חדקונית הדקל האדומה – עצי הדקל והתמר בחיפה מתים בזה אחר זה – סיקור מיוחד

עץ דקל שנפגע מחדקונית הדקל האדומה ברחוב התשבי 38 בחיפה
עץ דקל שנפגע מחדקונית הדקל האדומה ברחוב התשבי 38 בחיפה

חיפושית שנקראת “חדקונית הדקל האדומה” משמידה עצי דקל בישראל. המגיפה מתפשטת מאזור ירדן, דרך עמק הירדן וכעת הגיעה לחיפה. תושבים מדווחים לאתר חי פה על תמותה ברחבי העיר ולא כל כך ברור כעת האם מישהו עומד לעצור את זה.


דיווח של קוראת חי פה – תמנע פתר:

שלום לכם,
לפני כחודש הבחנתי שהדקל היפהפה בחצרי נראה עצוב, עליו התחתונים פנו כלפי מטה ובהדרגה החלו להתייבש, לפני כשבועיים הענפים החלו לנשור בזה אחר זה. לתדהמתי הבחנתי שכל הדקלים הקנאריים היפים על רכס הכרמל נמצאים במצב דומה או גרוע מזה. התקשרתי למחלקת הגננות בעירייה ושאלתי האם יתכן שהדקל שלי חולה במחלה כלשהי, וציינתי כי ראיתי דקלים נוספים במצב דומה. האגרונום ידע מיד שמדובר ב”חדקונית הדקל האדומה” והפנה אותי לאינטרנט לבדוק איך ניתן לטפל בנושא. מסתבר שהרשויות לא מטפלות בנגעים בחצרות אלא רק דורשים לכרות את העצים כאשר הם מהווים סכנה (כלומר עשויים ליפול).לפי מצב מאות הדקלים הקנאריים ברחבי חיפה , כנראה שחיפה תצטרך להיפרד מהדקלים היפים בני עשרות השנים, הדקל שמציץ בחלוני שימח אותי בכל יום מחדש, הפרידה ממנו תהיה עבורי כואבת מאוד. אני מאמינה שתושבים רבים בחיפה יהיו עצובים כמוני.

איך קורה שהרשויות שיש להם את המידע לגבי המחלה המתפשטת, לא מידעות את התושבים? האם לא מתפקיד העירייה להשב את תשומת לב התושבים להתפשטות המחלה ולהציע אפשרויות לפתרון?

בקרוב יהוו דקלים אלה סכנה לציבור, שכן לאחר שהעץ מתייבש הוא נופל, עצים רבים כבר נמצאים במצב של נפילה קרבה.

אולי איחרתי את המועד… אולי גורל הדקלים בחיפה כבר נחרץ… אולי אסון נפילת העצים כבר בלתי נמנע… אולי….

אבל לפני שמחלקת הגננות שותלת עוד פרחים עונתיים בעוד כיכר, כדאי לתת את הדעת לכך שהפרחים האלה לא יפצו על אובדן הדקלים בגינות הפרטיות בין בתי הקפה בשדרות מוריה ושדרות הנשיא.

אשמח לקבל תגובות מכל גורם (פרטי או ציבורי)

גם מכתבי תנחומים על האובדן והאיוולת יתקבלו

תמנע פתר
חיפה


חדקונית הדקל האדומה בעצי דקל – תאור מצב והמלצות הדברה
מאת שמעון ביטון – שה”מ ,משרד החקלאות
shibiton6@gmail.com

רקע

חדקונית הדקל האדומה
חדקונית הדקל האדומה

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית חומה עם חדק מוארך ובולט.
אורך החיפושית הוא כ- 3 ס”מ .היא מטילה בקדקוד הדקל זה כ- 300 ביצים. הזחלים בוקעים ומכרסמים בבסיסי כפות התמרים עד לקריסתם והתייבשותם.
חיפושית זו מטילה גם בעצי תמר, תחילה בחוטרים סביב הגזע ובגזע התחתון ,ואח”כ גם בקדקודי העץ . בדקל דמוי קוקוס החיפושית תוקפת את קדקודי העצים הללו בדומה לדקל הקנרי.

לחיפושית זחלים (3 ס”מ) ללא רגליים, בצבע צהוב עם ראש חום ומבריק.
הגולם כאן נראה כסבך של סיבים צפופים בצבע חום כהה כמו עלי גפן ממולאים.
עץ נגוע מאבד את הסימטריות ,הלולב אינו גדל ואף קורס ובקצות הלולבים ההוצים (העלים הסדורים לאורך שדרת הכף) מכורסמים. פעמים כפות המכורסמות בבסיסן ניתקות ונופלות למרגלות העץ. בסיס הכפות מחוררות עם גלמים,בוגרים וזחלים, בנגיעות קשה כל הכפות יבשות ושמוטות על הגזע.

החיפושית תוקפת דקלים כיום מצפון לחדרה ( כולל נהריה,חיפה ,עכו,הקריות,זכרון יעקוב ,קרית שמונה אזור החולה…ובישובים הסמוכים לרצועת עזה) בואכה אשדוד רחובות.

הדברה – חדקונית הדקל האדומה

מטפלים בקדקודי הדקל הקנרי ובעצי תמר מצוי ובחוטרים.
מרססים 20 ליטר תמיסה המכילה קונפידור או דומיו (קונפידנס,קדקוד,סייפן וקוהינור) במנה של 20 סמ”ק + 30 סמ”ק סימבוש בתדירות של פעם ב- 3 חודשים.
בעצים צעירים מספיקה כמות של 5 ליטר תמיסה לקדקוד.

יישום – ניתן לרכוש מוט ריסוס טלסקופי השואב את תמיסת הריסוס מדלי באמצעות משאבה 12 וולט ומגמיעו לקדקוד העץ. ניתן גם להציב צינור פוליאתילן 16 מ”מ קבוע ע”ג הגזע כאשר קצהו האחד מלופף סביב הלולב ובו יש טפטפות 20 ליטר שעה (10 טפטפות) המתיזות את התמיסה לקדקוד העץ . הצינור בקצה התחתון שואב את התמיסה מהדלי באמצעות משאבה.
במרסס מטעים עם רובה ניתן להתיז לגובה של 8 מטר ולהגיע לקדקוד הדקל(זהירות בסמוך לבתי מגורים)
עץ דקל קנרי שמת חשוב ביותר לגזום את בסיסי הכפות היבשות ,להגמיע את קדקוד העץ בתכשירי הדברה כמתואר לעיל ולעטוף אותו ביריעת פלסטיק ולקשור לגזע.
כעבור כ- 3 חודשים לכרות את הגזע .

 

14 תגובות
 1. שמואל גלבהרט אמר/ה

  גם אני הבחנתי בתופעה, אברר סיבותיה והיקפה מול הגוקמים המקצועיים בעיריה לצורך נקיטת פעולות להבראת העצים. תודה לתמנע פתר. גלבהרט 057-7548025

 2. רות אמר/ה

  לפי הידוע לי יש טיפולים לא כימיים מתוצרת שדה אליהו -הדברה אקולוגית. למה להרעיל בסביבה עירונית?

 3. freesoft אמר/ה

  דיון מקביל מתנהל בקפה דה מרקר. אם מישהו מוצא לנכון לתרום משהו גם שם:
  http://cafe.themarker.com/topic/2802623/

 4. עיריית חיפה אמר/ה

  עיריית חיפה נלחמת בחדקונית הדקל האדומה להצלת עצי הדקל בעיר

  רקע כללי
  חדקונית הדקל האדומה (Rhynchophorus ferrugineus) הינה חיפושית הנחשבת לאחד המזיקים הקשים הפוגעים כיום בדקלים בארץ ובחו"ל, בעיקר משום ששלבי הנגיעות הראשונים לרוב אינם ניתנים לגילוי וכאשר הנזק נגלה לעין, במרבית המקרים זה מאוחר מידי.
  מקורה של החיפושית הוא בדרום-מזרח אסיה, ומשם התפשטה למרבית אזורי גידול התמר ודקלי הנוי בחופי אגן הים התיכון ומקומות נוספים כגון: סין, יפן ולאחרונה גם לחופי ארה"ב.

  זחלי החדקונית מכרסמים בתוך הגזע ובכתר הכפות וגורמים נזק קשה ביותר עד כדי נפילת הכותרת ותוך כך תמותת העץ.
  ברגע שעץ נפגע ומת, הוא נהיה חלש ויכול לאבד את אחיזתו בקרקע, או לחילופין במרכז הגזע נוצרות נקודות תורפה המחלישות את העץ, מהסיבות הללו עץ דקל הנגוע בחדקונית עלול לקרוס ומהווה מפגע בטיחותי לנפש ורכוש אשר בסביבתו.

  מעבר לפגיעה חמורה בעץ עצמו, בהעדר טיפול מתאים ובזמן נכון, החדקונית תנדוד במהירות לעצים סמוכים. החדקונית ידועה בכושר נדידה גבוה על פני מספר קילומטרים בחיפוש אחר נקודות דגירה והתפתחות.
  נכון להיום נצפו בארץ פריטים של מזיק זה בעיקר בעצים דקל מסוג תמר קנרי, במטעי תמרים חקלאיים ועצי תמר בגינון.

  תאור המזיק
  גודלה של החיפושית הבוגרת כ-3.5 ס"מ וצבעה חום-אדמדם. לחיפושית הבוגרת טווח תעופה של 1 ק"מ לפחות.
  הנקבה מטילה עד 500 ביצים בטווח זמן של כחודש וחצי (בחודשי הקיץ) ההטלה נעשית ברקמות העץ באזור הלולבים בקודקוד העץ. לרוב אין סימני נזק גלויים בשלבי הנגיעות הראשונים (בשלב ההטלה והתפתחות הזחלים בעץ) וסימני הנזק ניכרים בשלבים מאוחרים יחסית, כאמור לעיל.

  כעבור ימים אחדים בוקעים הזחלים המכרסמים את ליבת העץ (בקדקודי הדקל בבסיסי הכפות והלולבים) ויוצרים מחילות בתוך הגזע ובבסיסי הכפות. הזחלים מתגלמים בפקעות סיבים הנמצאות בנקודות מסתור בבסיסי הכפות ואף באדמה צמוד לעץ.

  כעבור חודשים ספורים ניתן לראות כי העץ מאבד את המופע הסימטרי, אזור הלולב אינו מתפתח וקורס והכפות מתכופפות כעין מטריית כפות יבשות מסביב לגזע.

  בדקלים קנרים העצים נפגעים בעיקר בצמרת ותוך זמן קצר מתפתחת בכתר אוכלוסייה של עשרות עד מאות חיפושיות. לעיתים ניתן לראות בשלבים הראשונים סימני כרסום בכפות ובהמשך חלה נבילת הכפות ותוך זמן קצר מתייבש כתר הכפות והעץ מת.

  סימני הנזק
  כאמור, לרוב אין סימני נזק גלויים בשלבי הנגיעות הראשונים, כאשר הוטלו הביצים והזחלים החלו להתפתח בעץ. סימני הנזק ניכרים בשלבים מאוחרים יחסית.

  במקרה שהנגיעות היא בחלק התחתון של הגזע, כפי שנצפה לעתים בדקל התמר, וזחלים רבים נוברים בגזע, מופרש מהגזע נוזל בעל ריח רע, המורכב מהפרשות הזחלים והעץ. לעתים ניתן למצוא בפתח המחילה סיבים לעוסים, ואפשר לשמוע את פעילות הכרסום של הזחלים הגדלים בתוך העץ.

  מאחר והנגיעות לרוב מתפתחת ללא סימנים חיצוניים בנוף העץ או בכתר הכפות, עלולים העצים ליפול בפתאומיות.

  לעומת זאת, כאשר הנגיעות היא בכתר כמו שלעיתים נצפה בדקל הקנרי ניתן להבחין בכמה סימנים – אחד הסימנים הבולטים הוא אסימטריה בכתר, קריסת הכתר, בהמשך חלה נבילה של כפות ואשכולות הפרי ותוך זמן קצר מתייבש הכתר והעץ מת.

  משיכה של כפות יבשות תגלה בבסיסן מחילות עם פקעות סיבים, המכילות דרגות שונות של המזיק. בנוסף הכתר עלול להיות מפורר ומלא בפקעות עם זחלים וגלמים עד לעומק של עשרות סנטימטרים. חשוב לדעת, שהתהליך מהיר יחסית ואם לא מטופל, העץ מת תוך כחודשיים.

  דרכי התמודדות וטיפול
  הטיפול בחדקונית מתבסס על טיפולים מונעים בתכשירי הדברה וכן על לכידה המונית במלכודות הכוללות פרומון, תערובת צמחית ותכשירים כימיים מתאימים. חשוב להתאים את הטיפול לסוג העץ הנפגע ולאזור (חקלאי/עירוני).
  המלצות לטיפול יינתנו רק ע"י אנשי מקצוע – מדריכי שה"מ והשירותים להגנת הצומח ולביקורת באזור שבו יש חשש לנגיעות חדקונית.
  כמו כן, יש חשיבות רבה לפעולות מניעה כדלקמן:
  1. אין להוציא עצים או חוטרים מאזור נגוע למקומות אחרים!
  2. אין לגזום כפות חיות וירוקות, אלא כפות יבשות בלבד.
  3. חשוב למרוח משחת עצים על פצעי כפות חתוכות ועל פצעי ניתוק של חוטרים.
  4. אין להשאיר בשטח דקלים כרותים ללא טיפול כימי או ריסוק וקבורה באדמה.
  5. ניקוי הגזע (בדקלי תמר בלבד) מבסיסי הכפות יכול לעזור בזיהוי סימני מזיק. רצוי לבצע בחורף.
  6. יש להציב מלכודות ניטור ללכידת החיפושיות (הצבת המלכודות והטיפול בהן ייעשה בהתאם להנחיות מדריכי שה"מ והשירותים להגנת הצומח). למלכודות הניטור חשיבות רבה בגילוי מוקדם של המזיק ובהדברתו.
  7. בעצי דקל קנרי החשודים כנגועים יש לטפל טיפול כימי בהגמעת קדקוד העץ גם במקרה זה יש לקבל הנחיות ממדריכי שה"מ והשירותים להגנת הצומח.
  8. אין להעביר חוטרים או דקלים מאזור נגוע.
  9. לצמצום נגישות העץ למזיק חשוב למנוע התזת מים ישירה על הגזעים עצמם. אם הדבר אינו ניתן לביצוע, יש לעטוף את הגזעים ביריעת פוליאתילן שחורה עד מעל גובה ההרטבה.
  10. תילול עצים, שבהם יש חשש לריקבון, או בריבוי של שורשי אוויר.

  לסיכום

  עיריית חיפה מודעת להתפשטות המזיק ברחבי העיר ועושה כל שביכולתה כדי למגר את המזיק ההרסני, תוך התייעצות עם גורמים בכירים המטפלים בנושא מטעם משרד החקלאות.

  הטיפול נעשה באופן הוליסטי בין אם במרחב הציבורי ובין אם בסיוע ובטיפול במרחב הפרטי, הכל כדי למנוע את התפשטות המזיק אשר "מחסל" עצי דקל רבים ויפים שהינם נכס לעיר חיפה ולתושביה.

