ערנותה של הרופאה ענת רוזנצוייג מהכללית הצילה חייו של פרופ' מהטכניון

ד"ר ענת רוזנצוייג

פרופ' בכיר מסגל הטכניון פנה למרפאת הטכניון של כללית, לשם טיפול בדיכאון, אך מנהלת המרפאה ד"ר ענת רוזנצוייג, אבחנה אצלו מקרה נדיר של פקקת מסכנת חיים והצליחה להציל את חייו.

הפרופ' ביקש טיפול בשל תחושת דכדוך שחש לאחר שראייתו נפגעה והדבר הפריע לו בהמשך עבודתו האקדמית. ד"ר רוזנצוויג לא הסתפקה ברישום תרופה לשיפור מצב רוחו ובבדיקה מקיפה שערכה לו הבחינה בנפיחות בגפה השמאלית שלו. היא שאלה אותו אם שב לאחרונה מטיסה ומשנענתה בשלילה, התעורר אצלה חשד כי מדובר במצב מסכן חיים של פקקת (טרומבוזה) במערכת הורידים העמוקה, למרות שלא הייתה לכך עדות חד משמעית בבדיקה הקלינית, כי לא היתה רגישות בסובך וסימן הומן המהווה אינדיקציה רפואית למצב זה, היה שלילי.

על אף הספקות אך מתוך חושים מחודדים כרופאה מנוסה, החליטה ד"ר רוזנצוויג, בכל זאת להפנותו למיון בבי"ח כרמל, שם אכן אובחנה טרומבוזה ברגל שמאל. המטופל אושפז והוחל טיפול נוגד קרישה בזריקות. הוא שוחרר עם המלצה להמשך טיפול תרופתי נוגד קרישה ובמעקב שערכה הרופאה נרשם שיפור של ממש במצבו. כמו כן, נערך לו ברור רפואי באשר לנטייה גנטית לקרישתיות יתר, שכן לא היה גורם חיצוני, כמו טיסה ממושכת או העדר תנועה ממושך, המסביר תופעה זו.

הצוות בבית החולים והמטופל עצמו ציינו כי ערנותה של הרופא הצילה את חייו, שכן מדובר במצב בו התסחיף ברגל עלול לגרום לתסחיפים במקומות שונים בגוף, כמו למוח והתפתחות אירוע מוחי, תסחיף לריאות ועוד.

ד"ר רוזנצווייג מסבירה:

"טרומבוזה של מערכת ורידים העמוקה היא תופעה נדירה יחסית, המתרחשת בעיקר במצבים של נטייה לקרישיות יתר, או במצבים של חוסר תנועה ממושך כמו בעת טיסות ארוכות, אצל אנשים לאחר פציעות גפיים ולאחר ניתוחים שלא מסוגלים להתנועע".

לא ניתן להגיב