איבדה את “התואר” | מכבי חיפה בכדורגל – עונה חדשה צרות ישנות

תואר ראשון כבר אבד ולא רק 

מכבי חיפה הפסידה שוב למכבי תל אביב ואיבדה את התואר הראשון של העונה, “גביע הטוטו” בתוצאה של 2:1 . אבל לא רק את התואר הזה איבדה הקבוצה מהכרמל. מכבי חיפה, לאחר הפסד נוסף לצהובים מתל אביב, השני בתוך חודש וחצי. הפעם הפסידה מכבי חיפה במסגרת גמר גביע הטוטו, אחרי שכבר הפסידה למכבי תל אביב במחזור הראשון של פתיחת העונה הנוכחית.

מכבי חיפה איבדה את “התואר” של האימפריה של הכדורגל הישראלי. לאחר שנים של שליטה במסגרות האירופאיות, ליגת העל ומסגרות הגביע. גם בשנים שהסתיימו ללא תואר, מכבי חיפה הייתה הקבוצה המלהיבה, התוססת והאהובה על חובבי הכדורגל בישראל. מכבי חיפה סוגרת כבר 7 שנים של כדורגל עצוב, חסר חיים וחשק ותוך כדי הצגת יכולת עלובה במרבית משחקי הקבוצה. כך זה נמשך בכל המסגרות ליגת העל ומסגרות הגביע, למעט זכייה אחת בגביע, לפני כ-3 שנים, אבל גם אז תוך כדי יכולת לא משכנעת בכלל.

 

קהל יש קבוצה אין 

מכבי חיפה היום, היא מועדון עם קהל, עם מסורת אך ללא קבוצת כדורגל, שיש ביכולתה להשתוות לקבוצות הגדולות ולשחקנים שלבשו פה פעם את החולצה הירוקה. במכבי חיפה של השנים האחרונות, קורים דברים שאף אחד לא מבין: רכבת של שחקנים שלא מתאימים לרמה, ללחץ ולציפיות שיש במועדון הזה. רכבת של מאמנים זרים וצוותים זרים, שאינם מבינים לאן הגיעו וכבר בנחיתה שלהם בארץ, סופרים להם את הדקות ומחכים לטיסה שלהם חזרה הביתה.

למתבונן מהצד נדמה כי במועדון נעשים מהלכים  ללא שום מחשבה לעתיד וללא שום התחשבות בקהל האדיר שמלווה את הקבוצה. כשיש לך כמות כה גדולה של אוהדים אמיתיים, שמגיעים לכל מגרש ולכל משחק, אתה לא יכול להרשות לעצמך שלא להתחשב בזה, אתה לא יכול לבנות קבוצה לא תחרותית ולא כזו שתתחרה על כל תואר בליגה הישראלית החלשה.

 

המאמן

פרד רוטן הגיע לישראל ב 24/1/18 וניהל 26 משחקים רשמיים, ליגה וגביע .מתוך 26 משחקים, רושם רוטן לזכותו 8 נצחנות בלבד,  18 משחקים ללא נצחון,  9 הפסדים ו 9 תוצאות תיקו. אלה נתונים עלובים, שלא היו משאירים שום מאמן בשום קבוצה, למעט מכבי חיפה.

נדמה כי מכבי חיפה עושה שוב ושוב את אותה הטעות: מביאה מאמן, נותנת לו לרסק את הקבוצה ולאחר מכן מחפשת שוב. לדעתי, מכבי חיפה חייבת מאמן ישראלי, עם היסטוריה ועבר ירוק. מאמן שיודע להביא תארים וכזה שלא מפחד להטיל וטו בבחירת שחקנים והבאת רכש.                  המאמן הנוכחי של הקבוצה, פרד רוטן, פשוט כשל, מכל הבחינות. רוטן משדר שהוא לא מאמין בשחקנים והוא דואג להגיד זאת בכל ראיון.

משפטים כמו:  “אין לי שחקנים טובים” – “ליריבה יש שחקנים בינלאומיים ולי אין”

“תביאו לי שחקני טופ תקבלו קבוצה טופ”. (ביקורת ישירה על מדיניות הרכש)

אימרות כאלו פשוט גורמות לשחקנים לירידה ביכולת ובמוטיבציה.

 

נכשל מקצועית

בנוסף לטעות בתקשורות בינו לבין השחקנים, רוטן אינו מצטיין בניהול משחק, אינו בוחר את הסגל הנכון, ואינו מעמיד הרכב בהתאם לקבוצה שמשחקת נגדו.

רוטן מגיב באיטיות למהלך המשחק, הוא לא עושה חילופים בזמן, מתעקש על שחקנים בהרכב, למרות שהם מציגים יכולת גרועה כבר שנה וחצי ולהיפך – שחקנים שהפגינו יכולת גבוהה, לא רואים דשא ואפילו לא מתלבשים. נדמה כי, במצוקתו, רוטן מתעסק עם השופטים ובהכל חוץ מניהול משחק נכון.

 

יש עתיד?

בשונה מהשנים האחרונות, דווקא השנה נראה שהקבוצה משחקת כדורגל ואף הגיעה למספר רב של מצבים מול שערי היריבה. אבל שוב, כמו בכל השנים האחרונות, הכדורים לא פוגשים בסופו של דבר את הרשת.

חוסר מזל או חוסר יכולת? אני חושב שמדובר בשילוב של השניים. למכבי חיפה יש שחקנים נחמדים, אבל לא קילרים, או כאלה שצריכים הזדמנות אחת בשביל להבקיע. כפי שקרה אמש, כאשר אלירן עטר, היה צריך הזדמנות אחת טובה בשביל לנצח את המשחק. בעוד ששחקני מכבי חיפה צריכים כ-17 הזדמנויות בכדי להבקיע שער אחד בודד. רק אוסיף ואומר שאותו שחקן שיחק במכבי, אבל שוחרר בטענה שיש לו “צהבת”.

 

המשחק הקרוב – ב״ש 

אמנם זהו רק המחזור החמישי, אבל התחושה היא שאם מכבי חיפה לא תנצח את המשחק הקרוב, שוב נגמרה הליגה ושוב הירוקים יילכו לים באוקטובר.

בשני הקרוב  תגיע הפועל באר שבע האלופה לסמי עופר. משחק קשה מאוד, כאשר שתי הקבוצות לחוצות מאוד, כל אחת מהסיבות שלה. במידה שמכבי חיפה תפסיד, אני מעריך שהמאמן והצוות הזר לא יישארו פה להמשך העונה.

במידה שמכבי חיפה תנצח, זה ייתן להם אוויר עד המפלה הבאה.  אפשר לראות בברור כבר עכשיו שיש למכבי חיפה הרכב שחקנים שמאמן אחר יכול להוציא ממנו הרבה יותר.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.