אוניברסיטת חיפה: קבלת דרישות הסגל הזוטר עלולה לפגוע בהמשך פעילות המכינה | שביתת הסגל הזוטר

הרוחות סוערות באוניברסיטת חיפה: ארגון הסגל הזוטר טוען שהמורים במכינה מועסקים באופן מחפיר. האוניברסיטה טוענת שהתנאים של המורים כבר היום הם משופרים והסגל הזוטר מנהל את המשא ומתן ללא תום לב.

שביתת הסגל הזוטר באוניברסיטת חיפה:

באוניברסיטת חיפה טוענים היום כי ארגון הסגל הזוטר לא הגיע למשא ומתן בתום לב ואם לא תהיה נכונות מצידם להתגמש בחלק מהדרישות הם ינסרו את הענף עליו יושבים כולם. מורי ומורות המכינה שובתים כבר שלושה שבועות והיום נערכה הפגנה בקמפוס, בדרישה לחתום עם המורים על הסכם קיבוצי ולהעסיק אותם בתנאים הוגנים. אחרי ההפגנה היום, מתכוונים בארגון הסגל לנקוט צעדים נוספים ולהמשיך בשביתה עד שהאוניברסיטה תענה לדרישות המורים.

הפגנת מורי המכינה בקמפוס

 

הוויכוח בין הצדדים הוא סביב השאלה האם מורי המכינה מקבלים תנאים שווים למורים במכינות במוסדות אקדמיים מתחרים. לטענת האוניברסיטה, התנאים של מורי המכינה הם כבר היום משופרים, לעומת מורים במוסדות מתחרים; ארגון הסגל הזוטר מתנגד לדברים וטוען כי המורים במכינה באוניברסיטה מקבלים תנאים הרבה פחות טובים לעומת מכינות אחרות.

הפגנת מורי המכינה בקמפוס

יפה בללי, יו”ר ועד ארגון הסגל הזוטר: מדובר בעבדות מודרנית

יפה בללי, יו”ר ועד ארגון הסגל הזוטר אשר מייצג את מורי המכינה, אמרה היום:

“מדובר בחרפה, בעבדות מודרנית. מדובר כאן על מורים אשר מלמדים במכינה 20 שנה ומעלה – על בסיס שעתי, ללא כל ביטחון תעסוקתי”

בללי הוסיפה כי המורים לאנגלית כשפה זרה לפטור המועסקים במסגרת המכינה, מועסקים בתנאים שונים ומקפחים מאלה של מורי האנגלית בשאר האוניברסיטאות בארץ:

“איפה הנהלת האוניברסיטה? הנשיא? אגודת הסטודנטים? לדבר הזה יש לשים סוף באופן מידי ובכוונתנו להילחם ולא לתת יד להתנהגות המפלה והמבזה הזאת.”

אתי פנקס, מורה לאוריינות אקדמית במכינה:

“אני מרוויחה 647 שקלים בחודש. את ארוחות הצהריים שלי אני נאלצת לאכול באוטו שלי בדרך מעבודה אחת לאחרת, כדי להצליח לגמור את החודש. זאת בושה לאוניברסיטה. אנחנו נותנים את החיים שלנו לסטודנטים כאן. שינוי חייב לקרות.”

שי יונגרמן, מורה למדעי החברה במכינה:

“אני עובד כבר שנים במכינה, אני אפילו לא עובד שעתי. האוניברסיטה קוראת לי עובד ארעי. אני עובד בעוד 5 עבודות המכינה היא מקום העבודה השישי שלי. כאשר אני פותח את תלוש המשכורת שלי על קורס שבועי שאני מלמד ורואה משכורת של 280 שקלים בחודש – אני מצטער שבכלל פתחתי. אין לי יציבות תעסוקתית, אין לי ביטחון. אפילו כשהאוניברסיטה מבטלת שיעורים ביוזמתה אני לא מקבל על כך כסף. אי אפשר להמשיך ככה.”

מארגון הסגל הזוטר נמסר כי אוניברסיטת חיפה גוררת רגליים במשא ומתן; מעמידה לרשותו צוות חסר סמכויות; פגישה שהארגון מנסה לתאם זמן רב עם הממונה על יחסי עבודה לצורך קידום המו”מ נדחתה על ידי האוניברסיטה לסוף החודש בשל שהות של חבר צוות מו”מ מטעמה בחו”ל.

מאוניברסיטת חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

צר לנו שוועד ארגון הסגל הזוטר המייצג את עובדי המכינה החליט במהלך המשא ומתן להשתמש בנשק של שביתה בלתי מוצדקת שתפגע בעיקר בסטודנטים החשובים לכולנו.
מורי המכינה של אוניברסיטת חיפה נהנים כבר היום מתנאים מיטיבים בהשוואה למכינות אוניברסיטאות אחרות ולכן הטענה שהתנאים שהם מבקשים קיימים בשאר האוניברסיטאות אינה נכונה.
למרות זאת, האוניברסיטה הסכימה ללכת לקראת המורים בדרישות שהעמידו – לצערנו, ועד ארגון הסגל הזוטר לא הראה נכונות להתגמשות בשום סעיף, מה שמעיד שפניהם אינם למשא ומתן הוגן.
קבלת כל הדרישות שמעמיד ארגון הסגל הזוטר עלולה לפגוע בהמשך פעילותה של המכינה. על פניו נראה שבשלב זה כוונתם היא לנסר את הענף עליו יושבים כולנו. למרות זאת, אנו ממשיכים את המשא ומתן בלב חפץ במטרה להגיע לפתרון הנכון והראוי לכל הצדדים.

הגיבו כאן לכתבה