"מרביצים מדליות" • החיפאים שכיכבו באליפות הג'ודו של הצפון

ג'ודו - ספורטאים צעירים ממעודון יוניפייט בחיפה (צילום: אילנה קרטיש)

ביום שבת (19/1/2019) התקיימה במתנ"ס של בית הספר "ליאו בק", אליפות הצפון השנייה בג'ודו, בה השתתפו כ-800 ספורטאים מרחבי הארץ, רובם מהצפון, מגילאי גן ועד בוגרים. מטרת התחרות היוקרתית היא לאתר את כוכבי העתיד של הג'ודו הישראלי, כדי לאמן אותם ולהביא אותם לרמה שיוכלו לייצג את ישראל בתחרויות בינלאומיות  ביניהן האולימפיאדה.

בין השופטים היה ניתן לראות את אילנה קרטיש, אלופת ישראל בהיאבקות. בתחרות, לקחו חלק מועדונים מכל הארץ: נשר, עכו, נצרת, עפולה, נתניה, חדרה, תל אביב, בת ים, ראשון לציון, טבעון, צפת, עתלית, נהריה, פרדס חנה, וכמובן  המועדונים מחיפה והקריות ביניהם מכבי חיפה כרמל, יוניפייט, בתי ספר מקומיים ועוד.

התחרות התחלקה ל-4 סבבים, כאשר כל סבב כלל 100 – 120 ספורטאים. חיפה בלטה בנציגות מרשימה במספר המשתתפים וכן במספר הספורטאים אשר זכו במדליות.

הנה סיקור קצר של כמה מהמועדונים המובילים באליפות הצפון השנייה בג'ודו:

מועדון יוניפייט חיפה

מועדון הג׳ודו של יוניפייט, חיפה, הפגיז בתחרות עם למעלה מ-50 מדליות (כ-20 מדליות זהב, 25 כסף ועוד כמה מדליות ארד), בכל טווח הגילאים – ילדים עד בוגרים. הספורטאים שבלטו מטעם המועדון בתחרות:
אורי קשת הלוי, רז וגל קלודה, אלכס קגן, דוד סמויילוב, קמולה נורמוחמדוב,  סופיה בלוצרקובסקי, אנגלינה שקור.
חלק מהספורטאים המתאמנים במועדון "יוניפייט חיפה", מתאמנים בנבחרת ישראל (ג׳וניור, קדטים ובוגרים) ומייצגים את חיפה גם  בתחרויות בינלאומיות. ההישגים לא מפתיעים מכיוון שמועדון הג׳ודו יוניפייט חיפה, נחשב לאחד ממועדוני הג’ודו חזקים בארץ (בדירוג ההישגים, המועדון נמצא במקום השלישי בישראל).

אליפות הצפון בג'ודו, מתנ"ס ליאו בק (צילום: אילנה קרטיש)
אליפות הצפון בג'ודו, מתנ"ס ליאו בק (צילום: אילנה קרטיש)

במועדון זה גדלו ספורטאים אולימפיים דוגמת טומי ארשנסקי (ייצג את ישראל באולימפיאדת לונדון 2012 ) ואילנה קרטיש (ייצגה את ישראל באולימפיאדת ריו 2016). הדור הבא של הספורטאים הצעירים, כבר מצליח להגיע להישגים מכובדים, גם ברמה הבינלאומית. לאחרונה זכו ספורטאים מיוניפייט בכמה מדליות בתחרויות בגרמניה, רוסיה ויוון.

אילנה קרטיש, יו"ר יוניפייט חיפה, מסרה בתגובה לחי פה:

אני חשה גאווה גדולה לראות את ענף הג׳ודו מתפתח ומתקדם ברמה כל כך גבוהה ומקצועית בחיפה. נהניתי מאוד לראות את הספורטאים שלנו עם טכניקה כל כך מרשימה ויפה. אני מאמינה שבזכות הניסיון והידע שלי, במה שקשור בהישגיות בספורט, נצליח להמשיך ללמד ולחזק את הדור הצעיר לשאוף ולכוון הכי גבוה בדרך להצלחה בהמשך הדרך.

מועדון יוניפייט חיפה, זוכים בכל הגילאים (צילום: אילנה קרטיש, אלבום אישי)
מועדון יוניפייט חיפה, זוכים בכל הגילאים (צילום: אילנה קרטיש, אלבום אישי)

מכבי חיפה כרמל

ג'ודוקאי אגודת מכבי חיפה כרמל, גרפו לא פחות מ-17 מדליות בקטגוריות הגיל השונות:

בקטגוריית ילדים ב' (שנתון 2005) סיים כרמל גיא במקום השלישי. במדליות כסף זכו נדב אהרון, טל דדוש וזיו שרר. באותו השנתון לבנות, זכתה יובל גבסו במדליית הזהב.

בשנתון 2007, סיים יאיר מרסו במקום הראשון, ואופק אסנש סיים שלישי. בשנתון 2008, זכו במדליית הזהב עומר חביבי וניסים מזרחי, כאשר נועם פרידריך סיים שני וליאב יעקובי שלישי. במדליית זהב זכה שחר ארטן.

בשנתון 2009 לבנות, רוני עין קדם והדר כהן זכו במדליות זהב, כאשר שי אשכנזי סיימה עם הארד. באותו השנתון לבנים, זכה גיא שוהם במדליית הכסף, בעוד עומר ויזל סיים במקום השלישי. בשנתון 2010 סיים אורי רווה במקום השלישי.

ספורטאי מכבי חיפה (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
הזוכים הירוקים של ממכבי חיפה (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

 

מתנ"ס ליאו בק

בית הספר לג'ודו של מתנ"ס ליאו באק, שלח כ- 45 נציגים לתחרות שהגיעו להישג חסר תקדים, עבורם, ברמה הארצית וזכו ב 10 מדליות זהב, 12 כסף ו-13 ארד.

ממתנ"ס ליאו באק נמסר לחי פה:

"אנו גאים בנבחרת הג'ודו של הספורט ההישגי, ורואים בהם את דור העתיד של הג'ודו הישראלי. התחרות מיצבה את הנבחרת על המפה הארצית של ספורט אולימפי זה. אתם ההוכחה כי ההשקעה וההתמדה משתלמת. יגעת ומצאת-תאמין!"

הזוכים ממתנ"ס ליאו בק (צילום: אילנה קרטיש)

 

לא ניתן להגיב