, הרחק מעבר למה שנראה על פני השטח. הבעיה היא שגידולים אלה עלולים להיות “שורשים” או “שלוחות” בעומק העור או לאורך כלי דם, עצבים או סחוסים. בשיטות הניתוח הרגילות מוסר הגידול ונשלח למעבדה לבדיקה פתולוגית שתוצאותיה מתקבלות לאחר מספר שבועות, זמן רב לאחר סגירת החתך וריפוי הפצע. במידה ומסתבר כי שולי הרקמה עדיין מעורבים ב”שורש” הגידול ולא כל הגידול הוסר, נאלצים המטופלים, לעבור ניתוח או מספר ניתוחים נוספים, עד להסרה מלאה. לעומת זאת, בניתוח בשיטת המוס מתבצעת, תוך כדי הניתוח, בדיקה מיקרוסקופית מיידית ומלאה של כל שולי רקמת הגידול במעבדה פתולוגית מיוחדת שהוקמה בסמוך לחדר הניתוח בלין. בקרת איכות לפענוח הפתולוגי נעשה בסיועה ופיקוחה של ד”ר יהודית קראוס מנהלת מחלקת פתולוגיה בבי”ח העמק מקבוצת כללית שסייעה בהקמת השירות ומלווה את השירות מהקמתו. בהתאם לנתונים מדוייקים שמתקבלים מהמעבדה יכול המנתח לדעת אם הכל הוסר או שיש צורך בהמשך הכריתה. החולה, ששוהה כל העת במתחם חדר הניתוח בלין, שב לחדר ניתוח ובו במקום מוסרים השוליים המעורבים בגידול וחוזר חלילה, עד הסרת הגידול בשלמותו, הכל במהלך אותו ניתוח. בנוסף, בשיטה זו ניתן לדייק בהסרת האיזורים הנגועים, ללא פגיעה ברקמות בריאות, תוך שימור מירבי של עור בריא. כך גם מתאפשר שיחזור מלא של הפגם וצמצום הסיכון לצלקות מכוערות ופגמים אסתטיים קשים, בעקבות כריתות חוזרות. חשוב מכל, בתום הניתוח המטופל והמטפל רגועים בידיעה שאכן הנגע הוצא במלואו.
בסדרות גדולות שנערכו בעולם הוכח כי בניתוחי מוס, שרק בהם מובטחת הסרה מלאה של כל שורשי ושלוחות גידול, מושג שיעור הריפוי הגבוה ביותר מכל שאר הטיפולים הקיימים לסרטן העור, בשיעורים של- 96-99%, בהתאם לסוג הגידול.
מדובר בשיטה שהומצאה בוויסקונסין, ארה”ב ע”י ד”ר פרדריק מוס ומעטים המרכזים בהם היא מיושמת בארץ, בשל מורכבותה המחייבת צוות מיומן וציוד יעודי, כולל מעבדה פתולוגית צמודה לחדר הניתוח ועלותה הגבוהה. מרכז רפואי לין ייחודי בכך שהיא מיושמת במרכז רפואי בקהילה ובכללית מצאו כי בשיקלול כל הנתונים, ההשקעה מוצדקת, נוכח התוצאות טובות והיתרון הרב למטופל.


ד”ר גיל תמיר, מומחה בכירורגיה פלסטית במרכז רפואי לין של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, המרכז את יישום השיטה בלין ומבצע את הניתוחים, הינו אחד משני המנתחים היחידים בארץ בעלי תעודת חבר בחברה האמריקאית לניתוחי מוס. קבלת התעודה מותנית בהשתלמות בארה”ב, עמידה בבחינות וכדי לשמרה נדרשת מדי שנה הצגת מקרים חדשים לבחינה.

דר תמיר גיל עם טכנאית מוס מרינה קויפמן - ניתוחי מוס
דר תמיר גיל עם טכנאית מוס מרינה קויפמן – ניתוחי מוס

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.