פאנל מתמודדים לראשות העיר שארגנה תנועת הצופים בחיפה: מי סחף אחריו, מי לא הלהיב?

מנדי זלצמן זכה למחיאות כפיים כשהביא עוד ועוד נתונים מספריים, שמוכיחים שרק הוא יוכל לקחת את חיפה קדימה. אורי גרינברגר, מספר 4 בסיעתו של ראש העיר יונה יהב, הזכיר לנוכחים מי עומד מאחורי זלצמן ועושה בשמו הופעות חינם לתושבי העיר. יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן טען שהירוקים ממנים מכיסם את ההתמודדות שלהם כדי להיות חייבים רק לתושבי העיר ולא לאף בעל הון. ד"ר שי קרן מסיעתו של דוד עציוני אמר שליהב יש תחושה שהוא אל והוא שכח מזמן שהוא משרת ציבור.

רמב”ם – כנס הריון ולידה – רחב

4 מתמודדים בבחירות הקרובות הגיעו הערב לפאנל בחירות בבית בירם מול למעלה מ-150 חניכי תנועת הצופים בעיר. בפאנל השתתפו מנדי זלצמן, יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן, חבר המועצה אורי גרינברגר, מס’ 4 בסיעת יהב צעירי חיפה, שהחליף את ראש העיר המכהן יונה יהב ושי קרן, שייצג את דוד עציוני.

מנדי זלצמן

מנדי זלצמן (צילום: מטה הבחירות של מנדי)
מנדי זלצמן (צילום: מטה הבחירות של מנדי)

מנדי זלצמן, עד לאחרונה מנכ”ל נמל חיפה, הסביר לצעירים באולם שכשהם מצביעים בפעם הראשונה בחייהם בעוד 3 שבועות עליהם לבחור בראש עיר שהוא איש מקצוע:

הסטודיו – אירועי החודש

“משנת 1970 האוכלוסייה במדינה גדלה פי 3, אבל האוכלוסייה בחיפה לא גדלה, ואם היא כבר גדלה חשוב להבין שהצעירים עוזבים ובמקומם מגיעה אוכלוסייה חלשה”.

זלצמן שאל את בני הנוער שישבו באולם, האם הם יודעים למה העירייה לא משקיעה בהם והשיב בעצמו:

“אתם נוער חזק ומשכיל והסיכוי שעוד 5-6 שנים עדיין תגורו בחיפה הוא נמוך, ולכן לא שווה להשקיע בכם. אני אדאג להביא לחיפה מקומות עבודה ולהפוך אותה לאטרקטיבית וככה צעירים ירצו להישאר בעיר. צריך כאן עירייה מקצועית. לגבי הסטודנטים בחיפה המצב לא פחות בעייתי. לומדים כאן 30,000 סטודנטים ואין כאן בכלל אווירה סטודנטיאלית. לא פחות חמור מכך זה שהסטודנטים לא נשארים בחיפה, כשהם מסיימים את התואר”.

אביהו האן פתח את דבריו בעקיצה כלפי יהב:

“אנחנו גרים בעיר שיש בה חצי שנה לפני הבחירות השקעה אדירה ואחר כך ארבע שנים וחצי של הזנחה”, אמר האן, “אני מבטיח לכם שאנחנו לא מחויבים לבעלי הון ונפעל רק בשביל תושבי העיר. אני אלחם בזיהום האוויר, בנטישה של הצעירים ובמה שמאוד מפריע לי – העיר שלנו צריכה להיות מטופחת ונקייה. אני העליתי הצעות לסדר במועצת העיר כדי להפוך את העיר ליותר מושכת עבור הצעירים ולהפסיק את ההגירה השלילית, אבל לא זכיתי לתמיכה. כשאני אוביל את העיר אני אדאג שחיפה תגדיל בצורה משמעותית את ההשקעה בילדים ובחינוך. חיפה צריכה להיות הראשונה בארץ מבחינת אחוז ההשקעה בחינוך מתוך התקציב העירוני וכיום חיפה נמצאת רק במקום ה-23”. האן פנה לחניכי תנועת הצופים ואמר להם שהם העתיד של העיר, הם ינהיגו אותה תוך כמה שנים ולכן צריך להשקיע בהם.

חבר המועצה מטעם סיעת יש עתיד – צעירי חיפה אורי גרינברגר ביקש מהנוכחים באולם להצביע עבור יהב לקדנציה אחרונה בה הוא לא יהיה חייב שום דבר לאף אחד ולכן יוכל להשלים את הפרויקטים הגדולים ובעיקר את פתיחת חזית הים:

“אתם יכולים להסתכל בחיפה ולראות את המהפך שהביא אתו ראש העיר. אי אפשר היום לדמיין את חיפה בלי כביש הגיבורים, שמביא אותנו במהירות לעיר התחתית. אותו דבר לגבי מנהרות הכרמל, שאנחנו עובדים על זה שהם יהיו ללא עלות לתושבי העיר. גולת הכותרת של הקדנציה האחרונה של יהב תהיה להפוך את חזית הים לברצלונה. כשאתם מגיעים לקלפי אתם צריכים לזכור את כל הדברים הטובים שיהב עשה”.

האחרון שהציג את עצמו היה איש החינוך ד”ר שי קרן, שמתמודד למועצת העיר ברשימתו של דוד עציוני:

“כיום מחזיק תיק החינוך הוא איש נדל”ן (הוא התכוון לשי אבוחצירה). לי יש הרבה מאוד ניסיון כאיש חינוך, מורה ומרצה ואני אחזיק את תיק החינוך ואפעל לקידום בתי הספר בעיר. ערים, שמאמינות בחינוך משקיעות אחוז גדול מאוד מהתקציב שלהן בחינוך. בחיפה ההשקעה היא פחות מ-20% מהתקציב וזה אומר הכול. מה שמטריד אותי זה שיהב מרגיש שהוא אל, הוא שכח מזמן שהוא משרת ציבור, שאמור לשרת אותנו ולכן צריך להחליף את הדיסקט”.

קרן התייחס גם למצב תנועת הצופים:

“אי אפשר לעבוד עליכם”, הוא אמר לחניכים וזכה למחיאות כפיים סוערות, “אתם יודעים, שכשיורד גשם, אתם צריכים לחפש בית של אחד מכם על מנת להעביר את הפעולה. זה מצב שאסור שימשיך”.

מנדי זלצמן עקץ את גרינברגר על פעילותו של יהב, היעדר מקומות העבודה ועל מערכת החינוך המובילה באזור, שלטענתו נמצאת בעיר נשר ולא בחיפה. גרינברגר לא נשאר חייב ואמר שלא חסרים מקומות בילוי בחיפה וגם לא מקומות עבודה לסטודנטים כדוגמת יאהו, אינטל, גוגל ועוד. הוא גם הזכיר לצעירים באולם מי עומד מאחורי זלצמן ועורך עבורו הופעות חינם לתושבי העיר.

תחבורה

אחת השאלות מהקהל נגעה לנושא התחבורה. אביהו האן אמר שהוא ידאג לשבילי אופניים על אף שחיפה היא עיר הררית. האן הבטיח גם פתרון תת קרקעי ומהיר מהים, לחורב, לאוניברסיטה ולחיבור לכביש 6. מנדי זלצמן הסביר שפתרון תחבורתי טוב יהיה להאריך את הכרמלית עד לאוניברסיטה. אורי גרינברגר ציין כי יהב והעירייה משקיעים באופן קבוע ומאסיבי בתחבורה והדגיש את פעילות המטרונית.

שי קרן סיפר, שמאחר שהקמפיין של עציוני צנוע מבחינת התקציבים, חלק מהפעילות היא פעילות מדלת לדלת וגם בשכונות החוף. הוא תיאר מפגשים עם תושבים, שמרגישים שהם כלואים בביתם ולא יכולים להרשות לעצמם לקחת מונית על מנת לצאת משכונתם ולהגיע לאיפה שהם רוצים. “לראש עיר יש הרבה כוח, ואם הוא לא משתמש בו על מנת להיטיב את מצבם של התושבים, אז הגיע הזמן להחליף אותו”, אמר קרן.

איכות הסביבה והתחלואה הגואה

השאלה האחרונה התייחסה לנושא הבוער ביותר במערכת הבחירות הנוכחית – איכות סביבה. גרינברגר טען שמגיע ליהב הרבה קרדיט על זה שהוא הביא לסגירת מיכל האמוניה ושיבח את אביהו האן, שעל אף שהוא אופוזיציה, הוא תמך ביהב לגבי מיכל האמוניה. הוא סיים את דבריו באומרו, שכמו שיהב הוציא את האמוניה ככה הוא גם יוציא מכאן את כל יתר הבעיות.

אביהו האן אמר שהשאלה הזו קלה עבורו כי יש מאחוריו שנים רבות של פעילות ציבורית נחושה לשיפור נושא איכות הסביבה:

“בעוד שמועמדים אחרים מוכרים לכם כל מיני פתרונות בלתי אפשריים, רק אני אומר בצורה אמתית ונחושה – רק אני אעיף את בז”ן. אם רוצים לראות את חיפה כעיר עם תעשיות מתקדמות, הדרך היחידה לעשות את זה היא על ידי הוצאת מתחם בז”ן מהמפרץ, אין אלטרנטיבה אחרת”.

תקציב לתנועות הנוער:

לאורך הערב נשאלו שאלות לגבי ההשקעה בתנועת הצופים. כל אחד מהמתמודדים הבטיח שלאחר הבחירות הוא ידאג לשפר את ההשקעה בצופים ובמבנים שלה. גרינברגר אמר שהעירייה דואגת מדי שנה לשפץ את אחד המבנים, כל שנה של שבט אחר.

בסיום, אמרו כל המתמודדים שמה שהכי חשוב זה ללכת ולממש את הזכות האזרחית להצביע ולהשפיע. אחד מהם ציין שחשוב להצביע לאחד מ-4 המתמודדים שהגיע לפאנל ולא למתמודד שלא טרח לבוא ולשוחח עם בני הנוער.

הנהגת תנועת הצופים בחיפה באולם בבית בירת - פאנל מתמודדים לראשות העיר - 10/10/2018 (צילום: מיכל ירון)
הנהגת תנועת הצופים בחיפה באולם בבית בירת – פאנל מתמודדים לראשות העיר – 10/10/2018 (צילום: מיכל ירון)

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

מירית הנדסה – עתלית – רחב
קייטנות בחיפה
כללית  – מיון לייד הבית – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
קניון שער הצפון – מתחלף – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב