בשורה לילדים הסובלים מעין עצלה: ניתן למנוע את סיבוכיה ע”י זיהוי וטיפול מוקדם

דר עלוית וולף מבצעת בדיקת עיניים לילד

אחת הבעיות השכיחות בתחום  רפואת עיניים לילדים הינה עין עצלה בילדים שמופיעה בקרב 2-4%  מהילדים ומהווה את הסיבה השכיחה ביותר לאיבוד ראיה חד עיני בילדים. הבשורה הטובה היא שניתן למנוע את סיבוכיה ע”י זיהוי מוקדם וטיפול מוקדם. כך אומרת ד”ר עלוית וולף, מומחית ברפואת עיניים לילדים במחלקות העיניים של כללית בבי”ח כרמל ובמרפאות היועצות בקהילה שנבחרה לכהן כיו”ר החוג לרפואת עיניים בילדים ואשר  יזמה את הפעילות לאיתור מוקדם של פזילה ולקויות ראיה בילדים במסגרת שירות רפואת עיניים לילדים של כללית באיזור המופעל על ידה יחד עם ד”ר אלינה מלמוד.

ד”ר וולף, מסבירה שעין עצלה היא מצב שבו הראיה בעין אחת או בשתי העיניים לא מתפתחת באופן רגיל הגורמים העיקריים לעין עצלה הם פזילה ובעיה בשבירת קרני האור.  פזילה היא מצב בו כל עין מביטה לכיוון אחר. על מנת להתמודד עם התופעה המוח משתמש רק בעין אחת ולא מפתח את יכולת הראיה בעין השניה. עין עצלה עקב פזילה היא תופעה שקל להבחין בה ולכן לרוב מאותרת על ידי רופאת הילדים, ההורים או אחות טיפת חלב ווכך בדרך כלל הטיפול הוא מוקדם ובזמן.

 

לעומת זאת, בעיות בשבירת קרני האור, למשל אסטיגמציה, רוחק ראיה וקוצר ראיה, הבדל במספר בין שתי העיניים, אינם ניתנים לזיהוי  בהסתכלות, ללא בדיקה. לילד יכולה להיות עין עצלה, בה הוא לא משתמש לראיה, אך ההורה לא ישים לב לכך שיש בעיה. לכן, מסבירות מומחיות עיניי הילדים של כללית, ד”ר עלויות וד”ר מלמוד, ישנה חשיבות רבה לבדיקת עיניים שגרתית בילדים, כי בלי בדיקה, לא נזהה את הבעיה ולא נוכל לטפל בה.

 

בבדיקת רופא עיניים בגיל הרך (1-3 שנים) ניתן לזהות ולתת טיפול יעיל לעין עצלה על ידי התאמת משקפיים ובמידת הצורך טיפול ברטייה או טיפות אטרופין. במקרים מסוימים, בהם יש עין עצלה ופזילה, לפעמים יש צורך בניתוח. כאשר גורמי סיכון לעין עצלה לא מזוהים ומטופלים בגיל רך, עלולה להתפתח פגיעה בלתי הפיכה בראיה ועיוורון.  לתופעה השלכות משמעותיות על הילד שכן, לא אחת או נתקלים בילד המתקשה בלימודים או במשחק כדור רק בשל בעיית ראיה בלתי מאובחנת והוא מתוייג כחסר יכולת, מקבל  ציונים נמוכים, מנודה חברתית  ומפתח דמוי עצמי שלילי. כל זאת, רק משום שהסיבה לקושי שהינה עין עצלה לא אותרה. ברגע שבעיית הראיה מאובחנת ומטופלת חל שינוי משמעותי בהישגיו ובאיכות חייו ומסתבר שהעין עצלה לא הילד עצל.

 

ד”ר וולף שמה לעצמה כמטרה, כרופאת עיני הילדים בכללית ובמסגרת תפקידה החדש בחוג לרפואת עיניים בילדים, ליזום פעילות להגברת המודעות ואיתור מצבים של עין עצלה וליקוי ראיה במהלך שיתחיל במרפאות כללית באיזור חיפה הקריות והגליל המערבי.

ד”ר וולף בת 44, נשואה לאסף רופא שיניים ואמא לשלושה. למדה רפואה בטכניון, התמחתה ברפואת עיניים במחלקה בכרמל בניהולה של פרופ’ אורנה גייר ולאחר מכן עשתה תת התמחות בביה”ח הלאומי לילדים בוושינגטון.  בזמנה הפנוי נהנית מפעילות ספורטיבית וטיולים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

עתידים – עמותה – רחב
קייטנות בחיפה
הסטודיו – אירועי החודש
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
הסטודיו – אירועי החודש
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב