“וארוול” מכבי חיפה: סוף עידן ההולנדים בכרמל והתגובות מהולנד | מכבי חיפה בכדורגל

קייטנות בחיפה

טוענים שזו הייתה כרוניקה של סוף ידוע מראש, כתובת שהייתה כתובה על הקיר וכל הקלישאות הידועות. ביממה אחת עזבו גם מנהלה המקצועי של מכבי חיפה מו אלאך וגם המאמן אותו הביא – פרד רוטן, כשבשורה התחתונה, הם פשוט לא סיפקו את הסחורה.

חי פה, יצר קשר עם ישראלי לשעבר שחי באמסטרדם וביקש להישאר בעילום שם. הישראלי מקורב לכמה אנשי מקצוע במספר קבוצות בליגה המקומית וסיפר שבשיחות איתם הם סיפקו לו תמונה מלאה ועגומה על ההולנדים של מכבי:

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

מו אלאך, עשה עונת אחת טובה ב RKC וואלוייק וזהו. בקבוצות בהן עבד הוא לא לקח החלטות לבד, כשהיה בויטסה, נשלט על ידי האוליגרכים שבבעלותם הייתה הקבוצה, הוא לא האיש שיעשה את השינוי המיוחל במכבי.

פרד רוטן, מאמן שלא סיים קדנציה באף קבוצה שאימן בהולנד, יחסי האנוש שלו שואפים לאפס, הוא מוריד לשחקנים את הביטחון, מתנהג בשחצנות. אטיין ריינן, אולי אחד השחקנים האיטיים בהולנד, היו צוחקים עליו כשהיה עולה מהספסל לחימום כשראו אותו רץ ומיכאיל קראמר… חבל על הזמן, חוץ מלעשות סיבוב על מכבי במשכורת שהם משלמים לו הוא לא יביא שום ערך מוסף לקבוצה, בטח לא בבעיית כיבוש השערים.

 

פרד רוטן מכבי חיפה 01/09/2018 (צילום: ירון כרמי)
פרד רוטן מכבי חיפה 01/09/2018 (צילום: ירון כרמי)

פרד רוטן מצטרף לכמות בלתי נתפסת של מאמנים שהוחלפו בקבוצה בשנים האחרונות, כשממועדון בסדר גודל של מכבי חיפה, מצפים ליציבות, בין היתר על הקווים.

קשה לומר שפרד רוטן הוא הסיבה שמכבי עדיין מדשדשת בתחתית הליגה עם שני ניצחונות בלבד אחרי שמונה מחזורים, אך ניכר שהמאמן לא השפיע משמעותית על שחקניו, מקצועית ובעיקר מנטלית – למרות שהעונה רואים את הקבוצה תוקפת יותר ומנסה, עדיין, ההגנה חלשה ורוב השערים שהיא סופגת הן מטעויות קריטיות בעורף.

בחוד, לא מעט שחקנים מגיעים למצבים אך מרבים להחמיץ כשבינתיים רק מוחמד עוואד הצעיר “מספק את הסחורה”.

אלאך הביא את רוטאן:

הבחירה במאמן ההולנדי הייתה של אלאך כחודש לאחר שהגיע. הבחירה באלאך הייתה של הנשיא יעקב שחר וכנראה זה מה שמעיד יותר מכל על הבעיה בקבוצה. שחר חשב שהבאת מנהל מקצועי מחו”ל תשנה את הגישה, תפיח רוח חדשה בקבוצה וגם תביא תוצאות כמו שהיה בקבוצות דוגמת מכבי ת”א (ג’ורדי קרויף), אך בפועל, לא רואים שינוי משמעותי מהעונה שעברה ולא מעט מאוהדי הקבוצה כבר הגיעו למצב של אדישות וחוסר אונים לגבי הקבוצה כשכבר כל התירוצים נגמרו.

השקעה גדולה ללא תוצאות:

8 שנים שהמועדון מנסה לשנות, להשקיע, ליזום, אבל תוצאות…אין. הולנד, תמיד נחשבה כספקית אנשי כדורגל מהשורה הראשונה אם זה באנשי צוות או שחקנים אך במכבי נראה שמאז גליינור פלט שעזב לפני שנתיים את הקבוצה עקב החלטה מקצועית, מגיעים הולנדים בסיטונות וההשפעה שלהם על הקבוצה כמעט אפסית – הבלם ריינן והחלוץ קראמר, בינתיים מאכזבים מאוד וההרגשה שכל ישראלי אחר על פניהם היה עדיף.

ניכר היה שמו אלאך עשה את המיטב, על מנת לשנות סטנדרטים בקבוצה, אם זה על ידי מתן הזדמנויות גדולות יותר לשחקני בית בסגל הבוגרים, פתיחת עונה כאשר, לשם שינוי, יש הנמכת ציפיות, לא יוצאים בהצהרות, אין מבול של החתמות וגם התמקדות בקבוצות הנוער של מכבי בשאיפה ליצור עתיד טוב יותר למועדון הירוק אך בסופו של דבר, אלאך הגיע למסקנה שלא הצליח לשנות הרבה או להשפיע ולכן גם לקח אחריות והתפטר.

מו אלאך. לקח אחריות (צילום: מכבי חיפה האתר הרשמי)
פרד רוטן מכבי חיפה 01/09/2018 (צילום: ירון כרמי)

כפי שזה נראה כרגע, המועמד המוביל לאמן במכבי הוא אלי גוטמן, שהיה עוזר מאמן הקבוצה בתחילת דרכו המקצועית כמה שנים ובשנה הראשונה היה עוזרו של שלמה שרף בדאבל ההיסטורי של 90-91 כשגם המאמן רוני לוי בתמונת התפקיד ועשוי חזור לקדנציה שלישית בקבוצה. מה שבטוח…האוהדים כבר שבעו ממאמנים, הם רוצים תוצאות ובצדק. ייתכן שהבעיה היא למעלה יותר ולא על הקווים?

ימים יגידו…

 

 

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

ספורטן – כללי – רחב
תאטרון חיפה – רחב
הסטודיו – אירועי החודש
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
קניון שער הצפון – מתחלף – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB