תושבים בטירת הכרמל חוששים מעמותה חרדית שתנהל בית כנסת בשכונת גלי כרמל

לטענת תושבים העירייה מאפשרת לעמותת חלב חיטים לנהל את בית הכנסת בשכונה החילונית. התושבים חוששים שבית הכנסת יהפוך לכולל ויביא לשכונה אברכים, שינסו לשנות את צביונה. העירייה לא הגיבה לבקשה לתגובה.

בחוג בית בשכונה החדשה, גלי כרמל, בטירת כרמל, אמר ראש העיר, אריה טל, בתשובה לשאלות של תושבים על בית הכנסת הנבנה בימים אלה בשכונה, כי בית הכנסת יהיה פתוח לכולם וכל אחד יוכל לבוא ללמוד תורה או ללמד תורה. תשובתו של טל התייחסה לכך שתושבים בשכונה מוטרדים מהעובדה שבית הכנסת שנבנה בשכונה ינוהל על ידי עמותת "חלב חיטים", שבבעלותה גם כולל בטירת הכרמל, בשכונה אחרת. בית הכנסת עצמו נבנה על ידי קבלנים, כחלק מפיתוח אזורי, לו הם מחויבים. לחי פה  נודע כי בית הכנסת, לאחר שיושלם, יהיה בבעלות עירונית, ולכן העירייה תוכל להחליט מי ינהל אותו.

בסרטו תדמית של העמותה מתברר שמדובר בארגון שפועל כבר כ-20 שנה בטירת הכרמל. הסרטון מתאר את אבריכי המוסד, שעוברים בין בתי התושבים בטירת הכרמל, ומשפחות "שלא ידעו מה זו שבת" לפני כן, מתחילות לשמור שבת (או כדברי הסרטון "יש אור של טהרה על שולחנם") ואנשים שלא ידעו מה זו טהרה, "ברוך השם, האישה טובלת במקווה".

בסרטון מראיינים גם בחור חילוני, שלאחר שאברכים ביקרו בביתו והעבירו בביתו שיעורי דת, "הבית השתנה ב – 360 מעלות ויש יחס יותר רגוע לאישה". הסרטון מציג את הדברים כמו שהם. בארגון יש כ-90 אברכים והם דופקים בשעות הערב על דלתות ביתם של החילונים בטירת הכרמל על מנת להביא להתעוררות של עוצמה דתית. הארגון גם מציע התייעצות וברכה מהרב, מענה טלפוני הילכתי 24 שעות ביממה ומוקד טהרה, שנותן מענה לכל שאלה.

לטענת תושבים המתגוררים בשכונת גלי הכרמל, העובדה שמי שינהל את בית הכנסת לכאורה הוא ארגון "חלב חיטים" מדאיגה אותם מאוד. אחד התושבים מסר לחי פה:

"אנחנו אוכלוסייה חילונית, והיינו רוצים להתפלל בבית הכנסת וליהנות ממנו. הרעיון שהעמותה הזו היא שתנהל את בית הכנסת מפחיד אותנו. אנחנו לא מעוניינים כאן בניסיונות להחזרה בתשובה לא שלנו ולא של הילדים שלנו. צריכים לבוא לכאן ולראות שבית הכנסת צמוד לבתי המגורים וגם לאשכול גנים. אנחנו ראינו את הסרטון של העמותה ואנחנו מאוד חוששים שבית הכנסת יהפוך לכולל וכל מיני אברכים יגיעו אלינו לבתים בשביל להציע שיעורי תורה. אנחנו אנשים מבוגרים, ואנחנו לא מעוניינים בשינוי צביון השכונה שלנו. אני מעולם לא נגשתי לילדים חרדים והצעתי להם להכיר את העולם החילוני, ואני מצפה מחרדים, לא לגשת לילדים שלי. כל הורה בוחר איך לגדל את ילדיו, ולא רוצה שמישהו ינסה להשפיע על הילדים שלו לנהל אורח חיים שונה משלו. אנחנו מאוד שמחנו מזה שיש לידינו בית כנסת, וציפינו מהעירייה לנהל את בית הכנסת בשיתוף איתנו, תושבי השכונה. אנחנו מאוד מאוכזבים ומודאגים ממה שקורה".

עיריית טירת הכרמל לא ענתה לשאלות, שנשלחו אליה ממערכת חי פה בעניין זה.

גלי כרמל – טירת כרמל – מאי 2018 (צילום – ירון כרמי)
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. כהן שאול אמר/ה

    אני גר ברחוב המפרץ בית הכנסת משמש לכלל האוכלוסייה בשכונת גלי כרמל ואין שום בעיה ולא כופים על אף אחד ולא צריך לפחד הפחד רק מהקדוש ברוך הוא מי שמאמין לא מפחד

הגיבו כאן לכתבה