אוניברסיטת חיפה מסווגת "אדומה" במדד איתנות כלכלית • דו"ח מבקר המדינה

אוניברסיטת חיפה - ארכיון (צילום - ירון כרמי)

דו"ח מבקר המדינה, שהתפרסם אמש (ג' 10/5/22) ובוחן את מצבן הכספי של המוסדות להשכלה גבוהה בארץ, אוניברסיטאות ומכללות, קובע כי רבות מהן אינן איתנות כספית, כלומר מצויות תחת סכנת קריסה כלכלית. בין המוסדות הללו נמצאת גם אוניברסיטת חיפה.

יש לציין שבין המוסדות האקדמיים שמציגים רמה נמוכה של חוסן כלכלי, לא מצוי הטכניון, שזוכה להצלחה גדולה גם בארץ וגם ברחבי העולם, גם מבחינת חוסנו הכלכלי, וגם, במקביל, מבחינת היוקרה האקדמית.

על פי הדו"ח, הגירעון המצטבר של אוניברסיטת חיפה עומד על מיליארד ש"ח. הדבר שקובע עפ"י המבקר כי איתנותה הכלכלית של האוניברסיטה היא ירודה, הוא בין היתר הצורך לשלם פנסיות לעובדים בשנים הבאות. לטענת המבקר, היקף התחייבויותיה של האוניברסיטה מבחינת הפנסיות ב-20 השנים הקרובות מהווה נטל על תקציב האוניברסיטה ואין ברשות המוסד הון מספיק על מנת להתמודד עם ההוצאה.

יש לציין שבשנים האחרונות האוניברסיטה עושה צעדים רבים על מנת למשוך אליה סטודנטים ולהיות אטרקטיבית יותר ובכך גם להרחיב את רווחיה. בין הצעדים גם הניסיון להתאחד עם המרכז לחינוך ולעיצוב ויצו, דרכו יוצעו חוגים נוספים לסטודנטים, בעלי גוון נוסף ומעט שונה מאלה המוצעים על ידה לאורך השנים.

במקביל העבירה האוניברסיטה מספר פקולטות לעיר התחתית, על מנת לאפשר לסטודנטים הבאים מחוץ לעיר הגעה נוחה יותר בתחבורה ציבורית, כדוגמת הרכבת, שמציעה את תחנת מרכז השמונה בסמוך.

תגובת הנהלת האוניברסיטה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. יוספי אמר/ה

  להלם התגובה:איכססססססס!

 2. זהבה אמר/ה

  מה הפלא??? כאשר השפה השלטת אינה עברית זו התוצאה…..

 3. אבי אמר/ה

  לסגור את אונברסיטת את אש"ף 6חמאס

 4. לא מתפלאים אמר/ה

  ביר זית על הכרמל סובלת מגרעון – הפנסיה התקציבית המנופחת למאות סגל בכיר, כדי להסית ולהפוך אקדמיה לשטיפת מוח פוליטית של שמאל קיצוני – זקוקה לאינפוזיית תקציבים מהאוצר כדי להמשיך לדרדר את עצמה הלאה עוד ועוד.
  אולי מוטב לסגור ולתת את הקמפוס לבינתחומי שיעשה קמפוס שני בחיפה? הצעה.

 5. א.א. חיפה אמר/ה

  טוב מאוד שיפלו. שעירית חיפה שלא תממן את האוניברסיטה שיוצרת נגד היהודים כל מיני דברים שהצליחו להרגיז כל תושב ישראל. האוניברסיטה יותר מצדדת לטובת הערבים. מקבלים הכי הרבה הטבות
  חיילים אם מגיעים הם מצליחים לפגוע בהם. סופר על ידי סטודנטים תושבי חיפה כי 0מרצים לא רובם הם מצודדים לצד הערבי אבל הם בעדם הערבים. יותר לאהדה ולהתייחסותיות .שלהם כואב הלב . האחד האוניברסיטאות אחת המרת ת פנתה לחיילת שהגיעה ללמוד לא להגיע עם מדים למה פוגע הסטודנטים שחלקם ערבי. וגם היה מקרה לא לשיר התקווה . הי מה קורה פה אנחנו במדינה שלנו. לא בארץ זרה לא לשיר שיר התקווה
  האם השתגעתם כל כך רוצים לרצות את הערבים שכחתם שסוף סו ף אנחנו במדינת בישראל אז גם ב לתת ארץ אני צריכה לספוג העלבה

 6. יאנה אמר/ה

  כל התגובות הנייל מאוד נכונות אגב…לצערי זו המציאות…תזכרו בהפגנות שנעשו על ידי הסטודנטית הפרו פלסטינים

 7. יעקב אמר/ה

  נעזוב את הפוליטיקה ונעבור לכלכלה.
  באוניברסיטת חיפה יש גם מחלקה לכלכלה.
  גרעון כלכלי לאוניברסיטה, משמעותו—-חוסר ידע כלכלי, מינימלי של המחלקה לכלכלה.

  ברור מכך, שהפיתרון היחיד הוא סגירת האוניברסיטה.

  יש לציין שיש כבר כמה שנים משרד קישור של אוניברסיטת ג'נין בשדרות בן-גוריון בשם AAUP-LIAISON OFFICE—-/

 8. דין דין אמר/ה

  כדי לארגן יום הנכבה באוניברסיטה לא צריך מיליונים. מספיק דוכן ומארגנים.

 9. זהבה אמר/ה

  תחילתה של טוניברסיטת חיפה היתה מכון אוניברסיטאי שהוקם ב1963 ברח' י.ל.פרץ. בעוונותי הרבים למדתי שם ולמרות שהיה צמוד לואדי ניסנאס אינני זוכרת ולו סטודנט ערבי אחד ובטח שלא מרצים. מאז לצערי זרמו מים רבים בירדן והאונ' הפכה להיות סניף של ביר זית. אבא חושי היה עושה סלטות בקברו לו ידע לאן התדרדרה בת טיפוחיו….

 10. אמת אמר/ה

  הלם מהתגובות- עיוות המציאות, שקרים הגזענות לא מוסתרת. מתי אי פעם התקבלו איזשהו תלונות על תמיכה בחמאס או הסתה לאלימות באוניברסיטה, שכל הגזענית למעלה יציגו הוכחות בבקשה.
  ודרך אגב, ביקורת נגד ישראל אינה הסתה ועצם השמעתה אינו אומר שנאה! שני דברים שונים שקל להבדיל ביניהם אם אינך שטוף שנאה עיוורת בעצמך לכל מי ומה ששונה ממך.

הגיבו כאן לכתבה