גוונים של אפור – אוהדי מכבי חיפה צובעים את סמי עופר באפור במשחק הערב מול באר שבע

הפגנה שקטה הערב במשחק מול הפועל באר שבע

אילוסטרציה - אוהדי מכבי חיפה לובשים אפור צילום - ירון כרמי

אוהדי מכבי חיפה החליטו לעשות מעשה, נמאס להם מהאופן שבו הקבוצה ניראית בשנים האחרונות, ואיך שהקבוצה ניראית מתחילת העונה. הערב, 1/10/18, במסגרת המחזור החמישי של ליגת העל, במשחק נגד הפועל באר שבע, אוהדי הקבוצה יגיעו בלבוש של חולצה אפורה. לטענת האוהדים, האפור מסמל את הלך הרוח במועדון ואת היכולת המקצועית על כר הדשא.

סמי עופר לא מאיר פנים לאוהדים

מאז המעבר לאצטדיון סמי עופר המפואר, אוהדי מכבי חיפה אינם מצליחים ליהנות מקבוצתם ואינם מצליחים ליהנות מכדורגל. בשנים האחרונות, קמו כל מיני ארגונים וקבוצות אוהדים, אשר ניסו לארגן מחאה כזו או אחרת. המחאה המוכרת היא “יענקלך”, אשר קוראת להדיח את נשיא המועדון, יעקב שחר, מתפקידו. מחאה זו כובתה מהר מאוד על ידי המועדון, כאשר המועדון הצליח למנוע מאותם אוהדים להניף שלטים, ולעשות מעשים קשים יותר. המועדון אף פעל משפטית כנגד חלק מאותם אוהדים.

קבוצה חלשה, קהל נאמן

הקהל של מכבי חיפה, מתאפיין בשנים האחרונות כקהל הנאמן ביותר בישראל. באופן מפתיע, ככל שמצבה המקצועי של מכבי חיפה מדרדר, כך כמות הקהל, התמיכה והנאמנות גוברת ועולה. ראינו זאת במשחק האחרון, בגמר גביע הטוטו, מול מכבי תל אביב, כאשר 4 ימים בלבד לאחר ההפסד בבית למכבי פתח תקווה, הגיעו למשחק מול מכבי תל אביב למעלה מ 5000 אוהדים ירוקים. אציין שהמשחק התקיים בפתח תקווה, מה שמעצים עוד יותר את כוחו של הקהל הזה.

הגודל לא קובע

למרות כל הפרגונים על גודל, איכות וכמות, הקהל של מכבי חיפה לא הצליח בשנים האחרונות להשפיע על החלטות המועדון, או לגרום לשינוי דרך או תפיסה. הקהל המשיך להגיע בהמוניו בכל עונה. גם לאחר עונה קשה מאוד שהמועדון חווה בשנה שעברה, הקהל ממשיך להגיע בהמוניו, רוכש מנויים וקונה כרטיסים.

קהל חלש מול הנהלת המועדון

חולשתו של הקהל ביכולתו לשנות את החלטות הנהלת המועדון קצת תמוהה, כי הייתי מצפה מקהל כזה גדול ואיכותי, שיהיה ביכולתו לשנות או לגרום למנוף מול המועדון, במה שקשור לקבלת החלטות, או דרך ניהולית ומקצועית. לדעתי, הדבר נובע מכך, שארגון האוהדים הגדול ביותר, שנקרא “הקופים הירוקים”, עסוק בעידוד נטו, ואינו מוכן לקחת חלק בשום מחאה בצורה כזו או אחרת. מבחינת “הקופים הירוקים”, הם באים לעודד 90 דקות ואינם מתעסקים במחאות. מה שכן, בדרך כלל בסוף עונה הם מחליטים לעשות מעשה. מפסיקים לעודד, או מחרימים משחק, או הופכים שלטים ביציע. פעולות אלה נתפסות בעיניי יתר האוהדים כפעולות שמגיעות בהיקף נמוך מידי ובמועד מאוחר מידי.

קבוצות הפייסבוק של מכבי חיפה תוססות

למכבי חיפה יש את כמות קבוצות הפייסבוק הגדולה בארץ. מרבית מנהלי הקבוצות, שבידם יש כח השפעה על אוהדי הקבוצה, החליטו לעשות מעשה ולבקש מהאוהדים שיגיעו הערב למשחק, לבוא כשהם לובשים חולצה אפורה.

יעקב שחר - אוהדי מכבי חיפה מאשימים אותו במצבה של הקבוצה (צילום: האתר הרשמי)
יעקב שחר – אוהדי מכבי חיפה מאשימים אותו במצבה של הקבוצה (צילום: האתר הרשמי)

פוסט שפורסם באחת מקבוצות האוהדים של מכבי חיפה בפייסבוק

אנחנו האוהדים חלק מהבעיה,

בגלל שלא ניתן לדבר עם הקופים שהוא הכח המניע של האוהדים מסיבות כאלה ואחרות , אין חוג אוהדים מסודר שנושא ונותן אל מול ההנהלה ומקבל מהם הסברים, נותר לנו רק להתארגן דרך הפייסבוק.

לא ביקשו מכם לא להגיע, להפך ביקשו שתגיעו בהמוניכם .
לא ביקשו מכם לעשות פעולות נוספות שבדרך כלל אינכם עושים כמו להכין שלטים, להחזיק שלטים, להביא דפי A4, להרים דפים דקה 7 , להגיע למשחק ולא להיכנס, להגיע למשחק ולהיכנס מאוחר, לעמוד עם הגב למשחק.

לא ביקשנו לעמוד בהפגנה, ולא חלילה לשרוף את המועדון.

ביקשנו לעודד וביקשנו להגיע כרגיל.
הדבר היחיד זה צבע החולצה שאתם מגיעים איתה למשחק, שתשתנה פעם אחת לאפור.

הרי כולנו לא מרוצים ממשהו בקבוצה,
חלק משחר
חלק מבן דוב
חלק מאלאך
חלק מרוטן
חלק ממרדכי
חלק מאוסמו
חלק מהקהל

אז פעם אחת מבקשים מכם להיות מאוחדים, ולשים על עצמכם חולצה אפורה ( זאת לא מחווה ללירן ) כדי להראות שלא מרוצים.

זאת לא צריכה להיות בעיה גדולה מדי.
ומי שאין לו אפור שישים שחור.
פעם אחת בואו נראה שהרוב מאוחד.

בשיחה שקיימנו עם אחד ממנהלי קבוצות הפייסבוק של אוהדי מכבי חיפה נאמר ל “חי פה”

זוהי הפעם הראשונה, שאוהדי מכבי חיפה מנסים לעשות הפגנה שקטה ומאורגנת וללא שום סוג של אלימות. מטרת המחאה היא, ראשית להראות למועדון מה הקהל חושב על מצבה של הקבוצה, ועל הדרך בה המועדון מתנהל. מצד שני לבקש מהאוהדים, לצאת מהמסכים ולהתחיל להזיז עניינים. להתאחד כקהל אחד, המטרה בסופו של דבר היא להקים חוג אוהדים אחד גדול ומאוחד, שיוכל להביעה את דעתו של הקהל מול המועדון. ללא שום תלות כזו או אחרת במועדון עצמו.

האם זה יעבוד, האם זה יצליח, לדעתי לאוהדי מכבי חיפה מגיע קבוצה בהרבה יותר טובה, יותר תחרותית ויותר מצליחה. הגיע הזמן שקברניטי המועדון, יתחילו לספור את הקהל הענק שלהם לפני שהאפור יהפוך לשחור.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.