"עם כאלה תנאים הטובות עוזבות" • גננות מחליפות בחיפה יוצאות למאבק

יוליה כץ (אלבום פרטי)

"אנחנו נותנות את הנשמה אבל השכר שלנו מגוחך"

הגננות המחליפות המועסקות דרך משרד החינוך בגני עירייה ונקראות להתייצב כשהגננות הקבועות נעדרות, יוצאות להילחם על תנאי ההעסקה שלהן. כשלב ראשון נפתחה קבוצת ווטסאפ, שמכילה כבר 60 גננות מחליפות, כשהכוונה היא להגיע לכל הגננות המחליפות, על מנת להתאגד ולצאת במחאה עד להשגת שיפור בתנאים.

עושות את אותה עבודה

"אני חיפאית ואני עובדת שנים כגננת מחליפה", סיפרה יוליה כץ, שהקימה את הקבוצה, "המצב כרגע מכאיב לי מאוד. אני רואה חברות שלי שעובדות כמוני כגננות מחליפות, והן באמת גננות מעולות והן נאלצות לעזוב העבודה בגלל התנאים. צריך להבין שאנחנו עושות את העבודה בדיוק כמו גננות אחרות, פשוט אין לנו גן קבוע. לעומת הגננות שהן עובדות קבועות של משרד החינוך ויש להן קביעות, תנאים ומשכורת טובים יחסית, לנו אין תנאים. השכר שלנו מגוחך, אני מרוויחה 31 ש"ח בשעה, וזה כשאני עושה עבודה זהה לעבודה של גננות קבועות, מלבד זה שהגן שלי לא קבוע".

יוליה כץ (אלבום פרטי)

נותנת את הנשמה

כץ מסבירה שהיא אוהבת את הגיוון ואת המעברים מגן לגן. "צריך להבין שאני יכולה למצוא גן, שהגננת הקבועה שלו תהיה חסרה 3 חודשים, ובמשך 3 חודשים אני אעבוד באותו גן. יש לנו קבוצת ווטסאפ, ושם אני רואה מי עומדת להיות חסרה, וככה אני מחליטה איזו גננת להחליף. הילדים והצוותים אוהבים אותי מאוד, באמת שאני נותנת את הנשמה בשביל הילדים וההורים, ולכן קל לי מאוד למצוא גנים.

גן ילדים - אילוסטרציה (צילום: סמר עודה)
גן ילדים – אילוסטרציה (צילום סמר עודה)

גני העירייה לא יסתדרו בלעדינו

אני מרגישה שאם אני עובדת כל כך קשה ונותנת את הנשמה שלי, אז מגיע לי לקבל שכר נורמלי ותנאים נורמליים, כמו עובדים אחרים במשק. אני גם חושבת שגני העירייה לא היו יכולים להתקיים בלי הגננות המחליפות, ראינו את זה במיוחד בשנתיים האחרונות עם הקורונה. הרבה גננות היו חולות, ואנחנו הגננות המחליפות הגענו לגנים על מנת להחליף אותן ולשמור על השיגרה בגן.

עם כזה שכר הטובות עוזבות

חשוב לי שאנחנו הגננות המחליפות נהיה גננות טובות ומיטיבות בשביל הילדים, אבל כשמשלמים מחיר מצחיק כזה הגננות האיכותיות לא יכולות להישאר. הן מוצאות גנים פרטיים או עבודה בצהרונים ומתפטרות. צריך להבין, שיש היום כזה מחסור בגננות, שזה קל מאוד למצוא עבודה. אם משרד החינוך רוצה להשאיר אצלו את הגננות המחליפות, ואנחנו מאוד רוצות להישאר ולעשות עבודה טובה, הוא צריך לשפר את תנאי ההעסקה".

עוד טענה שעולה מקרב הגננות המחליפות מעלות היא, שמי שאמונות על דיווח שעות העבודה שלהן הן הגננות הקבועות. הגננות המחליפות מוצאות את עצמן לא פעם נאלצות "לרדוף" אחרי הגננות הקבועות כדי לוודא ששעותיהן דווחו, ואינן מבינות מדוע אין להן את האפשרות לדווח על השעות שלהן בעצמן.

יוליה כץ (אלבום פרטי)

לאן נעלם הוותק?

הגננות המחליפות מתאגדות, כאמור, ומתכננות לפנות כגוש אחד למשרד החינוך, בדרישה לשפר את תנאיהן. אחת הגננות המחליפות כתבה בקבוצת הווטסאפ, שצריך להתייחס גם לנושא הוותק. "אני עובדת כגננת מחליפה כבר 15 שנה, ועדיין כשאני מסתכלת בתלוש, אני רואה שיש לי ותק רק של 5 שנים. כששאלתי לאיפה נעלמו 10 שנות עבודה, אמרו לי שזו הדרך שבה מחשבים את שנות העבודה. חשוב מאוד לשנות את זה, אם הייתי בעבודה 15 שנה, אני רוצה להיות מתוגמלת על זה כמו כל עובד אחר במשק".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי השכר המשולם לגננות הקבועות והמחליפות הינו בהתאם להסכמי השכר.

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. נטליה אמר/ה

  תגובה מבזה של משרד החינוך. הסכמי השכר ביו מי למי???מי מייצג את המחליפות???איזה גוף בדיוק???אשמח לפנות אליו בהקדם!!!

 2. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  31 ₪ לשעה?! בעבודה כל כך מאתגרת..אל תסכימו! זה שכר מנצל ומביש. ואם יש הסכם כזה יש לשנות אותו מיד!

 3. אורנית בנאיבגי אמר/ה

  שלום רב מיכל שמי בנאיבגי אורנית ואני ממלאת מקום במשרד החינוך קרוב לעשור השלישי . בגנים ובבתי ספר . משרד החינוך בחיפה חשבת השכר כתבה לי במייל כששאלתי מהם תנאי העסקה שלי השיבה שאני משוללת כל זכות היות ואני רק ממלאת מקום . ואנייי ממלאת מקום בכירה ותיקה ו מוערכת ! אין לי שוםםם תנאי. וחשב השכר ורכזת כוח אדם אינם רואים בי ולו במעט זכאית לדבר !! 31 שח לשעה בלבד ללא תנאים .חוץ מפנסיה זעומה שכל עובד זכותו לקבל. אין למ למי לפנות אין מענה אףףףףףף אחד לא מכיר בעובדה זו

  1. גן פרטי על הכרמל אמר/ה

   בואי אלינו גן פרטי בחיפה
   הסייעות שלי לא מקבלות 31 לשעה אלא יותר ומקבלות זכויות מלאות, בונוסים מידי פעם ופינוקים
   אף פעם לא הבנתי מה משאיר אתכן במשרד החינוך? קרן השתלמות שאתן חוסכות חה בעצמכן…??

 4. שושנה אמר/ה

  גם אני נפגעת בבעיה הנ"ל. השכר זעום ודל, אינו מספק משפחה, ומבזה את מי שהשקיע בלימודים קשים וביד עם כל התארים. איפה הכבוד לעובדי הוראה??? הרגשה של ניצול. מי שעובדת ימים זאת אומרת שלא מצאה עדיין עבודה קבועה, ועושקים את כבשת הרש… חייב שינוי כמובן לטובה

 5. יוליה כץ אמר/ה

  מיכל היקרה ונגה היקרה , תודה על הכתבה הנהדרת שפרסמתן. מאוד מקווה שהכתבה תעזור לנו להילחם על זכויותינו. זהו מאבק צודק הוגן…שיהיה לכולנו בהצלחה!

  1. נופר אמר/ה

   מה משאיר אותך שם? לכי לגן פרטי..

 6. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  צודקות הגננות. זכור שבת שלום.

 7. רובי אמר/ה

  מציעה למשרד החינוך ולרשויות המקומיות להבין אם לא יהיה שיפור משמעותי בשכר הגננות המחליפות והסייעות בגני הילדים בקרוב מאד יקרה שהמנהלים והמנהלות שמקבלים ומקבלות שכר יותר מכפול יצטרכו לרדת לגנים להתחיל לעבוד בעצמם כי עם השכר המגוחך הזה ויוקר המחיה שרק הולך ועולה ללא שכר הולם לסייעות ולגננות המחליפות לא רחוק היום שיחפשו מקומות עבודה שישלמו להם שכר הולם ומכובד יותר …..

 8. גנן אמר/ה

  התואר גנן/נת שייך למי שלמד תואר ראשון ותעודת הוראה והוכשר לשם כך במשך 4 שנים!
  גננות מחליפות כבודן במקומן מונח, אך הן אינן גננות ללא קשר לעבודתן המסורה ככל שתהיה.

 9. איריס אמר/ה

  גנן יקר נראה אותך מסתדר בלי מחליפה.כשאתה חייב להשאר בבית ומשהו אמור לקבל את הילדים בבקר…
  כל עובד במדענה כולל הפיליפינית של סבתא שלי.יש לו משהו שדואג לזכויות שלו רק אנחנו המחליפות שעובדות בגלל המסירות שלנו ובטח לא בגלל השכר העלוב נופלים בין הכסאות.הגיע הזמן להזעז את הכסאות ולהרים אותנו

 10. אנה צים אמר/ה

  אני מאד מקווה שכן יקרה שינוי סוף סוף בתנאי עבודה גננות מחליפות
  זה קשור גם למשכורת
  גם לדברים נוספים שמקבלת גננת עם קביעות ולא מקבלת מחליפה
  אני גננת מחליפה עם תואר שני
  ולא מקובל עליי שאומרים לי לכי לפרטי
  אני רוצה לעבוד במשרד החינוך ולקבל כל התנאים

הגיבו כאן לכתבה