חיסון נגד שפעת מפחית ב-40% בממוצע את הסיכון לאשפוז נשים הרות בשל המחלה

כך עולה ממחקר בינלאומי של ה CDC בשיתוף מכון כללית למחקר

חיסון נשים הרות (צילום דוברות כללית)

ממחקר בינלאומי של ה CDC בשיתוף מכון כללית עולה, כי חיסון נגד שפעת מפחית ב-40% בממוצע את הסיכון לאשפוז נשים הרות בשל המחלה. על רקע נתון זה יוצאת כללית בחיפה ביוזמה להגברת היענות הנשים בקבלת חיסון במהלך ההיריון.

מדובר במחקר הראשון המראה כי חיסון נשים הרות נגד שפעת מגן גם מפני אשפוז ומצטרף למחקרים קודמים שהראו כי החיסון מפחית סיכון לתחלואה בקהילה בקרב נשים הרות.

לביצוע המחקר חבר ה-CDC US למספר ארגוני בריאות בארה”ב, באוסטרליה, בקנדה ובישראל – למכון כללית למחקר. ובמסגרתו נותחו רטרוספקטיבית נתונים לאורך 6 שנים של נשים הרות אשר אושפזו במהלך ההיריון בשל מחלות בדרכי הנשימה. עיבוד הנתונים העלה כי יעילות חיסון שפעת במניעת אשפוז עקב שפעת בקרב נשים הרות עמד על 40% ממוצע – כלומר 40% מהאשפוזים הצפויים עקב שפעת של נשים הרות נמנעו על ידי התחסנות.

ממצאים נוספים שעלו במחקר, הוא כי למעלה מ-80% מהנשים ההרות היו חשופות בשלב כלשהו במהלך ההיריון לשפעת, חיסון שפעת יעיל במניעת אשפוזים גם בקרב נשים הרות עם מחלות רקע, כמו אסתמה, סוכרת ועוד, אשר הופכות אותן מראש לפגיעות יותר לסיבוכי המחלה, וההגנה של חיסון שפעת הייתה יעילה במידה שווה בכל שלושת הטרימסטרים של ההיריון.

ארגון הבריאות העולמי וארגוני בריאות בכל העולם, כמו גם משרד הבריאות הישראלי, ממליצים לנשים הרות להתחסן נגד שפעת. במהלך ההיריון מתחוללים שינויים במערכת החיסונית, בתפקודי הלב והריאות ולכן נשים בהריון נמצאות בסיכון גבוה לתחלואה בשפעת במהלך ההיריון ועד כשבועיים אחרי הלידה.

לדברי פרופ’ מארק כץ, ממכון כללית למחקר, אשר הוביל את קבוצת המחקר בישראל:

“לאימהות לעתיד יש מספר אתגרים הנוגעים לבריאותן ובריאות העובר שלהן, כשאחד מהם הוא הימנעות משפעת. בעיקר נוכח העובדה שהמחלה כרוכה בסיבוכים בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים בהריון, ביחס לבנות גילן שאינן בהריון. ממצאי המחקר מראים כי התחסנות היא דרך פשוטה יחסית להפחתה והימנעות מסיבוכי שפעת בקרב נשים אלה”.

פרופ’ רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר:

“המחקר שלנו מצא שחיסון שפעת פועל באופן יעיל ודומה בכל שלב במהלך ההיריון ומונע תחלואה משמעותית במהלך ההיריון ולאחריו. אנו שבים וממליצים לנשים בהיריון להתחסן כנגד שפעת בגלל הסיכון הגבוה שלהן לפתח סיבוכים של תחלואה בשפעת ובכלל זה תחלואה קשה המובילה לאשפוז. סיבה חשובה נוספת להתחסן בהריון, הינה לאור ממצאים במחקרי עבר שמצאו כי חיסון נגד שפעת במהלך ההיריון מסייע גם להגנה על הילוד מפני הידבקות במחלה למשך מספר חודשים אחרי הלידה, וזאת עד להגעתם לגיל חצי שנה שבו ניתן לחסן את התינוק כנגד שפעת”.

במהלך מבצע חיסוני השפעת בשנה שעברה בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי חוסנו 1736 נשים הרות ו-194 נשים המתוכננות להרות, מתוכן באזור חיפה. 253 נשים הרות ו-27 נשים המתוכננות להרות, אזור הקריות. 213 נשים הרות ו-32 נשים המתוכננות להרות, אזור מושבי חוף הכרמל והסביבה. 288 נשים הרות ו-24 נשים המתוכננות להרות, באזור נהריה, מעלות, מושבי הגליל המערבי, ראש הנקרה, ירכא והסביבה. 475 נשים הרות ו-45 נשים המתוכננות להרות ומאזור עכו, כרמיאל, משגב והכפרים 495 נשים הרות ו-64 נשים המתוכננות להרות.

חיסון נשים הרות (צילום דוברות כללית)
חיסון נשים הרות (צילום דוברות כללית)
חיסון נשים הרות (צילום דוברות כללית)
חיסון נשים הרות (צילום דוברות כללית)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תאטרון חיפה – רחב
מירית הנדסה – עתלית – רחב
כללית  – מיון לייד הבית – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
אונ’ חיפה – לימודי חוץ – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב