מסתמן – משרד האוצר מקדם תוכנית לאומית לצמצום זיהומים וסיכונים סביבתיים ושינוי פני מפרץ חיפה

מסתמן כי ההכרה בחיפה, כאזור מוכה זיהום, תתורגם לתכנית לאומית לאומית לשינוי פני מפרץ חיפה, לאחר עשרות שנים שבהן ממשלת ישראל התעלמה מהקשר שבין תעשייה פטרוכימית לתחלואה ותמותה של תושבי מפרץ חיפה. חודשים ספורים לאחר שנודע כי משרד האוצר גייס את חברת היעוץ “מקנזי” לבחינת חלופות לתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה וניתוח ההשפעות הכלכליות של שינוי פני מפרץ חיפה, ממפרץ פטרוכימי לייעוד שונה של תעסוקה, תיירות, מגורים ומסחר, שר האוצר משה כחלון מסמן את המהלך הבא והוא תכנית עבודה לאומית. בחיפה מתייחסים בספקנות למהלך, אשר יצא לדרך חודשיים לפני הבחירות, אך מברכים על היוזמה.

שר האוצר משה כחלון, מינה היום (חמישי 14/2/19) את מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה לשעבר ישראל דנציגר לראש צוות להכנת תכנית אב לאומית לצמצום זיהומים וסיכונים סביבתיים במרחב חיפה ופיתוחו.

באוצר מציינים כי מפלגת כולנו היתה הראשונה שיזמה, הפעילה ותקצבה, תכנית לאומית למפרץ חיפה והעבירה החלטת ממשלה היסטורית בנושא. התכנית יושמה בהצלחה על ידי ישראל דנציגר וכללה בתוכה, בין השאר, הגברת הפיקוח והאכיפה על המפעלים, הפעלת אזור מופחת זיהום אויר, התקנת מערכות למניעת זיהום מתחנות דלק, אוטובוסים חשמליים, רכבים חשמליים, משאיות אשפה מופחתות זיהום, התקנת מסננים על רכבים מזהמים, סגירת מיכל האמוניה ובנוסף הביא דנציגר לראשונה לבחינה מעמיקה של הממשלה בדבר עתיד בזן והמתחם הפרוכימיקלי ולהוצאת דוח “מקינזי” לבחינת חלופות שונות לעתיד המפרץ.

כעת, בהנחיית שר האוצר, יגבש דנציגר תכנית אב שמפלגת ״כולנו״ תאמץ ותיישם להמשך המהפכה במפרץ חיפה.

בבסיס ההצעה: יצירת רצף של חיבור העיר לקו המים, הגברת פיקוח ואכיפה, עידוד תעסוקה איכותית חדשנית, עידוד תעסוקת בילוי ותירות, בניה למסחר ומגורים, בניית נמל בריא ונקי לסביבה ובחינת העתקת מפעלים תוך שמירה על מקומות עבודה לטווח הבינוני והארוך.

השר כחלון: “ישראל דנציגר היה הפרוייקטור הלאומי שהניע, כמנכ״ל המשרד להגנת הסביבה, את מהלך סגירת מיכל האמוניה בחיפה. אין ראוי ממנו להוביל לשלב הבא שיעסוק בהמשך טיפול במזהמים בחיפה והסביבה. אני בטוח כי ישראל יעשה את העבודה הטובה ביותר למען איכות חייהם של תושבי מפרץ חיפה, דבר שיתרום תרומה לאומית של ממש בהשלמת הפיכתה של חיפה למטרופולין משגשג בצפון”.

ישראל דנציגר, (צילום: לע”מ)

ישראל דנציגר: “הטיפול במפרץ חיפה הוא אתגר לאומי משמעותי ביותר למיצוי הפיכת חיפה למטרופולין מוצלח ומשמעותי ולשיפור איכות חייהם של מיליון תושבי חיפה והסביבה. תושבי מטרופולין חיפה זכאים לקבל מענה כולל להמשך צמצום מזהמים וסיכונים במפרץ ואכן ניתן להגיע להישגים משמעותיים בתחום הזה באמצעות תוכנית לאומית שתשפר ותעמיק את התעסוקה ותצמצם דרמטית את הזיהום הסביבתי. אני מודה לשר כחלון על האמון שנתן בי ואעשה כל מאמץ להסב לתושבי האזור איכות חיים ראויה.  מניסיוני זוהי מטרה משותפת לכל הגורמים הפועלים היום במרחב”.

 

ח״כ יעל כהן פארן (התנועה) מסרה לחי פה:
חברת הכנסת יעל כהן - התנועה בראשות ציפי לבני, נציגת התנועה הסביבתית
חברת הכנסת יעל כהן – התנועה בראשות ציפי לבני, נציגת התנועה הסביבתית

אני שמחה שאחרי שלוש שנים של נסיון לקידום ״חוק תכנית חירום למפרץ חיפה״, מתעורר שר האוצר ומצהיר כי הוא מקדם תכנית כזאת. קצת תמוה בעיני מדוע לא עשה זאת קודם לכן, ומדוע הצביעו חברי סיעת כולנו נגד הצעת החוק? אל תתנו לכחלון להטעות אתכם – אלה הבטחות בחירות ותו לא.

 

 

אביהו האן – יו”ר הירוקים של חיפה במועצת העיר

אביהו האן, יו”ר סיעת הירוקים מסר לחי פה בתגובה:

“עצוב, מצחיק, פתטי , שכל תושב בחיפה יחליט לבד! מאחורי דנצינגר כמנכ”ל משרד הגנת הסביבה קרוב לארבע שנים מבוזבזות של חוסר טיפול במפרץ חיפה, חוסר אכיפה כנגד המפעלים המזהמים ובראשם בתי זיקוק, קידום ” תכנית לאומית למפרץ חיפה ” שמאחוריה אין פעילות אמיתית מלבד כותרות רבות ועכשיו עוד כותרת, מינוי ” לראש צוות בניית תוכנית לאומית לצמצום זיהומים וסיכונים סביבתיים ופיתוח מפרץ חיפה.”

זה פשוט מעליב עד כמה מנסים בתקופת בחירות להטות את דעת הקהל של תושבי חיפה לקידום תכניות לאומיות כאשר דו”ח שהוכן ע”י חברת מקינזי ומובל ע”י המועצה הלאומית לכלכלה בראשות אבי שמחון מציג חלופה כלכלית נכונה לסגירת בז”ן שניתנת ליישום מיידי. שבעתי מהבטחות במיוחד טרום בחירות”.

עוד הוסיף אביהו: “אני מוביל כבר מספר שנים כמעט לבד את הקמפיין “להעיף את בז”ן ממפרץ חיפה”. זהו השלב הראשון הנדרש לעתיד חדש לתושבי חיפה, זהו צעד מיידי שיש לבצע אם רוצים לחסל את עודף התחלואה במטרופולין חיפה ולהביא עתיד חדש לתושבי העיר. אותם שרים ומנכ”לים שלא פעלו בחמש ועשר השנים האחרונות מקומם בבית ולא באיזורי העשיה. שבענו עד תום מהבטחות שנעלמות בדקה שהבחירות מסתיימות. די, דנצינגר, חזור לעסקיך הפרטיים ותן לנו להילחם ולשנות את מפרץ חיפה!”.

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

 

ד”ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה מסרה לחי פה בתגובה: ״אנו מוטרדים מאד כאשר אנחנו רואים את מר דנצינגר בתפקיד המהווה חייץ בין התעשיות לציבור בשל העובדה כי המשרד להגנת הסביבה, בהובלתו של מר דנצינגר איפשר קידום הקלות על היתרי פליטה של מפעלים מזהמים, התעלם מעשרות ארועי חומ״ס וחריגות חוק על ידי המפעלים המזהמים בישראל, לא דאג לטיפול ברישום חומרים מסוכנים כראוי, לא מינה נציגי הגנס במועצת הנפט כאשר מקודמות תוכניות סביבה הרסניות כמו האסדה מול חוף דור ומתהדר בתוכנית לאומית להפחתת זיהום אויר שהיא בגדר מס שפתיים בלבד- ולראייה התחלואה הגבוהה וזיהום האוויר במפרץ חיפה שממשיכים להיות גבוהים באופן שערורייתי.״

 

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.