לפיד ענק בעקבות תקלה במתקן האתילן בכרמל אולפינים – מתחם בתי הזיקוק

צילום: שלמה (מומו) כהן

לפיד ענק נצפה ברגעים אלו במפרץ חיפה כתוצאה מתקלה במתקן האתילן.

מחברת כאו"ל נמסר לחי פה:  "בעקבות תקלה במתקן האתילן בכאו"ל (כרמל אולפינים) ישנה פעילות לפיד ערה. בסביבות השעה 11:15 נעצרה פעולתו של דוד קיטור, שגרמה להפסקת פעילות מדחס במתקן המונומרים. הפסקת המדחס הביאה להזרמה מוגברת של גזים ללפיד".

מאיגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה נמסר:

"במהלך שעות הבוקר נתגלתה תקלה במתקן האתילן של כרמל אולפינים. כתוצאה מן התקלה הוזרם הגז שדלף לשריפה בלפיד ובשל כך ניתן לראות בערה מוגברת בשעות האחרונות. אנשי האיגוד נמצאים במפעל לפיקוח על הנעשה, ויישארו שם עד לגמר האירוע".

ד"ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה:

"בימים אלה מקדם המשרד להגנת הסביבה הקלות והרחבת זיהום אויר דרך היתר הפליטה של כרמל אולפינים. הארוע היום מרים לנו להנחתה ותומך בטיעונים הסביבתיים: תעשייה פטרוכימית תוכל להתקיים במרחב עירוני רק כאשר המפעל יעבוד נקי. כיום כרמל אולפינים מפעל העובר על החוק באופן כרוני בשל שימוש בטכנולוגיה מיושנת במתקנים אשר גורמת לעודפי פליטות חומרים ותקלות רבות במתקנים".

"אנו דורשים מהגנת הסביבה לעמוד על רגליים אחוריות בכל הנוגע לבריאותו של הציבור ולא לאפשר למפעל פלסטיק להרעיל את האויר, לכאורה, בחומרים אורגנים מסרטנים אפשריים כאתילן. אנו דורשים ממפעל כאו״ל ליישם את הטכנולוגיות המיטביות הקימות בעולם למפעלי פלסטיק במתחם פטרוכימי אשר יובילו לפליטות של 1/10 זיהום אויר מהקיים כיום בכאו״ל".

עו"ד בועז גור – חבר מועצת העיר חיפה

יו"ר איגוד ערים חיפה להגנת הסביבה וחבר מועצת העיר בועז גור מסר לחי פה בתגובה:

 

 

"לאור אירוע שריפת האתילן במפעל חיפה אולפינים להלן תגובת עו״ד בועז גור, חבר מועצת העיר חיפה ויו״ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה: ״ברגעים אלה מרחף מעל חיפה לפיד בוער ענקי לאור תקלה במתקן האתילן במפעל כרמל אולפינים. זה האירוע החמור השני רק השבוע(!)  שמסכן את תושבי חיפה והסביבה, זאת לאחר דליפת האמוניה שהתרחשה באזור הנמל בראשית השבוע".

"כמנהגי אני אומר את הדברים בקול חד וברור, כיו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה וכחבר מועצת העיר אפעיל את כל הכלים העומדים לרשותיעל מנת להפסיק את הסכנות הללו המרחפות מעל ראשיהם של תושבי חיפה. אני דורש מהשר להגנת הסביבה וצוות משרדו להגיע עכשיו לעיר ולהשתתף בפיקוח על התקלה הזאת כי לא יעלה על הדעת שבריאותם של תושבי חיפה תהיה הפקר ומושפעת מתקלות חוזרות ונשנות".

לא ניתן להגיב