חוזרים לעבודה – שידור חי מבית הדין לעבודה – הדיון בבקשה לצו מניעה נגד שביתת עובדי עיריית חיפה

השביתה בעיריית חיפה הסתיימה

ועד העובדים מדווח בתום הדיון: חוזרים לעבודה. חברי הנהלת ועד עובדי העירייה, מלווים ביו״ר המחוז בהסתדרות, משה מזרחי, יצאו ראשונים מהדיון ודיווחו על פסיקת השופט קוגן, אשר קיבל את בקשת עיריית חיפה לביטול השביתה. הצדדים ימשיכו בדיונים בהמשך השבוע.

מעיריית חיפה נמסר בסוף הדיון: ראש העיר חיפה ויו”ר ועד העובדים מודיעים על סיום השביתה ותחילת הידברות מיידית בנושאים השנויים במחלוקת. הנהלת העירייה וועד העובדים יפעלו במשותף למען תושבי העיר. החל ממחר בבוקר יינתנו כל השירותים העירוניים כסדרם.

 

הפרוטוקול המלא של הדיון בבית הדין לעבודה בחיפה

(מוקדם יותר הערב: שידור ישיר מבית הדין לעבודה בחיפה – השביתה)

ימית קליין, ראש האגף המשפטי בעיריית חיפה בתחילת הדיון (צילום: ירון כרמי)
ימית קליין, ראש האגף המשפטי בעיריית חיפה בתחילת הדיון (צילום: ירון כרמי)

בבית הדין לעבודה בחיפה החל לפני דקות אחדות הדיון בעניין צו המניעה שביקשה עינת קליש נגד השביתה של עובדי עיריית חיפה.

קליש מבקשת את סעד בית הדין, על מנת להתמודד עם המשבר שמחריף מיום ליום בינה לבין עובדי העירייה, משבר אשר גרם לרחובות העיר להסריח מהרי הזבל ולמוסדות החינוך להגיע לכדי השבתה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

אנו, צוות חי פֹּה, הגענו לדיון על מנת לדווח לכם בלייב על טענות הצדדים ועל תוצאות הדיון.

מתכנסים לדיון בבית המשפט בחיפה - צו מניעה נגד השביתה (צילום: ירון כרמי)
מתכנסים לדיון בבית המשפט בחיפה – צו מניעה נגד השביתה (צילום: ירון כרמי)

מהלך הדיון עיריית חיפה מבקש צו מניעה כנגד השבתת העירייה:

כב’ השופט אלכסנדר קוגן – נשיא בית הדין האזורי לעבודה חיפה:  דורש לדעת מדוע עובדי עיריית חיפה שובתים.

עוה״ד לוין מטעם הוועד: מסביר כי חברה חיצונית החלה בבדיקת אגף הספורט, דרכי פעולתו ומטרותיו, תוך התעלמות מוועד העובדים בכל מעשיה.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן: מבקש להבין האם סעיף זה הוצג בבקשה לשביתה

כב’ השופט אלכסנדר קוגן: כאשר חולף הזמן, תום הלב מחייב לתת התראה מוקדמת

עוה״ד לוין מטעם הוועד: התראה מוקדמת ניתנה ב-31 בינואר.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן: מתעקש לדעת איזה התראה בדיוק ניתנה לעיריית חיפה. (יש להציג מסמך כזה)

עוה״ד לוין מטעם הוועד: יצא מכתב לעובדים. לכל הצדדים היה ידוע וברור כי ב-6 בפברואר תפרוץ השביתה.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  עד עכשיו לא הבנתי מדוע אתם שובתים. התיאור שלך אינו מופיע בעילה לסכסוך. מה שתה מקריא הוא בור ללא תחתית. אפשר לכלול בתוכו אינסוף סעיפים. אני צריך משהו ברור וחזק.

עוה״ד לוין מטעם הוועד: במהלך ישיבת התיווך, חלק מהדברים התקדמו ונפתרו.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  אני לא מבין על מה אתם שובתים. תן לי עילה אחת קונקרטית.

עוה״ד לוין מטעם הוועד: ראש העיר הוציאה פוסט נגד העובדים. קיבלתי את החומרים לפני כניסת השבת. נושא נוסף שלא נפתר הוא נושא החוסר בסייעות ומלוות. על פי ועדת טרכטנברג נדרשות שתי סייעות. עיריית חיפה לקחה סייעת אחת.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  פונה לחברי הועד – כמה זמן התהליך עם הסייעות כבר קורה?

וקנין (יו״ר הוועד): כשנתיים. לפני הבחירות הייתה הפסקה בקליטת סייעות.  אני מסתובב בגני הילדים ורואה את החוסר.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  עכשיו כשנכנסה ראש עיר נזכרתם בחוסר?  התושבים בחרו ראש עיר חדשה כדי שתנהל…

עוה״ד לוין מטעם הוועד: אם קודם היה רצון לפתור, הרי שהיום אנחנו מקבלים תשובות שזה מה שיש ושנסתדר. פעם היו פתרונות זמניים. היום אין.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  תן לה צ׳אנס.

עוה״ד לוין מטעם הוועד: יש גישה מטעם ראש העיר שאין ועד עובדים. אם יש קושי לסייעות, אין מענה. אנחנו מתמודדים עם ראש עיר שקוראת כי יש ריקבון בקרב העובדים.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  עכשיו אני מבין את הבעיה. עכשיו אתה מדבר לעניין…

עוה״ד לוין מטעם הוועד: אנו מודים לתושבים על הסבלנות.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  ההפנמה של ראש העיר שיש עובדים שצריכה להתייחס בכבוד לעובדים, מצב אחד וההפנמה של העובדים שיש ראש עיר חדשה, היא העילה שנמצאת כאן לדיון. אני מבין את זה. האמירות בפוסט (של קליש) הן אמירות קשות.

נציג ועד העובדים: יש דרך לתקשר אתנו. כולם מכירים אותנו כבר שנים. מה שקורה כרגע זו זעקה של העובדים. מי שרוצה מלחמה יקבל מלחמה. אנחנו יודעים לעשות מהומה. אנחנו קוראים לראש העיר להושיט לנו יד לשלום ולהתחיל מחדש את מערכת החסים.

עוה״ד לוין מטעם הוועד: לשכת ראש העיר הפכה ללשכה מבוצרת. אין יוצא ואין בא.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  ציפיתי שהעובדים יבואו ויגידו שנפלו השמים ושקרה משהו מאד מאד חמור, על מנת לצאת לשביתה כזו. האם זה מה שקרה כאן?

עוה״ד לוין מטעם הוועד: ראש העיר משיבה תשובות שליליות לכל דרישות ועד העובדים. אותם סעיפים שנפתרו, במהלך הימים האחרונים, הצליחו רק בזכות השביתה.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  יש לכם המון כוח ביד. כשמשתמשים בו, יש להשתמש בו באחריות. אני לא בטוח שיש כאן התנהלות בעייתית. אני מבחין בין מילים לבין התנהלות. ראש העיר החדשה יש לה את הסגנון שלה ועליכם למצוא את הדרך לחיות ביחד. אני יוצא מנקודת הנחה שיש ניכור. היא נכנסה לתפקיד רק לאחרונה, ב-20 בנובמבר.

עוה״ד לוין מטעם הוועד: 20 עובדים הלכו הביתה.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  20 עובדים זמניים…

עו״ד מטעם העירייה: אנחנו רואים כאן שביתת מגן מצד העובדים, בעוד שהנהלת העירייה לא פגעה בהם כלל.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  היו כמה פוסטים… יש עובדים שלא צריך לפגוע בהם…

עו״ד מטעם העירייה: אין התעלמות מוועד העובדים. מאז כניסתה של ראש העיר העירייה ניסתה לפתור נושאים. הרבה נושאים הגיעו לפתחה של ראש העיר. בעניין הסייעות, נעשים מאמצים ויש 38 סייעות בהליכי מיון וקליטה. בעניין רשות הספורט – יש יועץ ארגוני שהעסקתו אינה עילה לסכסוך עבודה. אנחנו פותרים בעיות ולכן אין טעם להמשיך בשביתה. הנזקים מצטברים , בתי הספר מושבתים. לגבי הפוסט והאמירות הפוגעניות: יש שני צדדים לעניין. יש שיח שצריך לדעת לאמץ אותו משני הצדדים. לא ייתכן שעירייה תושבת בגלל פוסט. ראש העיר לא מחפשת מלחמה. היא רוצה להגיע להידברות.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  קשה להמשיך בדיון עם כל הקהל. ייתכן שאתם רוצים לנסות להמשיך בדיון מצומצם ללא קהל…

עוד לוין מטעם הוועד: יעוץ ארגוני יש לקיים יחד עם הוועד.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  חשוב לשתף עובדים, אך ההחלטה מתקבלת על ידי הקודקוד.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  כמה עובדי תברואה יש?

וקנין: 500 + 30 זמניים שפוטרו

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  כמה עובדים היו בנובמבר 2017?

עוה״ד לוין מטעם הוועד: היו 500, אבל התווספה שכונת נאות פרס…

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  הגיעו תושבים חדשים? יש הגירה חיובית? אני תושב חיפה, אני יודע מה קורה…

עוה״ד לוין מטעם הוועד: יש פחי מחזור כתומים חדשים, שמצריכים עבודה נוספת…

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  עלו הייתה הגירה חיובים בחיפה, הייתה אולי פעילות מבורכת של תוספת עובדים…

נועם אשכנזי – מח’ התברואה: לפני כניסתה של קליש לתפקיד , בגלל חוסר בעובדים, התבצע במחלקה ייעוץ ארגוני. ב-2018, הבדיקה הסתיימה. אז קבע היעוץ הארגוני ת כמות העובדים החסרים. כשהתקרבו הבחירות כבר לא יכולנו לקלוט עובדים.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  למה לא שבתתם ב- 2017?

נועם אשכנזי – מח’ התברואה: כי התווספה עכשיו הפרדה במקור והעומס גדל.

אמנון עידו מנהל המוקד הטלפוני ובכיר בוועד העובדים: בפגישה עם ראש העיר  היא אמרה לנו שהעובדים הם פרזיטים. ראש העיר מרה שהיא עושה הקפאה של הגל לצורך לימוד.

כב’ השופט אלכסנדר קוגן:  אני מסכים שיש להתייחס בכבוד לעובדים. יחד עם זה, האמירה של ראש עיר להקדיש זמן ללימוד היא אמירה אחראית.

עו״ד ימית קליין (ראש האגף המשפטי – עיריית חיפה): יש הגבלות על גיוס עובדים בשנת בחירות. ראש העיר החדשה ביקשה מאתנו לגייס סייעות מעל לתקן. ניסינו לפתור גם את הבעיה הזאת. זה לא משהו שניתן לפתור בחודשיים. לגבי יעוץ ארגוני, הדו״ח נעשה בסמוך לשנת בחירות. זהו דו״ח רחב המתייחס לרמת שירות וניקיון בעיר.  את רמת השירות הגדיר ראש העיר הקודם, בעוד שראש העיר החדשה רוצה לבחון את הרמה שהוגדרה.

עו״ד טלי לוי – ועד ההורים היישובי: (לוי ביקשה וקיבלה את רשות הדיבור במהלך הדיון) איננו נוקטים צד ואיננו חלק מהסכסוך. אנו מבקשים להחריג את מוסדות החינוך מהשביתה. כל ילד שנשאר בבית גורר הורה שאינו יוצא לעבודה.

עופר גרין וטלי לוי - ועד ההורים היישובי (צילום: ירון כרמי)
עופר גרין וטלי לוי – ועד ההורים היישובי (צילום: ירון כרמי)

 

בשלב הזה פנה כב’ השופט קוגן לעינת קליש רותם, בבקשה שתציג את הדברים מנקודת ראותה.

עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה: בתחילת הדרך היו לא מעט פגישות עם מר וקנין וחברי הועד. אני ראש עיר סוציאליסטית. המילה “פרזיטים” מעולם לא יצאה מהפה שלי. בחודשיים האחרונים אני רק לומדת. כשדיברתי בפורום פוליטי (שבת תרבות) על ריקבון מחשבתי, דיברתי על ההנהלה, אותה החלפתי וציינתי את מסירות העובדים. ועדיין המערכת לא מתפקדת כמו שצריך. גילינו לתדהמתנו כי דרך התאגידים העירוניים מוזרמים עשרות מיליונים לעובדים כאלה ואחרים, כאשר לא ברור לנו לאן הכספים הולכים.

בעניין הסייעות סיפרו לי כי סייעות מגיעות חולות לעבודה. נתתי מייד הוראה לגייס סייעות נוספות, מעבר לתקן העירוני. זה נעשה במימון של משרד החינוך. יש קשיים משפטיים.

לגבי עובדי התברואה אמרה קליש: לא אני פיטרתי אותם. הם מגוייסים ומפוטרים בכל שנה, מזה עשר שנים. אני רוצה עובדים קבועים ואני מתנגדת לשיטה הזאת של פיטורים (באופן מחזורי). לא אני פיטרתי אותם (קליש התכוונה שהפיטורין כבר נקבעו בקדנציה של רה”ע הקודם).

בנוגע למספר עובדי התברואה, אמרה קליש: היה מו״מ עם גיל עטיה ודוד לוריא. אנחנו מנסים להגיע להסכמות. נאות פרס ורמת הנשיא קיימות כבר שנתיים. הנהלת העירייה הסכימה על היקף העובדים… להיכנס לתפקיד זה לא פשוט. ביקשתי שיבואו ויעדכנו אותי על בעיות, אם יש בעיות. לא עדכנו אותי בבעיות מהסוג הזה. לכן, אני לא מבינה על מה השביתה.

 

הדיון עובר לדלתיים סגורות

בשלב הזה הורה כב’ השופט קוגן לכל הקהל לצאת מהאולם, על מנת לנסות ולהגיע להסכמות בין שני הצדדים ללא קהל. ברגעים אלה (21:30) מתקיים דיון בדלתיים סגורות, בהשתתפות שני הצדדים. הקהל ממתין בחוץ להחלטה. כאשר תתקבל החלטה, אנו נעדכן אתכם כאן.

הקהל ממתין בחוץ להחלטה – כעת
הקהל ממתין בחוץ להיוועדות בין הצדדים (צילום: ירון כרמי)
הקהל ממתין בחוץ להיוועדות בין הצדדים (צילום: ירון כרמי)

 

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.