עודף מובהק בתחלואה בסרטן עבור רוב סוגי הסרטן בחיפה

כך עולה מהנתונים שפרסמה האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (ב') על מבצע "הקש בדלת" 2018

עודף מובהק בתחלואה בסרטן עבור רוב סוגי הסרטן בחיפה / מבצע הקש בדלת 2018 - (צילום: האגודה למלחמה בסרטן)

הסיוט של כל חיפאי: האם גם אני אצטרף ל”משפחת הסרטן”?

האגודה למלחמה בסרטן הכריזה היום (ב’) במסיבת עיתונאים על מבצע “הקש בדלת” 2018 לקידום המאבק במחלות הסרטן. במסגרת ההכרזה פרסמה האגודה בשיתוף משרד הבריאות נתונים מעודכנים על מחלת הסרטן בישראל.

מהנתונים עולה כי בחיפה יש עודף מובהק בתחלואה בסרטן עבור רוב סוגי הסרטן, בחדרה יש תחלואה גבוהה מהצפוי של סרטן הריאות בקרב גברים, ברחובות יש תחלואה גבוהה מהצפוי של סרטן הערמונית ובת”א יש תחלואה גבוהה מהצפוי של סרטן השד.

נתוני הסרטן המעודכנים ביותר, נכון לאוקטובר 2018:

נפת חיפה – נצפה עודף מובהק בתחלואה בסרטן עבור רוב סוגי הסרטן שנבדקו, למעט סרטן הערמונית בגברים, ברוב או בכל תקופות הזמן.

נפת תל אביב – נצפה עודף מובהק בתחלואה בחלק מסוגי הסרטן בכל או ברוב תקופות הזמן.

נפת ירושלים – נצפה חסר מובהק בתחלואה בסרטן בשני המינים עבור רוב סוגי הסרטן למעט לימפומה שאינה הודג’קין  ברוב או בכל תקופות הזמן.

גם בנפת יזרעאל, כינרת ועכו נצפו ערכים נמוכים בחלק מסוגי הסרטן בכל או ברוב תקופות הזמן.

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי, הגדירה בשנת  2013 את זיהום האוויר כגורם מסרטן בטוח בהקשר לסרטן הריאה, וכגורם מסרטן אפשרי ביחס לסרטן כיס השתן.

על פי ממצאי העדכון הנוכחי, בגברים בנפות חדרה, חיפה, יזרעאל, כינרת ועכו ובנשים בנפות חיפה ותל אביב,  נצפתה תחלואה עודפת בסרטן הריאה. העודף הרב ביותר בתקופת הזמן המאוחרת ביותר בין השנים  2011-2015 נצפה בנפת עכו בגברים(38%)  ובנפת תל אביב בנשים.(24%)

תחלואה גבוהה מהצפוי בסרטן חודרני מכל הסוגים בכל תקופות הזמן נצפתה בנפת חיפה בגברים ובנשים עודף התחלואה נע בין (9%-14%).

תחלואה גבוהה מהצפוי בכל תקופות הזמן נצפתה בסרטן חודרני של השד בנשים בנפת חיפה אחרי נפת ת”א עם עודף תחלואה הנע בין (7%-8%) .

תחלואה גבוהה מהצפוי בכל תקופות הזמן נצפתה בסרטן הריאה אצל נשים בנפת חיפה תחלואה הנעה בין 14%-26%) ובגברים בין (18%-21%)

תחלואה גבוהה מהצפוי בסרטן המעי הגס והחלחולת נמצאה בכל תקופות הזמן  נצפתה בגברים בנפת חיפה עודף תחלואה הנע בין (15%-20%) ותחלואה גבוהה מהצפוי בנשים בשתי תקופות זמן תחלואה הנעה בין (12%-14%).

תחלואה גבוהה מהצפוי בלימפומה שאינה הודג’קין בשתי תקופות זמן נצפתה בנפת חיפה בגברים ובנשים עודף התחלואה נע בין (13%-22%).

סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, פרופ’ ליטל קינן בוקר, מדווחת על הנתונים המעודכנים של הרישום הלאומי לסרטן אשר בדק מגמות בהיארעות בישראל באזורים שונים בארץ ומסרה כי:

“הנתונים הם תיאוריים, אין אפשרות להסיק מהם לגבי קשר ישיר בין זיהום סביבתי לבין התחלואה בסרטן, בפרט שרק סרטן הריאה ובמידה מסוימת גם סרטן כיס השתן נחשבים כקשורים לזיהום אוויר סביבתי. הממצאים יכולים לנבוע משורת גורמים לגביהם אין בידינו פרטים, כמו התנהגויות בריאות  למשל, עישון או ביצוע של בדיקות סינון לגילוי מוקדם של סרטן וגורמי סיכון אישיים, גנטיים ותעסוקתיים. רק מחקר ייעודי, אנליטי, אשר יאסוף נתונים לגבי חשיפות רלבנטיות ברמת הפרט יוכל לתת מענה ברור יותר להבדלים בתחלואה בין הנפות”.

מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן מירי זיו: 

“פעילות האגודה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור, כעיקרון ללא מימון משרד ממשלתי כלשהו, כדי לפעול על בסיס מידע מדעי ועקרונות מקצועיים בלבד. בזכות תרומות הציבור אנו יכולים לממן מחקרים ישראליים בתחום הסרטן, להעניק סיוע כספי ראשוני למשפחות של חולים נזקקים, להפעיל מרכזי תמיכה לחולי סרטן, לסייע ברכישת מכשירים למוסדות רפואיים, להפעיל תוכניות לשיפור איכות החיים של ילדים ובוגרים חולי סרטן, גברים ונשים, צעירים ומבוגרים מכל מגזרי האוכלוסייה ועוד מגוון פעילויות למען החולים ונגד המחלה”.

ניתן למנוע תחלואה מכ – 9,600 ישראלים, לפי נתוני, 2015 אם היו מאמצים את ההמלצות לחיים בריאים

בנוסף לנתוני התחלואה התפרסם לראשונה במסיבת העיתונאים מחקר ישראלי שבדק את הגורמים ההתנהגותיים המשפיעים על התחלואה והתמותה של הישראלים מסרטן.

מהמחקר עולה כי הימנעות מעישון הייתה יכולה למנוע מ-2,104 ישראלים לחלות בסרטן הריאות. על ידי הימנעות מעישון אפשר היה למנוע תחלואה בסרטן גם במחלות סרטן אחרות מ 3,578 ישראלים. מניעת השמנת יתר הייתה יכולה כנראה למנוע מ-423 נשים לחלות בסרטן השד. 32% מהתחלואה בסרטן בישראל ניתנת למניעה בסך הכל ניתן היה למנוע תחלואה מכ – 9,600 ישראלים, לפי נתוני, 2015 אם היו מאמצים את ההמלצות לחיים בריאים

באגודה מציינים כי  בזכות תרומות הציבור השקיעה האגודה למלחמה בסרטן בין השאר במהלך העשור האחרון כ-50 מיליון שקלים במימון עשרות מחקרים של רופאים וחוקרים מישראל.

יו”ר סיעת מקומי בחיפה עו״ד בועז גור בתגובה לחי פה:
עו"ד בועז גור - יו"ר סיעת מקומי בחיפה (צילום: ירון כרמי)
עו”ד בועז גור – יו”ר סיעת מקומי בחיפה (צילום: ירון כרמי)

“הנתונים מוכיחים שוב את הטענות שלי כי תושבי חיפה הופקרו במשך שנים ושאין מנוס מלבד קיום פעולות דרמטיות במלחמה כנגד הזיהום בעיר.מאז מוניתי בחודש יוני כיו”ר איגוד ערים אני פועל להפוך את האיגוד לאקטיבי במאבק הסביבתי ולסייע בו אחרי שנים בהן הוא נמנע מלקחת מקום ברור ופעיל במאבק וראה את תפקידו בעיקר בניטור ומדידה.הנתונים שפורסמו היום מבהירים כי סגירת המפעלים המזהמים במפרץ בחיפה הם צו השעה, קיומם בעיר איננו גזירת גורל ועלינו לעשות הכול על מנת לפתור את הסוגיה אחת ולתמיד. כיו”ר איגוד ערים אעשה ואבצע את כל הפעולות הנדרשות ואעניק את כל הסיוע שבידי על מנת להביא לשינוי אמיתי במצב הסביבה שלנו – הפחתה דרמטית של הזיהום. כל זאת על מנת לשמור על הבריאות שלי, של ילדי וכל תושבי העיר חיפה והסביבה מפני התחלואות השונות”.

 

מנדי זלצמן: “אפשר וצריך לחסל את זיהום האוויר במפרץ חיפה בתוך חמש שנים”

מנדי זלצמן – מנכ”ל נמל חיפה – מתמודד על ראשות העיר חיפה (צילום – יח”צ)

מנדי זלצמן, מועמד לראשות העיר בראש רשימת חיפה מתעוררת מסר לחי פה בתגובה:

“במדינות רבות באירופה ובארצות הברית קיימים מפעלי תעשיה בערים מרכזיות – אולם מפעלים אלה ידידותיים לסביבה ונקיים מזיהום. אפשר וצריך לחסל את זיהום האוויר, וניתן לעשות זאת בתוך חמש שנים. המתווה הנכון הוא אימוץ תקן אירופאי מחמיר ביותר של איכות סביבה שהוטמע בהצלחה בעולם, הקמת קרן בשיתוף ממשלת ישראל להשקעה בהחלתו, הבאת נציגים מגרמניה להטמעתו בכל מפעלי המפרץ וחשוב מכל – אכיפה מחמירה בשקיפות מלאה. חיפה בראשותי מתחייבת לפעול לאור מתווה זה, כאשר מפעלים שלא יישרו קו עם התקן – ייסגרו לאלתר עד להטמעת התקן במלואו”.

יהב בעקבות הנתונים: “נמשיך לפעול בכל דרך ואפשרית עד שכל מפעל מזהם, המסכן את בריאות התושבים, יעזוב את העיר”

ראש עיריית חיפה יונה יהב אמר בעקבות פרסום הנתונים:

 “הנתונים מוכיחים פעם נוספת את צדקת המאבק כנגד המפעלים המזהמים, במסגרתו הבאנו כבר לסילוק מיכל האמוניה, ומדגישות את חשיבות פעולותינו לשינוי פניו של המפרץ ולהפיכתו לאזור בילוי והייטק. הוצאת מיכל האמוניה הייתה הכרחית. לא נסתפק בכך ונמשיך לפעול בכל דרך ואפשרית עד שכל מפעל מזהם, המסכן את בריאות התושבים, יעזוב את העיר”.

יהב פנה למשרדי הממשלה לקחת אחריות ולהצטרף למאבק אותו מובילה העירייה עם הארגונים הסביבתיים נגד המפעלים המזהמים והוסיף: “אנחנו עדיין ממתינים לתוצאות הערעור אותו הגשנו  לבית המשפט העליון כנגד הרחבת בז”ן, ודרישתנו ליישום תכנית בלתי מתפשרת לצמצום ולהפחתת הפליטות ממפעלי בז”ן. בתוך כך אנו ממתינים גם לסיום ההליך אותו אנו מקיימים עם המשרד להגנ”ס לבחינת היתרי הפליטה ולביטול רישיונות עסק למפעלים מזהמים”.

“אפס סובלנות כנגד המפעלים מזהמים זו המדיניות שלנו ואנו קוראים לממשלה להצטרף אלינו, תוך קבלת החלטות אמיצות ומעשיות להבטחת שלומו ובריאות של הציבור”, סיכם יהב.

סיעת הירוקים של חיפה בתגובה:

“לאיש אין ספק שנפת חיפה בולטת בתחלואת הסרטן עקב הזיהום מהתעשייה הפטרוכימית ומתקני התשתית המזהמים במפרץ חיפה. זהו מחדל נורא ומתמשך אשר חתומים עליו המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, איגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה באחריותו של יונה יהב, יתר ראשי הרשויות המקומיות במפרץ וגם ראש הממשלה ושר האוצר,  הממונה על מינהל התכנון ואשר אישר להרחיב את התעשייה המזהמת ולהוסיף עוד תשתיות מזהמות ומסוכנות במפרץ”.

 

“בולטת העובדה שמשרד הבריאות, בעידוד שקט של ראשי הערים ויונה יהב בראשם, מונע מזה שנתיים את המשך המחקר האפידמיולוגי בנפת חיפה ופרסום נתוניו האמיתיים, ומסתיר מידע קריטי שלציבור זכות וחובה לקבל. כמו כן, נשמרים בסוד כמוס נתוני תחלואת הסרטן בקרב ילדים בנפת חיפה, אשר אילו היו מתפרסמים היו מעוררים רעידת אדמה ציבורית  שמדינת ישראל לא ידעה כמותה”.

“נתון חמור זה מצטרף לעובדות שכבר נחשפו לגבי תחלואה חריגה מאד של ילדים במחלות נשימה בנפת חיפה (כל ילד שלישי חולה!)  ותחלואה חריגה בקרב מבוגרים במחלות לב באזור עוטף המפרץ. כזכור, בשנת 2015 הודיע משרד הבריאות (פרופ’ גרוטו בחוות דעת על המפעלים במפרץ) כי מי שמתגורר ברדיוס 200 מטר ממיכלי הדלק בקרית חיים, סיכוייו לחלות בסרטן עד גיל 65 גבוהים פי חמישה מבכל מקום אחר בארץ, ומעל גיל 65 הם גבוהים פי 17.

אם מישהו צריך חיזוק נוסף, בפעם המי יודע, לכך שבראש וראשונה חייבים מהר ככל האפשר לסגור את בתי הזיקוק בחיפה, כאשר גם הממשלה מודה שהוא המתחם הכי מזהם בישראל, אז כעת גם צוות מקצועי בלתי תלוי במשרד רה”מ (של חב’ מקינזי הבינלאומית) פרסם כי אפשר לסגור תוך שנים ספורות את בז”ן ובכך לא יגרם שום נזק לכלכלת האזור והמדינה, אלא רק להפך”.

 

 ד”ר רויטל גולדשמיד, מהמרכז למחקר סביבתי חיפה מסרה בתגובה:

 ״אנחנו לא מופתעים ומכירים את הנתונים האלה מתוך מחקרים ומתוך הכרות עם הרחוב החיפאי. מחקרים אפדימיולוגים הקושרים זיהום סביבה לתחלואה בישראל קיימים כבר מעל עשור ומוכיחים באופן חד משמעי כי באזורי התעשייה הפטרוכימית ובקירבה לכבישים ראשיים – התחלואה גוברת.

דוח חנין 2014 כמו גם דוחות משרד הבריאות (גרוטו, 2011) הצביעו על שיעורי תחלואה גבוהים במיוחד הנובעים מזיהום אויר. דוח של ה OECD מ 2011 הצביע על מגיפה של 2500 הרוגי זיהום אויר בשנה בישראל. והנה היום יוצא עוד דוח שיכנס לאותה מגירה עם הדוחות שלפניו.

עד שלא יקום כאן גוף סביבתי-בריאותי ששם נגד עיניו את ערך החיים ומחוייב לאינטרס הציבור לסביבה ברת קיימא – לא ישתנה כאן כלום. משרד הגנס בשילוב עם משרד הבריאות חייבים לעמוד על רגליים אחוריות בתכנון סביבתי עתידי הכולל צמצום פליטות רעילות ומעבר לאנרגיות נקיות״.

עו”ד ג’מילה הרדל ואכים, מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה מסרה:

“הנתונים שהתפרסמו אכן מדאיגים אבל אין בהם חדש- נתוני התחלואה העודפים בחיפה ידועים כבר עשרות שנים, והרבה מחקרים אף הראו קשר מובהק בין אחוזי התחלואה הגבוהים ובין הזיהום התעשייתי באזור לרבות המחקר האחרון של פרופ’ פורטנוב מאונ’ חיפה אשר הופסק לפני שנתיים בעקבות פרסום הנתונים המדאיגים.

לצערנו, משרד הבריאות אינו חוקר או מפרסם את סיבות התחלואה ובפרסום הנוכחי איו הסבר לשוני בין הנפות השונים במדינה, ואף מדגיש את הגורמים האישיים למחלות (עישון, גנטיקה וכו’) ומצהיר במפורש שלא נבדק הקשר לזיהום סביבתי.

התעלמות זו היא תוצאה טבעית של שיתוף הפעולה עם האגודה למלחמה בסרטן, הגוף שמזוהה עם התעשייה בצורה מובהקת וממשיך להתעלם מהקשר בין זיהום תעשייתי ובין סרטן, הן בפרסומיו והן ב”מחקריו”, כפי שעמותת אזרחים למען הסביבה חשפה בתחקיר שהתפרסם כבר בשנת 2006. צר לנו מאד שמגמה זו של הניסיונות להכחיש את הקשר בין זיהום תעשייתי ובין עודף התחלואה ממשיכה ושמשרד ממשלתי נותן לה יד”.

 

 

 

הגיבו כאן לכתבה