מיזם ראשון מסוגו בארץ בכללית מחוז חיפה וג”מ: צוות נייד מבצע בדיקות תפקידי נשימה בבית

ביקורי בית למטופלים לביצוע בדיקות ספירומטריה

תחלואת הריאות במחוז חיפה וגליל מערבי גבוהה במיוחד, ככל הנראה בשל השילוב של זיהום אוויר ואוכלוסיות עם מספר גדול של מעשנים, בעיקר בקרב האוכלוסייה הערבית. בשל החשיבות שבאיתור מוקדם של מחלות ריאה, יזמו במחוז חיפה וגליל מערבי של כללית מהלך ייחודי ברמה ארצית, שבו יוצא צוות של כללית עם מכשיר נייד, שנרכש במיוחד לשם כך, אל בתיהם של חולים בסיכון למחלת ריאות אשר מתקשים להגיע לבדיקה, בשל היותם מרותקים לביתם.

לקראת הפעלת תוכנית הנגשת הבדיקות, רכשה כללית מכשור נייד חדיש לבדיקות תפקודי נשימה והוכשרו צוותים המיומנים בביצועה. זאת בנוסף על השירות שניתן במרפאה הגדולה לתפקודי ריאות ברחוב הגפן בחיפה, בניהולו של פרופ’ יוחאי אדיר. כבר בימים הראשונים לתחילת הפרוייקט נערכו למעלה מ-40 ביקורי בית אצל מטופלי כללית במתגוררים בכל רחבי מחוז חיפה וגליל מערבי.

ד”ר מוחמד חטיב, מומחה ברפואת המשפחה ורכז האיכות המחוזי מההנהלה הרפואית של כללית במחוז  חיפה וגליל מערבי, מסביר:

“חסמת הריאות -COPD , היא מחלת ריאות כרונית, המאופיינת בהיצרות קבועה של דרכי האוויר, כאשר חשיפה לעישון ואויר מזוהם מהווים גורם סיכון לתחלואה זו. אבחנה מוקדמת חיונית למניעת החמרה של המחלה על ידי הימנעות מגורמי הסיכון ומתן טיפול הולם, המסייע בבלימה של מהלך ההחמרה המואצת בתפקודי הריאה, תוך שיפור סיבולת גופנית. בדיקת תפקודי הריאות – ספירומטריה היא הבדיקה באמצעותה מאבחנים את חסמת הריאות וכן ניתן לבצע באמצעותה הערכה של חומרת ההפרעה החסימתית, המהווה גורם מנבא להתלקחויות תכופות ולתוצאים גרועים של המחלה בעתיד. כמו כן, מבוצע באמצעותה ניטור המחלה. מכאן החשיבות הרבה ביוזמה זו של הבאת הבדיקה אל מטופלים המוגדרים כנמצאים בסיכון”.

“פעילות זו מצטרפת למאמץ רב של כללית להעלות מודעות לנזקי העישון ולעודד מעשנים להיגמל בסדנאות גמילה מעישון המוצעות בחינם במרפאות כללית ברחבי המחוז, כולל אפשרות לרכוש את התכשירים המסייעים לגמילה בעלות סמלית של השתתפות עצמית”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

קייטנות בחיפה
עתידים – עמותה – רחב
קניון שער הצפון – מתחלף – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
עיריית חיפה – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB