גם השנה לא נערכים ימים פתוחים בגני עירייה בחיפה | הורים לילדים שמתחילים גן עירייה: איך אפשר לרשום לגן שלא ראינו?

בשנתיים האחרונות גננות עובדות רק בשעות עליהן הן מקבלות תשלום על פי הסכם העבודה שלהן, ולכן בוטלו הימים הפתוחים שהיו בגני העירייה ואפשרו להורים להגיע ולהתרשם מהגנים. יו"ר הסתדרות המורים סניף חיפה והמרחב עדנה דוד: כל שעות עבודתה של הגננת בגן מנוצלות עד תום ואף יותר עבור ילדי הגן

זו השנה השנייה שבה לא נערכים ימים פתוחים בגני עירייה, וההורים לא יכולים להגיע לראות את הגן ולשוחח עם הגננת לפני ההחלטה על הרישום לגן העירייה. יש לציין שכל הורה יכול לרשום את הילד שלו לגן העירייה הנמצא באזור הרישום שלו, כלומר על פי רוב אפשר לרשום את הילד לגן אחד או לעתים באזור הרישום יש 2-3 גנים אפשריים.

לטענת הורים רבים, קשה להם לרשום את הילדים לגן, שהם לא ראו והם היו מעדיפים לראות את הגננת והסייעת או הסייעות לפני שהם מקבלים את ההחלטה על הרישום. יותר מכך, הורים לילדים שנרשמים בפעם הראשונה לגן עירייה טוענים שהם היו רוצים להתרשם מהגן בשביל להחליט האם להשאיר עוד שנה את הילד בגן פרטי לפני המעבר לגן עירייה או שאולי הם יתרשמו לטובה ויראה להם שניתן כבר בשנת הלימודים להעביר את הילד לגן העירייה. גם ההורים שמקבלים בהבנה את העובדה, שאין ימים פתוחים בגלל הסכמי העבודה של צוות הגן, היו רוצים שיימצא פתרון שיאפשר להם בצורה מסודרת להגיע לגן ולהתרשם על מנת שיוכלו לבחור את הטוב ביותר עבור ילדיהם.

 

גן ילדים בחיפה (צילום – ירון כרמי)

 

“יש לי חברות עם ילדים יותר גדולים, שכבר לומדים בבית הספר”, אומרת ענת, אימא לילדה בת 3, שהשנה נמצאת בגן פרטי, “והן צוחקות עליי, כשאני אומרת שאין מצב, שאני ארשום את הבת שלי לגן שלא ראיתי. אולי זה בגלל שזו הבת הגדולה שלי, אבל לא יקרה שאני ארשום את הבת שלי לגן שלא ראיתי אם הוא מספיק בטיחותי בעיניי ואביא אותה בבוקר לצוות, שאין לי מושג לגביו. לפני שרשמתי את הבת שלי לגן שלה ראיתי המון גנים. המליצו על כל מיני גנים, חברות אמרו לי שהגן מצוין, אבל בעיניי היו דברים בעייתיים מבחינת הניקיון במקום, היחס לילדים ועוד כל מיני דברים. בסופו של דבר, אחרי חיפוש ארוך מצאתי גן פרטי נהדר לבת שלי ואני מאוד מרוצה והילדה הולכת שמחה וחוזרת שמחה. אני מבינה למה אין יום פתוח, אני לא מבינה למה לא מתחשבים ברצון שלי לבדוק שאני מביאה את הבת שלי בבוקר לגן עירייה, שנראה לי. מבחינתי אם לא נמצא פתרון, שהילדה תישאר עוד שנה בגן פרטי”.

יש הורים, שניסו לבדוק אפשרות להגיע לגן עירייה ולהתרשם ממנו בימי שישי בבוקר, כשרבים מההורים לא עובדים והגנים עובדים. הבעיה שהיא שביקורים של הורים בימי שישי פוגעים בניהול הגן והגננת רוב הזמן עסוקה עם הילדים ולא יכולה להתפנות ולשוחח עם ההורים:

“מורים פוגשים תלמידים בקיץ לפני כיתה א’ ולפני העלייה לכיתה ז’ ולעתים גם יותר, זה החופש של המורים ועדיין נמצאה הדרך להפחית את החששות של הילדים לפני שהם מתחילים בית ספר חדש ולהפגיש אותם עם המורים”, אומרת שרון, אימא לשני ילדים, “ברור שכשיש ילד בן 3 אין משמעות למפגש המקדים שלו עם הגננת, אבל יש משמעות למפגש של ההורה עם הגננת. עם הילד הגדול שלי הייתה לי אפשרות לראות את הגן, ועכשיו מדובר בשכונה אחרת ובגני עירייה אחרים והיה לי מאוד נוח אם הייתי יכולה להגיע ולראות את הגן וגם להחליף כמה מילים עם הגננת. אנחנו משאירים פה ילדים קטנים, הייתי רוצה טיפה לראות איך נראית האישה שתהיה עם הבת שלי יום יום 6 שעות ביום. אני חושבת שזו בקשה לגיטימית ואני חושבת שגם מי שקיבל את ההחלטה שלא יהיו יותר ימים פתוחים, כשהוא שם ילד בגן, הוא גם רצה לדעת באיזה גן הוא משאיר את הילד שלו ומי הגננת”.

יו”ר הסתדרות המורים סניף חיפה והמרחב עדנה דוד אמרה היום כי אכן אין ימים פתוחים בגנים, אלא יום עירוני, בו מוגש כל המידע להורים ע”י הרשות:

“ההורים לא מגיעים להתרשם מגננת ובטח שלא לראיין אותה. משרד החינוך הוא המעסיק של הגננת. בנושאים נקודתיים וספציפיים ניתן לקבוע מפגש עם מפקחת הגן .
הגננת משקיעה ימים ושעות בהכנת הגן, בהתאמת תכניות עבודה, בפיתוח המקצועי שלה ושל הצוות. מטלות רבות מוטלות על הגננת הרבה מעבר לשעות עבודתה.
מפגש עם הורים נעשה באסיפת ההורים, שם גם מוצגת תכנית העבודה, נקודות חשובות בהתנהלות הגן ובסדר היום ועוד. למפגש העירוני מגיעה גם נציגה ממשרד החינוך לענות לשאלות ההורים. כל שעות עבודתה של הגננת בגן מנוצלות עד תום ואף יותר עבור ילדי הגן”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.