ועד ההורים בחיפה נגד מבחני המיצ”ב: המיצ”ב לא משיג את מטרתו

וועד ההורים היישובי פנה למשרד החינוך במחוז על מנת למצוא חלופה למבחני המיצ”ב. יו”ר וועד ההורים עופר גרין הודיע כי במיצ”ב הקרוב (יום שלישי, 05/03, מיצ”ב לכיתות ה’ ו-ח’) וועד ההורים לא ישבית את הלימודים על מנת שהתלמידים לא יעשו את הבחינה, אך אם לא יושגו הבנות עד למועד הבא, הוועד ישקול את צעדיו והדרך להשבתה עלולה להיות קלה מאוד.

“אנחנו מאוד מוטרדים ממבחני המיצ”ב. אנחנו מרגישים שיש פספוס גדול סביב המבחנים, כיון שהדרך בה בוחנים את התלמידים לעתים קרובות לא משקפת את יכולותיהם. למשל, אם יש לתלמידים לקויות למידה, הם לא מקבלים את ההקלות הנדרשות ויש מקרים שבהם תלמידים בעלי הישגים נמוכים מקבלים את המסר, שמצפים מהם לא להגיע. בתי הספר עסוקים בלדחוס לתלמידים את החומר לקראת המיצ”ב והתלמידים נלחצים, וזה לא משרת לא את התלמידים ולא את בתי הספר ורק פוגע בלמידה. אני מצטרף לחבריי מוועדי הורים יישוביים אחרים ברחבי הארץ שקוראים למשרד החינוך למצוא דרך חלופית על מנת לבדוק את רמתם של התלמידים, דרך שתעודד למידה ותיטיב עם המורים ועם התלמידים ולא תכניס סתם את בתי הספר לסחרור מיותר. אני מחכה לפניה ממשרד החינוך במחוז על מנת שיתחיל שיח משותף, והלימודים יתנהלו כסדרם ביום בו עתיד להיערך מבחן המיצ”ב, יום שלישי הקרוב. לגבי מועד המיצ”ב הבא אנחנו נשקול את צעדינו”.

יש לציין, כי מבחני המי”ב נערכים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. כשיש בבתי הספר שנת מי”צב (במקצועות מתמטיקה, עברית, אנגלית ומדעים) יש התייגסות גם של בית הספר וגם של צוות המורים מאותו תחום דעת. בחלק מבתי הספר במהלך כל אותה שנת לימודים התלמידים לומדים למדינה מכוונת מיצ”ב, מה שאומר שעושים משנים קודמות, לומדים כמעט רק לקראת המבחן ומופעל לחץ לא קטן על התלמידים, בגלל שלהנהלת בית הספר חשוב מאוד הציון במיצ”ב. לאורך השנים התגלו מקרים רבים בהם תלמידים, שהיה חשש, שיפגעו בציון הבית ספרי, התבקשו לא להגיע או לא פחות גרוע מזה שתלמידים עשו מבחני דמה באיזו כיתה על מנת שהם לא ייבחנו באמת במיצ”ב ויורידו את הממוצע. במבחני המיצ”ב הציון של בית הספר הוא הממוצע, ולכן בחלק מבתי הספר מעדיפים שהממוצע יהיה רק של התלמידים החזקים יותר על חשבון מה שירגישו התלמידים שמתבקשים לא להיבחן על מנת לא לפגוע בציון. יש מנהלים שלקראת המיצ”ב ובגלל שהם חושבים שמטרתו של המיצ”ב לבחון אותם או את בית הספר ושוכחים בכלל שהם עומדים בראש מוסד חינוכי שמטרתו לדאוג בראש ובראשונה לתלמידים, שביום המיצ”ב משחררים חלק מהתלמידים כדי שלא יהיה רעש בבית הספר במהלך המבחן או שמשנים את לוח הצלצולים באותו יום ומשאירים את כל תלמידי בית הספר בכיתות קרוב לשעתיים ללא הפסקות על מנת שתהיה דממה בבית הספר במהלך המיצ”ב. יותר מזה, יש בתי ספר שמראש אומרים לתלמידים, שהם לא מוסרים את הבחינות לפני שנגמר הזמן למיצ”ב. לעומת זאת, יש מנהלים ובתי ספר שבאופן מודע מעבירים את המסר למורים ולתלמידים, שכיון שבבית הספר נעשית עבודה פדגוגית טובה באופן קבוע, אין שום צורך לשנות את צורת הלמידה או לשגע את הילדים ביום של המיצ”ב. ללא ספק, ככל שהמנהל או הצוות המנהל את בית הספר מבינים שלימוד הוא לא תחרות ריצה אלא תהליך שבמרכזו נמצאים ילדים ולא האגו שלהם, כל המעורבים בעניין יוצאים נשכרים.

