האם האמירות של סגן רופא משרד הבריאות במחוז חיפה יגרמו לשופטי העליון להכריע לטובת תושבי מפרץ וימנעו הרחבת בז"ן?

הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הועדה לאיכות הסביבה בראשותה של שרית גולן שטיינברג, קיימה היום (ג', 30/1/2019) ישיבה ראשונה בקדנציה הנוכחית בהשתתפות סגן רופא משרד הבריאות במחוז חיפה, הד"ר יהונתן דובנוב, ומנהל המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה רני עמיר. לצידם השתתפו נציגים נוספים משני המשרדים. את עיריית חיפה ותושבי העיר ייצגו ממלא מקום ראש העיר נחשון צוק, חברי המועצה מהירוקים, מוטי בליצבלאו, ירון חנן, ואביהו האן, נציגי ארגוני סביבה ותושבים, שכן זו פעם ראשונה שהוועדה הזו הייתה פתוחה לציבור (חידוש תחת הנהגתה של שרית גולן, המכהנת גם בתפקיד יו"ר איגוד ערים לאיכות סביבה).

הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

בדיון הציג ד"ר דובנוב, את המחקרים האפידימיולגיים המתקיימים בימים אלה, שבעה במספר שהנתונים של חלק מהם יתפרסמו  בחודשים הקרובים וחלק בעוד מספר שנים. מה שכן שהמשתתפים העלו שאלות רבות שכן נכון להיום כל המחקרים לא הועילו ממש לתשובי מפרץ חיפה. כי כל הפרסומים החוזרים ונשנים של תחלואה עודפת בנפת חיפה תחלואה של סרטן, של מחלות נשימתיות, מומים מולדים, ומחלות לב הקשורות לזיהום הסביבתי לא גרמו להפסקת התעשייה המזהמת באזור.

הממשלה לא עוצרת את הזיהום:

גולן שטיינברג, אמרה כי ממשלת ישראל לא ממש דואגת לתושבי מפרץ חיפה וההחלטות שמתקבלות לא משרתות את תושבי חיפה. הנתונים הם מספיקים כדי לכתוב חוות דעת כדי למנוע את התרחבות בזן וביקשה ממשרד הבריאות לתת להם כלים ועמדה של המשרד שיוכלו להציג בדיון שיתקיים ב-11/2/19.

מוטי בליצבלאו, אמר הנתונים קיימים משנת 2007 והיום יש מגמה אצל הרופאים בבתי החולים בחיפה לא לשתוק יותר, הם קורסים עם המחלות הנשמתיות ומחלות הסרטן.

פרסומי נתוני התחלואה לפי נפות הופסקו

ירון חנן ואביהו האן, ביקשו מד"ר דבונוב, להחזיר את פרסום נתוני התחלואה לפי נפות כמו שהתפרסם בעבר. נתונים שהופסקו לאחר שהתפרסמו נתוני השנים 2013-2015 לאחר שהראו תמונות מדאיגות על הפסקות הריון, מומים מחלות לב ועוד.

 

משרד הבריאות יספק נתונים לעוררים נגד הרחבת בז"ן

ד"ר דובנוב אמר, אנחנו כמשרדים ממשלתיים חייבים הוכחות ואם יהיה מחקר שיגיד שיש קשר נוכל להחמיר עם בז"ן. אבל האמירות החשובות והמשמעותיות של ד"ר דובנוב, שיכולות להועיל בדיון שיתקיים ב-11 בפברואר בבית המשפט העליון בעניין הרחבת בז"ן, הן שיש תחלואה עודפת במפרץ חיפה, שקשורה לתעשייה המזהמת וכן קיימים נתוני מחקר שקושר באופן וודאי את הזיהום למחלות נשימתיות כמו אסטמה. בנוסף, הבטיח ד"ר דובנוב כי משרד הבריאות יעביר לידי נציגי עיריית חיפה מסמכים שיכולים לעזור לעיריית חיפה וארגוני סביבה שהגישו את הערר נגד הרחבת בתי הזיקוק, הרחבה שאושרה על ידי המועצה הארצית, הכפופה לשר האוצר החיפאי, משה כחלון.

מנהל המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה, רני עמיר, דיבר על צו 45 לבזן וכשנשאל האם השימועים לבז"ן ולמפעלים יכולים להיות פתוחים לציבור או לפחות לוועדה לאיכות הסביבה ותשובתו היתה חד משמעית – "לא".

בתי הזיקוק - בז"ן חיפה (צילום: חי פה)
בתי הזיקוק – בז"ן חיפה (צילום: חי פה)

 

מתכננת המחוז וסגנית המנהל, נורית שטרוך, עדכנה לגבי התוכנית הלאומית למפרץ חיפה. העדכון היה קצר והתמקד בתחנות הניטור ובמעבר החברות לשימוש בגז טבעי. מהעדכון עולה כי אגד ויתרה על המעבר לגז טבעי. חברת פז תעבור עד אמצע 2019 לשימוש בגז טבעי. שאר החברות, שעל פי התכנית, אמרות לעבור לגז טבעי יעשו כך בהמשך, אך לא בשנה הקרובה.

שרית גולן שטיינברג
שרית גולן שטיינברג

יו"ר הוועדה, עורכת הדין שרית גולן שטיינברג אמרה לחי פה: "הדבר החשוב שהיה היום הוא שסגן רופא משרד הבריאות אמר שיש תחלואה עודפת במפרץ חיפה, שמקושרת לתעשייה. אמנם הפעולות של משרד הבריאות מתמקדות בעיקר בביצוע מחקרים אפידמיולוגים, אבל האמירות שלו מאוד משמעותיות לקראת הדיון של עיריית חיפה וארגוני סביבה נוספים בערר שיתקיים ב 11/2/19 בבית המשפט העליון, נגד על החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה להרחיב את בזן.

בימים הקרובים ייערך שימוע נוסף לבז"ן בהקשר לחריגות בפליטת החומר המסרטן "בנזן". האמירות של ד"ר דובנוב, הנן משמעותיות עבור שופטי בית המשפט העליון, שאני מקווה שיתערבו בתוכנית וימנעו את הרחבת בתי הזיקוק.

מעבר לזה, המסקנה שלי היא ברורה: אי אפשר להמשיך עם תעשייה פטרוכימית במפרץ חיפה ליד ריכוזי אוכלוסייה. לכן, לצד הטיפול בטווח הקצר, המשימה שלנו היא לעשות את הכל כדי שמפעלים פטרוכימיים לא יישארו במפרץ חיפה.

"החידוש הנוסף שהיה בדיון הייתה אותה התייחסות למחקר המשמעותי אשר מצביע על הקשר שבין הזיהום מתעשייה לתחלואה באסטמה. ייתכן שמחקר זה ומסקנותיו משמעותיים אפילו יותר מהמחקרים על מחלות הסרטן בקרב תושבי מפרץ חיפה, מכיון שמחלות הסרטן הן מחלות שדוגרות במשך הרבה שנים בגוף ולכן אלה שמעוניינים להסתיר את הקשר שבין תחלואה לתעשייה המזהמת, תמיד משתמשים בתירוץ הדגירה, כדי לטעון שהתחלואה היום היא תוצאה של זיהום שהיה כאן לפני שנים רבות. וכך, בא המחקר על האסטמה ומוכיח שבעצם הייתה לכאורה הפחתה בפליטות אך עדיין יש זיהום אוויר מהתעשייה שגורם למחלות נשימתיות, באופן מיידי".

הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הועדה לאיכות הסביבה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

לא ניתן להגיב