  על כן, אנו קוראים לכל התושבים אשר נתקלים בחצר ביתם או בכל מקום אחר ברחבי העיר בתופעה או בסימנים אשר יכולים להעיד על קיומה, ומבקשים להתריע ולהודיע על כך למחלקת גנים דרך המוקד העירוני (בטל’: 106).

  שיתוף פעולה מצד התושבים יסייע בידי העירייה לטפל במזיק באופן מיטבי למען שלום הציבור והעצים.

  בברכה,
  חנוך בורגר

 5. האימייל האדום אמר/ה

  קראתי באתר על התופעה הבלתי רגילה של חיפושיות החידקנית האדומה ההורגות את הדקלים בחיפה.

  גם בגינת הבניין שאני גר בו – ברחוב זרובבל מספר 19, עומד לו דקל גבוה מאד, שלמעשה כבר מת.

  נודע לנו שהתופעה נפוצה ביותר בחיפה. הגנן שעובד אצלנו קבוע, כבר יידע אותנו בצורך לכרות את הדקל הזה, שגדל בגינתנו עשרות שנים, ואף הוותיקים ביותר בבניין, אינם זוכרים ממתי הוא עומד בגינה, או מי הביא אותו לכאן, ונראה שהעץ הזה חי אצלנו כבר כשישים שנה או יותר.

  נראה שכבר אין מה לעשות עם הדקל הזה. כל צמרתו הושחתה וכל הענפים כבר שחו, והם נושרים בזה אחר זה, ובכמות גדולה, בלילות סערה שמתקיימים בעת הזו – דצמבר 2012.

  לכרות עץ כזה שמשקלו עשוי להיות כמה טונות, אין זה פשוט, ובוודאי מסוכן ביותר.

  לעומת זאת, גם להשאיר אותו עומד כך, עירום, עשוי לסכן הן את רכושנו, והן את העוברים ושבים בשביל שלידו, פן יפול על בני אדם או חיות בית.

  אני סבור שעל עיריית חיפה, אולי היחידה לגנים ונוף, לקחת אחריות ציבורית, להקים צוות משימתי של מומחים, במטרה לטפל בעצים אלו, או לכרות אותם, אם אין כבר דבר לעשותו למענם.

  הדיירים באופן עצמאי, יתקשו לבחור קבלן לכריתה, שיש בידיו אמצעים מספיקים למנוע נזקים משניים, והן לעמוד במחיר.

  צוות מיומן, שהעירייה תקים, יוכל לבצע זאת גם במחיר סביר, (בהשתתפות הדיירים בעלות) וגם לפנות את הדקל שנכרת למקום מותר ומתאים. כמו כן להנפיק את רשיון הכריתה. משום כל אלו, יש להניח שעלות הכריתה והפינוי, תהיה סבירה יותר מהתקשרות עם קבלן פרטי לכל גינה שבה נמצא עץ חולה כזה.

  אני כדייר בבניין כזה, כבר הבנתי שאין לנו ברירה, ורק אם העירייה תקים צוות מומחה שכזה, נוכל לזכות בשיתוף פעולה ברוך לביצוע הכריתה והפינוי כראוי.

  אני מזמין את כל מי שקורא דברים אלו, ושבגינת הבית שלו קיים עץ דקל כזה, שחייו כבר תמו, לכתוב למייל שלי – yuvallev@netvision.net.il, כדי שנוכל לטכס עצה במשותף, וללחוץ (גם כן במשותף) על עיריית חיפה, לעשות את הדרוש למען התושבים והדקלים שבגינות.

  יובל לב, זרובבל 19.

 6. irir אמר/ה

  מספר מקומות
  [attachment=4:2djiwqzt]1 DSCN4600 (Large).JPG[/attachment:2djiwqzt]

  [attachment=3:2djiwqzt]2 DSCN4525 (Large).JPG[/attachment:2djiwqzt]

  [attachment=2:2djiwqzt]3 DSCN4528 (Large).JPG[/attachment:2djiwqzt]

  [attachment=1:2djiwqzt]4 DSCN4517 (Large).JPG[/attachment:2djiwqzt]

  [attachment=0:2djiwqzt]5 DSCN4516 (Large).JPG[/attachment:2djiwqzt]

 7. irir אמר/ה

  מקומות נוספים:

  [attachment=3:rpvmexdl]DSCN4672 1 (Large).JPG[/attachment:rpvmexdl]

  [attachment=2:rpvmexdl]DSCN4675 2 (Large).JPG[/attachment:rpvmexdl]

  [attachment=1:rpvmexdl]DSCN4678 3 (Large).JPG[/attachment:rpvmexdl]

  [attachment=0:rpvmexdl]DSCN4679 4 (Large).JPG[/attachment:rpvmexdl]

 8. עיריית חיפה אמר/ה

  תגובת העירייה בעניין:

  לא ממש גדולה, לא ממש אדומה ואין לה חדק , אבל ארסית וקטלנית !!
  ה"חדקונית הדקל האדומה" אוייבת הדקל הקנרי שפגעה בכ – 20% מעצי הדקל בחיפה
  עיריית חיפה תילחם בחיפושית הקטלנית במרחב הציבורי ובגינות פרטיות
  החיפושית חודרת לגזע הדקל, מתרבה בו, מתחפרת וזוללת את הליבה, הופכת את הגזע לחלול, ענפי כתר הדקל נשמטים והוא נראה "על הפנים" – עד שקורס ונופל מת !!!
  החיפושית שמקורה בדרום-מזרח אסיה, התפשטה משם למרבית אזורי גידול התמר ודקלי הנוי בחופי אגן הים התיכון .בארץ נתגלה המזיק לראשונה במטעי תמר בצפון ים המלח. מאז גילוי העצים הנגועים בפארק נהריה באביב 2009 מתפשטת החיפושית דרומה וכך הגיעה גם לחיפה.
  גודלה של החיפושית הבוגרת כ- 3.5 ס"מ וצבעה חום-אדמדם, הזכרים הבוגרים מושכים את הבוגרות באמצעות חומר משיכה שהם מפרישים. לחיפושית הבוגרת טווח תעופה של 1 ק"מ לפחות. לאחר ההזדווגות ,מטילה הנקבה מאות ביצים בודדות בצמרות העצים, במקומות מסתור שבין חוטר לגזע ואף במחילות בתוך העץ.

  הביצה בוקעת כעבור ימים אחדים. בשלב הזחל הנמשך כחודשיים הוא מכרסם ויוצר מחילות בתוך גזע העץ ובבסיסי הכפות. לאחר שהזחל הופך לגולם, הוא חי לרוב בתוך מחילות העץ. משך חיי הגולם הוא כשבועיים עד לגיחת החיפושית הבוגרת.

  סימני הנזק מתחילים להתגלות בשלבים מאוחרים יחסית. במקרה שהפגיעה בחלק התחתון של הגזע, ניתן לעיתים למצוא בפתח המחילה סיבים לעוסים, ואפשר לשמוע את פעילות הכרסום של הזחלים הגדלים בתוך העץ.

  מאחר ואין אפשרות לראות את הפעילות המתבצעת על ידי החיפושיות בתוך הגזע, עלולים העצים ליפול בפתאומיות . כאשר פעילות החיפושיות מתבצעת בענפים העליונים ניתן להבחין בכמה סימנים שהבולט בהם הוא נבילה של כפות ואשכולות. תוך זמן קצר מתייבש העץ ומת. התהליך הוא מהיר ואם העץ לא מטופל, הוא ימות בתוך כחודשיים.
  הטיפול בחדקונית מתבסס על טיפולים מונעים בתכשירי הדברה וכן על לכידה המונית במלכודות הכוללות פרומון, ערובת צמחית ותכשירים כימיים מתאימים. חשוב להתאים את הטיפול לסוג העץ הנפגע ולאזור המחייה עירוני או חקלאי.
  עיריית חיפה מודעת להתפשטות המזיק ברחבי העיר ועושה את הנדרש כדי למגר את המזיק ההרסני . הטיפול יעשה במרחב הציבורי ובגלל החשיבות בטיפול בהדברת המזיק הנחה ראש העיר יונה יהב את הגורמים העוסקים בגינון בעיריית חיפה לטפל גם בעצי הדקל בגינות הפרטיות. זאת כדי למנוע את התפשטות המזיק ה"מחסל" עצי דקל רבים ויפים שהינם נכס נופי לחיפה.
  צבי רוגר

 9. irir אמר/ה

  מקומות נוספים:

  [attachment=4:ubbs6cg1]DSCN4690 1 (Large).JPG[/attachment:ubbs6cg1]

  [attachment=3:ubbs6cg1]DSCN4693 2 (Large).JPG[/attachment:ubbs6cg1]

  [attachment=2:ubbs6cg1]DSCN4694 3 (Large).JPG[/attachment:ubbs6cg1]

  [attachment=1:ubbs6cg1]DSCN4695 4 (Large).JPG[/attachment:ubbs6cg1]

  [attachment=0:ubbs6cg1]DSCN4698 5 (Large).JPG[/attachment:ubbs6cg1]

 10. orna53 אמר/ה

  ברח’ יוסף 22 היה גם כן עץ תמר בחצר פרטית שנשתל ע"י אחד מהדיירים לפני 10 שנים. אנו 6 משפחות בבניין אספנו כסף ובעלות של 800 ש"ח הזמנו גנן מקצועי שגזם את עץ התמר. שווה כל שקל. לידיעת כל מי שסובל מעץ תמר חולה.
  אורנה.

 11. irir אמר/ה

  מקומות נוספים:

  [attachment=4:33moiy3h]DSCN4711 1 (Large).JPG[/attachment:33moiy3h]

  [attachment=3:33moiy3h]DSCN4713 2 (Large).JPG[/attachment:33moiy3h]

  [attachment=2:33moiy3h]DSCN4719 3 (Large).JPG[/attachment:33moiy3h]

  [attachment=1:33moiy3h]DSCN4727 4 (Large).JPG[/attachment:33moiy3h]

  [attachment=0:33moiy3h]DSCN4729 5 (Large).JPG[/attachment:33moiy3h]

 12. irir אמר/ה

  מקומות נוספים:

  [attachment=3:f1wkp9xw]DSCN4731 6 (Large).JPG[/attachment:f1wkp9xw]

  [attachment=2:f1wkp9xw]DSCN4732 7 (Large).JPG[/attachment:f1wkp9xw]

  [attachment=1:f1wkp9xw]DSCN4734 8 (Large).JPG[/attachment:f1wkp9xw]

  [attachment=0:f1wkp9xw]DSCN4735 9 (Large).JPG[/attachment:f1wkp9xw]

 13. irir אמר/ה

  מקומות נוספים:

  [attachment=3:1kyvbmv8]DSCN4736 1 (Large).JPG[/attachment:1kyvbmv8]

  [attachment=2:1kyvbmv8]DSCN4739 2 (Large).JPG[/attachment:1kyvbmv8]

  [attachment=0:1kyvbmv8]DSCN4740 3 (Large).JPG[/attachment:1kyvbmv8]

  [attachment=1:1kyvbmv8]DSCN4758 4 (Large).JPG[/attachment:1kyvbmv8]

 14. irir אמר/ה

  עוד מקומות:

  [attachment=3:tbrz27ri]DSCN4759 (Large).JPG[/attachment:tbrz27ri]

  [attachment=2:tbrz27ri]DSCN4760 (Large).JPG[/attachment:tbrz27ri]

  [attachment=1:tbrz27ri]DSCN4762 (Large).JPG[/attachment:tbrz27ri]

  [attachment=0:tbrz27ri]DSCN4764 (Large).JPG[/attachment:tbrz27ri]

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.