יו”הסתדרות המורים בחיפה עדנה דוד: אנחנו שמחים שההורים התעוררו

יו”ר הסתדרות המורים בחיפה עדנה דוד תומכת במהלך של ועד ההורים היישובי. “אנחנו שמחים מאוד על התגובה של וועד ההורים. היינו רוצים לראות את ההורים עושים משהו, שהוא מעבר למכתב על מנת שיהיה שינוי בשטח. ללא ספק, הקריאה שלהם לבחון את מבחני המיצ”ב היא נכונה ובאה מהמקום הנכון. מופעל לחץ על התלמידים ללמוד לקראת המיצ”ב, אבל לעומת מבחנים אחרים התלמידים לא מקבלים פידבק לאחר שהם נבחנים ומבחינת התלמידים אין למבחן שום תועלת. התלמיד מתאמץ ונבחן, אבל על אף שהוא עשה את הבחינה, הוא לא מקבל לאחר מכן ציון. ההורים הבינו שהלחץ של מבחני המיצ”ב גורם נזק והלמידה ללא כל כוונה לשפר את היכולת של התלמידים. אנחנו רואים בערים אחרות את ההורים עושים צעדים יותר משמעותיים לגבי בחינות המיצ”ב, ואני רק מקווה שגם בחיפה נראה דבר דומה, אבל בכל מקרה אנחנו אנחנו מאוד מברכים על כך שההורים התעורר

איש החינוך ד״ר שי קרן

תפיסת העולם הרווחת היום היא שתחרות טובה לכולם ומדידה בלתי פוסקת היא הדרך להבטיח שהאצבע על הדופק.
אבל האנלוגיה לחינוך לא עובדת!
אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהילדה שלכם לא תשרוד, כמו רובם המוחלט של העסקים החדשים .ושלא כמו עסק שמטרתו היחידה היא הגדלת ההכנסות, לילד שלכם שאיפות מורכבות שאת רובן עוד לא גילינו.

חינוך הוא מקרה מיוחד שבו יישום תפיסת העולם המערבית של יעילות כלכלית גורמת לנזק.

החלופה היא תפיסת עולם אקולוגית הרואה בילדים הגדלים נבטים השולחים שורשים בקרקע ופורצים אל השמים. יודע כל חקלאי אורגני (לא תעשייתי) שכל צמח הוא יחיד ומיוחד והדבר הנכון הוא לספק לו את התנאים הנכונים לגדילה, לא תראו אותו עם סרגל מודד כל שתיל כל יום וגוער בו אם לא עמד בצפיות. גם לילדים יש את מנגנון הצמיחה שלהם וצריך לספק להם אקו-סיסטם מתאים לגדילה שלהם.
ככה לא מגדלים ילדים, אסור למדוד אותם, המדידה משפיעה על התוצאה.
המיצ”ב עושה נזק חינוכי כשהופך את הציון לחזות הכול, מצמצם את תפקידם של אנשי החינוך לפקידי ציונים, מחליש את האוטונומיה של בתי הספר ומנציח פערים.
יכול להיות שזה לא אינטואיטיבי לכם, אבל גם אם אתם אנשי עסקים ממולחים ועשיתם אקזיט נאה, תקשיבו למומחי חינוך, הם אומרים פה אחד שצריך לבטל את המיצ”ב החיצוני.

תגובת משרד החינוך

ממשרד החינוך נמסר, כי המיצ”ב מהווה חלק בלתי נפרד מפעילות בית הספר, ועל כן הוא יתקיים כסדרו. כך קבע גם בית הדין.

במשרד הבהירו, כי אין כל מקום לצעדים הננקטים בעיקר לאור החלטת המשרד שלא לפרסם את הציונים ברמה הבית ספרית, כדי לאפשר למוסדות החינוך לקיים למידה מעמיקה ורציפה. וכן, לאור החלטת המשרד להקים ועדה שתבחן את מודל ההבחנות של המיצ”ב.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.