מרפאה לפסיכיאטריה מגדרית החלה לפעול בכללית בחיפה

ד"ר מרינה בר ישי (צילום: דוברות כללית)

מרפאת בריאות נפש ייעודית לנשים החלה לפעול במסגרת מערך בריאות הנפש של כללית במרפאה הגדולה בקריית אליעזר בחיפה. הטיפול ניתן במרפאה על ידי צוות רב תחומי ונותן מענה רפואי כוללני על ידי פסיכיאטריות, פסיכולוגיות קליניות ועובדות סוציאליות לנשים הסובלות מהפרעות פסיכיאטריות וממצוקה רגשית בדרגות שונות, סביב השלבים השונים במעגל חיי האישה והוא ניתן לכל מבוטחות הקופה בחיפה וגליל מערבי. בין הבעיות המטופלות במרפאה: דיכאון סביב לידה, תנודות רגשיות בהקשר של המחזור החודשי, ליווי נשים המתמודדות עם ליקויי פוריות, תופעות רגשיות בגיל המעבר ועוד.

בכללית מציינים, כי מדובר בשירות יחיד מסוגו בצפון הארץ והמרפאות הבודדות הפועלות בתחום רחבי הארץ שכן בארץ ישנם רק 5-6 מומחים מומחים בפסיכיאטריה מגדרית, בהם ד”ר מרינה בר שי – מנהלת השירות הייחודי של כללית בחיפה וגליל מערבי.

 ד”ר בר שי מסבירה: “בשנים האחרונות מתגבשת בתחומים רפואיים רבים ההבנה כי לנשים יש צרכים בריאותיים ייחודיים. הרפואה מתבססת על פי רוב על ידע מחקרי שהתקבל מגברים (מרבית הנסיינים שהשתתפו בעבר בניסויים בבתי ספר לרפואה היו גברים לבנים) ואינה נותנת מענה מספק ומדויק המותאם לקבוצות אתניות או מגדריות שונות, אך כיום ברור שיש צורך בפיתוח רפואה ייעודית לקבוצות אלו, במיוחד עבור נשים אשר עוברות לאורך חייהן שינויים גופניים והורמונאליים רבים, להם השלכות על התפקיד המשפחתי והחברתי שלהן. לשינויים אלו היבטים נפשיים-רגשיים, החל מתסמונת קדם ווסתית, דרך שלב הפוריות וההיריון ועד לגיל המעבר. שינויים אלה מלווים באתגרים ולעתים גם משברים נפשיים שמחייבים תמיכה וטיפול על ידי אנשי מקצוע. על רקע זה, הקימה כללית בחיפה שירות ציבורי קהילתי לטיפול ייעודי בפן הנפשי – רגשי של נשים, לאורך מעגל הפוריות והחיים”.

עוד מוסיפה ד”ר בר שי: “מעבר להתמקדות בנשים, רפואה מגדרית וכמובן פסיכיאטריה מגדרית, נותנת מענה גם למגדרים שונים, בהם קהילת הלהט”ב. חשיבותה רבה בעיקר לאנשים אשר נוטלים טיפולים הורמונליים לצורך שינוי והתאמה מגדרית, על כל ההשלכות הנפשיות שיש בכך. לכן צוות המרפאה של כללית בקרית אליעזר החל להעניק טיפול גם לקבוצה זו”.

ד”ר מרינה בר ישי (צילום: דוברות כללית)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

עתידים – עמותה – רחב
רמב”ם – כנס הריון ולידה – רחב
הסטודיו – אירועי החודש
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB