"שום דבר בעיר הזו לא זז" – אדריכלים ותושבים בחיפה מיואשים מתפקוד מנהל ההנדסה ומתכננים הפגנה

מבנה מסוכן בחיפה (צילום: דודי מיבלום)

התחדשות עירונית תקועה

תושבים בעיר מתארגנים בימים אלה כדי לצאת ולהפגין נגד מנהל ההנדסה העירוני. המטרה היא להגיע לכמה שיותר תושבים בעיר הסובלים, לדבריהם, מאותה בעיה: תכניות ההתחדשות העירונית תקועות מאז נכנסה עינת קליש רותם לתפקיד ובניינים מסוכנים עומדים ומסכנים את אלה הגרים בהם.

המחאה צוברת תאוצה ברשתות החברתיות בעיר וכל אחד שמגיב על הפוסט, מתבקש, על ידי מארגני המחאה, להצטרף להפגנה, שכרגע עדיין לא ברור האם תערך מול ביתו של מהנדס העיר או מול בניין העירייה.

עינת קליש-רותם במועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש-רותם במועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)

היתרי הבנייה מתעכבים והבתים המתפוררים מסכנים חיים

לטענתם של מובילי המחאה, מאז שד"ר עינת קליש רותם נבחרה לראשות העיר (אוקטובר 2018) היתרי הבנייה מתעכבים, התושבים סובלים והעירייה לא מקבלת הכנסות ממנהל ההנדסה.

קבוצת התושבים החליטה לעשות מעשה ולצאת לרחוב להפגין דווקא נגד מהנדס העיר אריאל וטרמן ולא נגד ראש העיר קליש. ההפגנה מתוכננת להתקיים, ככל הנראה, מול ביתו של וטרמן בדניה.

בכיר בהנהלת עיריית חיפה אמר לחי פה כי הפגנה נגד עובד ציבור אינה הוגנת וכי יש להפנות את התלונות אל קליש, שהיא קובעת את המדיניות ולא אל עובדי הציבור, הממלאים אחר הנחיותיה.

כך או כך, מובילי המחאה מנסים להגיע לכמה שיותר משתתפים על ידי פוסטים ברשתות החברתיות ולטענתם הם זוכים לתמיכה דווקא מהמקום הכי מפתיע – עובדים במנהל ההנדסה של עיריית חיפה, שחלקם מתוסכלים לא פחות מהתושבים.

בחיפה קיימים מבנים רבים, אשר נבנו בשנות ה-60 וה-70, בתקנים שאינם עמידים לרעידות אדמה ולהתקפות טילים. במבנים ישנים רבים אין מעליות ולכן הם אינם עומדים בתקני הנגישות. קשישים רבים אשר רכשו דירות ובשנות ה-70 ונמצאים היום במצב של מוגבלות תנועה, הגיעו למצב בו הם כלואים בדירותיהם ואין להם יכולת לצאת מהדירה בשגרה או בחירום.

מימין לשמאל: נחשון צוק, מ"מ רה"ע, קליש רותם, אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה (צילום: שקד ברויר)
מימין לשמאל: נחשון צוק, מ"מ רה"ע, קליש רותם, אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה (צילום: שקד ברויר)

המחאה מתעצמת נגד מדיניות "תקיעת הפרויקטים של עיריית חיפה"

"אנחנו מקבלים עוד ועוד פניות מאז שהעלינו את הנושא ברשתות, מאנשים שמספרים שהם עוברים את אותו הדבר, מול מנהל ההנדסה העירוני. אנחנו פשוט לא מבינים האם מנהל ההנדסה פועל בשביל התושבים או נגד התושבים", אומרת אחת השותפות להתארגנות, שבחרה להישאר בעילום שם. "לא האמנו כמה רחוק זה יגיע. קיבלנו פניות מתוך עובדים במנהל ההנדסה עצמו, שחיזקו אותנו ואמרו לנו ללכת עד הסוף עם המאבק שלנו. העובדים במינהל ההנדסה מתוסכלים מההנחיות המגיעות מלמעלה. אנחנו לא מוכנים לעמוד מנגד ולא לעשות כלום, כשמנהל הנדסה לא מאשר פרויקטים והעיר מפסידה הכנסות. העיר זה אני ואתה, אם לחיפה אין הכנסות, היא לא יכולה לפעול עבורנו התושבים וזה מאוד חמור. יש רעות חולות בעיר הזו, שאין מה לעשות איתן, פה יש לנו סיכוי לשנות".

מבנה מסוכן ברחוב אחווה 25 בחיפה - "עזרה ראשונה" שנועדה למנוע את קריסת המבנה (צילום: דודי מיבלום)
מבנה מסוכן ברחוב אחווה 25 בחיפה – "עזרה ראשונה" שנועדה למנוע את קריסת המבנה (צילום: דודי מיבלום)

"קליש רותם תקעה את הפרויקט – היא לא מוכנה לתת ליזם שלנו את מה שהובטח לו אצל יהב. היזם נעלם"

אחד המקרים הוא של תושב שבמשך כמה שנים מנסה לקדם פרויקט של התחדשות עירונית בשכונת רוממה.
"בתקופת יהב די התקדמתי עם הפינוי בינוי שלי", הוא אומר, "מצאתי כבר יזם ואז על הבניין שלנו הקבלן היה אמור לקבל על הבניין שלנו עוד שתי קומות וחצי. היזם היה מרוצה ואנחנו היינו אופטימיים. ואז הגיעה ראש העיר הנוכחית ומחקה לנו את החיוך מהפנים. קודם כל כשהיא נכנסה לתפקיד היא עצרה לכמה חודשים את כל האישורים. אנחנו מתעסקים בזה שנים, למה זה צריך להימחק שנבחרה ראש עיר חדשה? אחרי החודשים האלה התברר שקליש רותם לא מוכנה לתת ליזם שלנו את מה שהובטח לו אצל יהב, שתי קומות וחצי, והוא יקבל על בנייה של בניין חדש רק קומה וחצי. היזם שלנו שמע את זה, עשה את החישובים שלו והגיע למסקנה שזה לא ריווחי בשבילו ונעלם.

"השקענו בזה שנים, הוא אומר, אנחנו גרים בבניין ישן ומוזנח, וכבר היינו בטוחים שאנחנו לקראת הריסה של הבניין ובנייה של בניין חדש. קליש רותם שינתה את חוקי המשחק ובו זמנית הרסה אותו לגמרי. עכשיו אין פרויקט, זה מקדם את האג'נדה שלה? היא אמרה שהיא בעד התחדשות עירונית, יש לי עדיין בבית את המנשר שהיא חילקה לפני הבחירות. זהו. עכשיו אני גר בדירה הישנה שלי ואני מאוד מאוד מאוכזב ומה שמדהים הוא שאני לא לבד. יש לי לא מעט חברים שחשבו שהם לקראת פרויקט ובפועל הכול בעיר הזו תקוע".

"אני מנסה לקדם פרויקט של בנייה, אני משקיע בזה כמה שנים, ואני ממש מיואש. דיברתי עם האנשים שאני עובד איתם, והם הסבירו לי כמה מהנדס העיר הוא מרכזי. הם הסבירו שמהנדס העיר מחליט מה יעלה לאישור ומה לא. זאת אומרת שאם מהנדס העיר מחליט שהוא לא מעוניין בפרויקט שלך בזה זה נגמר. אני השקעתי בזה הרבה, דיברתי עם הרבה חברי מועצה המקואליציה והאופוזיציה ומה שלא עשיתי לא הצלחתי לקדם את הפרויקט. מאז שקליש רותם ראש העיר אני מרגיש שהדברים הרבה יותר תקועים מקודם. שלא לדבר על זה שרוצים לכנס ישיבה של ועדת המשנה לתכנון ובנייה ולא מגיעים 10 חברי מועצה והוועדה לא מתקיימת.

אני באמת מאמין שאריאל וטרמן צריך ללכת הביתה. התפקיד שלו מאוד משמעותי וצריך להגיע מהנדס עיר חדש ולהתחיל לתקן את מה שקורה בעיר הזאת. אני מסתכל על ערים אחרות, שחלק מההכנסה שלהן מגיע מהבנייה ובחיפה לא. ההשלכות לזה מסוכנות, מדברים על זה שבגלל היעדר הכנסות בסוף אי אפשר יהיה לשלם לכל עובדי העירייה. אנחנו רוצים לראות עירייה שיש לה תקציב לתשתיות ולחינוך כמו שאנחנו רואים בערים אחרות ובעיר שלנו זה לא קורה.

וטרמן חתום גם על כישלונות גדולים מתקופת יהב. הבולט ביותר לדעתי זה רחוב חביבה רייך. זה זועק לשמיים המחדל הזה. לא פחות חמור בעיניי זו שכונת נאות פרס, במבואות הדרומיים של העיר. אפשר להסתכל בשכונות הדרומיות של טירת הכרמל ולראות שאפשר לבנות יפה, כמה רבי קומות. אני לעולם לא הייתי גר בשכונה, שנראית כמו נאות פרס. חצי שכונה גבוהה וחצי נמוכה, בניינים מסתרים את הנוף אחד לשני. שלא לדבר על 1,100 יח"ד במחיר למשתכן בנאות פרס ב', שלא מבוצעות. למה סביב חיפה אין בעיה לבנות, אבל בתוך חיפה זה בלתי אפשרי? גם נשר, גם טירת הכרמל, שלא לדבר על הקריות. כולם בונים חוץ מחיפה. מי שאחראי על זה צריך ללכת הביתה ויפה שעה אחת קודם. אני מאוד מקווה שנצא לרחוב ונפגין נגד וטרמן, לא משנה לי מול הבית שלו, מול העירייה, מול מנהל הנדסה".

הצצה קטנה לקבוצת הווטסאפ של האדריכלים בחיפה

עוד קבוצה, שמאוד לא שבעת רצון מהתנהלות מנהל ההנדסה ומהמדיניות של ראש העיר ומ"מ היא קבוצה של האדריכלים בחיפה.

הצצה קטנה לקבוצת הווטסאפ שלהם מגלה הרבה ביקורת וחוסר הבנה לאופן בו העיר מנוהלת. עיקר הביקורת בקבוצה היא על הפער העצום הקיים, לדבריהם, בין הפגישות עם וטרמן, מנהלת מחלקת הרישוי, סגנו של וטרמן, מיכי אלפר והכוונות הטובות המתגלות בפגישות אלה ובין התקדמות הפרויקטים בשטח (כוונות לחוד ומעשים לחוד).

האדריכלים מתלוננים גם על מחסור חמור בכח אדם במחלקת הרישוי. לגבי מחלקת תכנון עיר, אחד האדריכלים מתלונן בקבוצת הווטסאפ שהיזם איתו הוא עובד הביא למחלקה פרויקט, "שהעירייה הייתה צריכה לעוט עליו", לדבריו, וכבר שנה וחצי לא קורה עם זה כלום. הכל תקוע.

חלק מהאדריכלים עובדים גם מחוץ לחיפה, והם משווים את האופן בו מנהל ההנדסה בחיפה מתנהל מול ערים אחרות, וזה רק מגביר את התסכול.

תלונה נוספת שמעלים האדריכלים היא על כך שאין סדר יום לוועדת המשנה לתכנון ובנייה, שקובעת איזה פרויקטים יאושרו ואיזה לא. אחד האדריכלים כותב בצורה ברורה, שיש רק פיתרון אחד לחיפה – ועדה קרואה ויפה שעה אחת קודם. לאחר מכן הוא מציע לאייש מחדש את מנהל ההנדסה ואז אולי יהיה סיכוי לעיר.


יעקב פיינגולד לחי פה: התוצאה של מדיניות העירייה היא ירידה ברמת החיים של תושבי חיפה

יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)

חבר המועצה והיזם יעקב פיינגולד מסכים עם טענות האדריכלים והתושבים כנגד מנהל ההנדסה. "אני מחזק את ידיהם של התושבים, שפועלים נגד חוסר התפקוד של מנהל ההנדסה, שבעיקר תלוי במדיניות של ראש העיר עינת קליש רותם. התוצאה של חוסר התפקוד היא גם הגירה שלילית לעיר וגם ירידה ברמת החיים של התושבים, שנשארים לגור בעיר".


אביהו האן לחי פה: "מנהל ההנדסה אינו מתפקד"

סגן ראש העיר אביהו האן (צילום: מיכל ירון)

סגן ראש העיר ויו"ר סיעת הירוקים אביהו האן מסכים עם הדברים. "מנהל ההנדסה אינו מתפקד. בקשות למרפסות וממ"דים לוקחות לעיתים בין שנה לשנתיים ואף יותר. לא מקובל, לא הגיוני, חמור מאוד.

ההתעסקות המרכזית של המנהל בתכניות תמ"א 38. זו לא הדרך לפתח עיר!
פיתוח של עיר לא מיישמים באמצעות תמ"א 38, אלא באמצעות תהליכי התחדשות עירונית: הריסת מבני הרכבת הישנים ותכנון שכונות חדשות תוך יצירת עירוב שימושים, פיתוח מבני ציבור ופיתוח תשתיות נדרשות.

לשלוח מכתבי התרעה לדיירים בשכונות חדשות על מבנה מסוכן תוך איום בתשלום אלפי ₪ קנסות לא יביאו לתוצאה הנדרשת. יש לגייס בהקדם את ממשלת ישראל ואת משרד השיכון ולקדם תקציבים לפינוי בינוי ולהחלפת המבנים הישנים במבנים חדשים!

לצערי, בקדנציה של קליש, אלפר ונחשון צוק כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה, אנו נמצאים בנסיגה משמעותית ביכולת לפתח את העיר בארכיטקטורה האורבנית הנדרשת.
לא מפתיע אותי שתושבי העיר, הייזמים והקבלנים סובלים ומאוכזבים.
נדרש לבצע שינוי עמוק באופן תפקודו של מנהל ההנדסה ומהר".

תגובת העירייה לכתבה תצורף אם וכאשר תתקבל

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. קונסטרוקטור אמר/ה

  אכן מנהל ההנדסה נכשל כישלון חרוץ בתיפקודו, אין על כך עוררין ואין בנמצא אף לא מסנגר אחד על התנהלותו.
  "הצלחה" מרשימה במיוחד תיזקף לזכות מנהל ההנדסה, והיא נעוצה בהנפקת היתרי בניה פגומים ובניגוד לחוק עבור יזמים שהתמחו בהרס רחובות ושכונות במסגרת תמ"א 38, כדוגמת רחוב חביבה ברמות רמז, שכונת שמבור במערב הכרמל וכל רכס הכרמל.
  במקום לעסוק בתכניות פינוי-בינוי במכלול המבנים הרבים המסוכנים בשכונות החוף, קריית אליעזר ורחוב המגינים ולתכנן שכונות שלמות במסגרת התחדשות עירונית מודרנית, כולל תשתיות אורבניות מתקדמות, בתי ספר, גני ילדים, גני משחקים מטופחים, רחובות מתוכננים לזרימת תנועה מהירה ויעילה עם חניות מתאימות ותחבורה ציבורית נאותה, עסוק מנהל ההנדסה יחד עם אגף רישוי הבניה בפרוייקטי תמ"א 38 לא חוקיים לטובת היזמים ולטובת דיירים תאבי בצע שרוצים לשדרג את דירותיהם על חשבון איכות החיים של השכנים, תוך שינוי צביון האזור, הקמת גושי בטון מכוערים במקום עצים עתיקים וריאות ירוקות קיימות והכנסת רחובות שלמים לאתרי בנייה רועשים ומאובקים וחסימת רחובות במשך שנים רבות.
  יאמר כאן בצורה הברורה והאחראית ביותר כי כל קשר בין הבניינים הנהרסים ברכס הכרמל בחסות תמ"א 38 לבין חיזוק המבנים הקיימים לעמידה ברעידות אדמה הוא מקרי ביותר!! מתקיימת כאן תעשיית הטעיה ורמאות בהיקפים שלא יתוארו ע"י עיריית חיפה באמצעות מנהל ההנדסה הכושל.
  יש להניח שכל תושבי רכס הכרמל יחד עם דיירי הבניינים המסוכנים באמת, שמהם נמנעת התחדשות עירונית, יבואו חשבון ביום הבחירות לראשות העיר, אם כי עוד רחוק היום הזה ועד אז צמרת מנהל ההנדסה תמשיך בהרס טוטלי של העיר.

 2. אייל אמר/ה

  אם הציבור רק היה קורא את דוחות מבקר המדינה על מחדלי מהנדס העיר בחיפה. מחדל תחזוקת הגשרים בו התברר שלעיריה לא ידוע אפילו כמה גשרים יש כי אין רישום מסודר. מחדל הקומות הלא חוקיות של היזם מזרחי ובניו ברמת דניה. מחדל דיווח שקרי ללא הפקעה כדי לנסות להעביר את המגדל 22 קומות בכיכר ספר.

  מחדל חוסר האכיפה על בנייה לא חוקית בשכונות הערביות והחרדיות (הכל נעלם אצל יהב במגירות ועכשיו אצל קליש במגירות. כשכבר יש אכיפה אז נותנים לה להתיישן במגירות ואז מלבינים). מחדל אי מעקב על תוספות בנייה לא חוקיות בכל מפעלי מפרץ חיפה!!! שחור על גבי לבן בדוח מבקר המדינה, שתשובות מהנדס העיר חיפה מתחמקות וקיים מחדל שנים רבות במעקב אחרי בנייה במפעלים במפרץ חיפה כולל אחסון חומרים מסוכנים !!!

  מחדל חביבה רייך ונאות פרס בתכנון זוועתי. במקום שכונות עם נוף במתחמים סגורים, שכונה שבאמצע שלה כביש ראשי עם שיכונים נמוכים. מחדל הבנייה באצטדיון קריית אליעזר. במקום מרכז עירוני עם קומה מסחרית וכיכר – שיכונים סביב חניון וגינת משחקים זעירה ל-80 אחוז מהדירות אין נוף. בנאות פרס לשליש מהדירות אין נוף כשלא מחויב המציאות. למה בנו נמוך כל כך?
  מחדל חביבה רייך במקום בנייה חדשה לגובה הרס של ואדי שלם במכפילי צפיפות ענקיים בניגוד לכל התוכנית המקורית יצר בלאגן.
  הכל מתנהל בצורה כושלת. תמיכה בתוכניות הרסניות לעתיד חיפה כמו מפעל ביטומן בנמל המפרץ החדש. האישור לבנות גשר לחיבור נמל המפרץ שחוסם פעילות בקישון.. אם רק הציבור היה יודע…

  1. קלמן אמר/ה

   לעבריין עודה הלבינו? הלבינו…

 3. אייל אמר/ה

  שכונות המחדלים של מינהל ההנדסה:
  גבעת זמר – בנייה נמוכה שגילחה את כל הואדי עם קירות תמך ענקיים במקום לרכז לגובה ליד ציר חנקין
  מורדות ורדיה – גילוח ואדי שלם לכביש מיותר עם 5 בניינים ויצירת מחצבה ענקית כשאפשר היה לעשות חילופי קרקעות ליזם בנאות פרס
  נאות פרס – שליש מהשכונה דירות ללא נוף במבני שיכונים, במקום לבנות מרווח לגובה כמו בגלי כרמל. במקום מתחמים סגורים מנותקים מהאצטדיון קיבלנו כביש ראשי שצריך להיחסם בכל משחק. גני ילדים על הצומת הכי מסוכן בשכונה.
  רכס הכרמל – תמא 38 פרועה. מתוספת 2 קומות הפך ל-3 וגם 3 וחצי קומות. אין פתרונות חניה. פקקי ענק מתוספת מאות כלי רכב ברחובות שלא תוכננו לתוספת ושכונות שכבר פקוקות ללא שום כבישי ירידה. החיבור הנחוץ 100 מטר בין רמת בגין לכביש פרויד לא מבוצע כבר שני עשורים.
  חביבה רייך – ג'ונגל מוחלט של עיבוי במכפילי ענק, הריסה ובניה מחדש ותוספות ללא תכנון נורמלי, הרס הואדי, בניינים צופים לתוך בניינים אחרים. במקום פינוי בינוי, נוצר עיבוי עינוי.
  שיכוני אצטדיון קרית אליעזר – במרכז העיר 11 בניינים שהם שיכונים לרוב הדירות אין נוף. אין מגרש חניה תת קרקעי לחסוך ליזמים, ובמקום כיכר וקומת מסחר יש חניוני ענק וגינה זעירה במרכז החניונים.
  שכונת פינוי הבסיס בסטלה מאריס – תכנון מוזר של 400 דירות בלבד במקום 800 דירות, חומת בינוי צפופה עד המצוק, ללא טיילת רחבה וללא מרויחים בין הבניינים, בצפיפות נמוכה מאד ומחשידה שמדובר באינטרסים פסולים.
  כבירים כרמליה שמבור ודרך הים תצא 38 – אישור תמוה למספר יזמים לחרוג מהגבהים המותרים בתמא 38. בניית 8.5 קומות במקום 6 וחצי.

  1. זיאד אמר/ה

   ורדה ליברמן היא גואלת קרקעות – הצילה קרקע בשכ' דניה שלא ניתן היה לבנות עליה ואף דאגה לניצולו של שטח עירוני סמוך .

 4. לפוצץ את הבועה הרדומה אמר/ה

  אכן התוכניות שכמעט נסגרו עוד בתקופת יונה יהב- נעצרו הוקפאו על ידי קליש!!!! מדובר ברחוב הזית בקרית אליעזר!!! היו פגישות עם כל הנוגעים לתהליך כולל עם יונה יהב ואם כל התושבים, מדובר בסכנת חיים וכל הסיבות שהוזכרו בכתבה ובתגובות- קליש עצרה הכל! בכל הארץ ראשי ערים במידת הקימו והריצו תהליכי פינוי בינוי כי מבינים את חשיבות העניין- קליש תתעוררי! תתעוררו במנהל ההנדסה וכל החטיבה הנוגעת לעניין- תצאו מהבועה!

 5. עומר אמר/ה

  חיפה עיר תקועה שאין בה שום חזון ושום פיתוח כל עוד קליש ורוטמן שולטים בפיתוח העיר כלום לא יזוז.
  בהצלחה חברים אני כבר עברתי

 6. זלמן אמר/ה

  היקפי הבניה בשנים האחרונות בחיפה מצדיקים עבודה למשרד אדריכלים אחד בלבד. שיחליטו האדריכלים ביניהם מי נשאר כאן. אפשר גם שנה שנה כמו הטבחים.

 7. דין דין אמר/ה

  מינהל ההנדסה הוא סימפטום של כל העיריה.

 8. קלמן אמר/ה

  לעבריין עודה הלבינו? הלבינו…

 9. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  מדוע לא? אכן הדברים זזים בצורה יוצאת מן הכלל.שבת שלום

 10. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  ניסיתי להגיב, לפי כל ההוראות והכוכביות. לא הלך, למרות שפרטי שמורים אצלכם.

 11. בחירות עכשיו בחיפה אמר/ה

  צודקים עובדי העיריה.
  מה שדרוש בדחיפות זאת ועדה קרואה או בחירות.
  הציבור משווע להחליף את הכשלון הנוכחי.
  לא נוכל להמתין שנתיים. הבחירות באוק' 2023 ועד שיש קואליציה מתפקדת זה 2024.
  חיפה צריכה הנהגה חדשה עכשעו ומיד.
  חייבים לפנות לבג"צ מול שרת הפנים לחייב אותה להורות על בחירות בהעדר קואליציה ובהעדר תקציב ובהתפרקות תפקוד ראש העיר והעיריה שמיום ליום נופל וכושל ואם נמתין עד 2024 יהיה קשה הרבה יותר לתקן

 12. רמבי אמר/ה

  האחראית הראשית היא הרפתנית מכפר גלים חדווה אלמוג שעבדה בתחום הבנייה בימי יונה יהב, ורחוב חביבה רייק האומלל והמאמלל, באחריות אישית שלה!!!

 13. רמבי אמר/ה

  נא לתת כבוד לצנחנית חביבה רייק!!! (ולא רייך).

 14. יייי אמר/ה

  שאריות של ביבי.
  כל הנבחרים בתקופה של ביבי לא מתפקדים
  קיבלו השראה מפועלו ומתיפקודו של ביבי.

  1. לא ביבי, אתם הבעיה. אמר/ה

   השמאל הכושל הדגנרטיבי יאשים הלאה את "ביבי" שחילץ את המדינה 3 פעמים ממיתון ומהרס אסון אוסלו וקורבנות השלום שנוצרו בממשלות השמאל. למזלנו תפס את השלטון בנט אך הוא מוקף מדיניות הפקרות פזרנות ושוחד למגזרי הסחיטה פי 10 מהסכום שניתן לחרדים אצל נתניהו והתוצאות של חקיקה כמו חיבור לחשמל לבתים ללא היתרים יביאו לג'ונגל פלילי בטחוני בשילוב אבטלה שימוטטו את החברה והכלכלה כאן. את התוצאות של השתוללות הפלילים בגלל סירוס המשטרה על ידי ברק ובן עמי, אחרי דוח ועדת אור להסתרת טרור מהומות אוקטובר ובקו ישיר הלינצ'ים של 2021 אנו רואים היום.

  2. נחום אמר/ה

   ירושלים לומדת, תל אביב רוקדת וחיפה עובדת על התושבים,! בחיפה הסובלת מפיגור עצום וקופאת על שמריה, באשמת ראשי העיר הכפופים לפקידות העושה כאוות נפשה, במשכורות ענק. אני מציע להכריז על שביתת תשלומי הארנונה כדי לפגוע בכיסים השמנים של הפקידות הבכירה ולקרוא לסילוק חברי מועצת העיר חסרי התועלת ובראשם את ראשת העיר המונעת מתוך גחמות אישיות והתנשאות. שמבזה את תושביה! אני מציע להפסיק את תשלומי הארנונה כבר בחודש הבא.

  3. א.א. חיפה אמר/ה

   די לדבר שטויות. קליש לא מנבחרי הליכוד היא ההפך שמאלנית ממר'צ . די להאשים איפוא הולכים ,רק לא ביבי. הי. העיריה חייבת להתחלף הכל לא מתפקד כי אם לא מועברים תקציב ואין כלום של עשיה של פרויקטים חדשים אז אין כלום. נכון לגבי החלטות של קליש היא צריכה לאשר תקציב עובדים חדשים לכל המחלקות . כי ממש חסר כוח אדם בכל המחלקות רק בגלל שיצאו לפנסיה והיא לא הכניסה המקומם. . העיריה הצטמצמה רק כדי להעיף עובדים כביסה את העיריה. שתעוף די!!!!!!

 15. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  מחאת האדריכלים? ב"הא" הידיעה?? ואולי רוב האדריכלים מוחים ההפך, נגד התמ"אות הפרועות ההורסות את המירקם העירוני? אם ה"פרזנטור" של המחאה הוא יעקב פיינגולד, יזם המיגדל הלוהט בכיכר קרית ספר, זה כבר מסביר הכל… תמוה רק שחי-פה לא נתן ביטוי, כמקובל בעיתונות, גם למייצגי הדעה הנגדית, שהיא כנראה דעת הרוב.

 16. האמת על מחדל מתגלגל בשם יפה נוף אמר/ה

  העירייה צריכה לתמוך בהתחדשות עירונית ולהכין אותה.
  למשל להחליף תשתיות ביוב ולהרחיב מדרכות וכיכרות בשכונות שיעברו פינוי בינוי.
  למשל לבנות בתי ספר חדשים מתנ"סים ופארקים ומתקנים שיהיו מוכנים לקלוט את אלפי התלמידים החדשים.
  למשל למנות סגן ראש עיר שיחזיק את תיק ההתחדשות העירונית וידאג לתחבורה ציבורית מתוגברת לשכונות האלו.
  למשל סל הטבות לעסקים חדשים שייכנסו לאותם שכונות לקומות מסחר בבנינים חדשים.
  יש ככה 50 דברים שהעירייה יכולה לעשות לקדם את השכונות.
  אבל יש בעיה אחת שמונעת הכל ומנעה הכל גם אצל יהב: הכסף הולך רק לכבישים ומחלפים ומעקפים של יפה נוף.
  החברה הזאת שדדה את העתיד של חיפה וקברה אותו בגרעונות עתק במה שביצעה ויצרה סדר עדיפויות עקום שבו
  הכסף הולך לאספלט ולא לפיתוח עירוני אמיתי בשכונות הישנות שמשוועות לפיתוח.
  המצב הזה ידוע לכולם. ככה הפסדנו 15,000 חיפאים שהלכו לגלי כרמל, לקורדני, לגבעת הרקפות, לעתלית ועוד ועוד
  במקום לבנות להם עתיד בחיפה אנחנו נתנו לערים אחרות לבנות להם דירות במחיר למשתכן ולמשוך אותם מחיפה.

 17. אמיר אמר/ה

  אני מכיר אנשי עסקים שהפסידו את כל כספם בעיר הזאת יש לברוח כמו מאש חברים אני ממש לא צוחק

 18. אילן בורנשטיין אמר/ה

  המדיניות בעיר חיפה היא לקבור את זכויות בעלי הקרקעות, לרמוס את כבודם וקניינם ובדרך זו להמשיך להרוס את העיר. הקפאת הבנייה ל-11,000 הדירות ברכס הכרמל במתחמים המיועדים לבנייה למגורים היא רק קצה קצהו של קרחון הסיאוב והשחיתות. הטרור התכנוני המופעל על כל מי שאיננו מקורב לצלחת השלטונית ועל אלו שאינם שוכרים את המאעכרים הוא המאפיין לסביבה מתפוררת. המנוול עם הזקן ששנים לא הוציא את האף מהבונקר בלבנון קרה לזה קורי עכביש. הבעייה שאין כאן קורי עכביש, כלפי האזרח התמים והישר מדובר בהרבה יותר גרוע מקורי עכביש, זו התפוררות של המדינה היהודית, זהו תמצית החלום של הקרן לישראל החדשה (בשמה הנכון, שבמסווה מכונה הקרן החדשה לישראל). אין ספק שליחי הקרן הצליחו – המדינה עומדת בפני פירוק טוטאלי – שוק הנדל"ן עומד לקרוס – והמקורבים כבר הבריחו כספים רבים ורכוש רב לחו"ל. השאלה שנשאלת היא מי האחרון לסגור את האור בנמל התעופה בן גוריון, כל השאר זה זוטות, אז מונעים הוצאת היתרי בנייה ל-11,000 דירות למי זה אכפת בכלל, הרי לא מדובר במקורבים…

 19. רמי חן אמר/ה

  מה אשם מינהל ההנדסה. יש מי שמוביל וקובע!!!
  חוץ מזה טוב שנתקעים פרוייקטים (לפחות ברכס הכרמל), וכן ירבו התקיעות הללו שהפכו את חיינו לסיוט.
  המחאה הנכונה צריכה להיות כנגד אישור פרוייקטים נקודתיים, כנגד הבנייה החריגה וכנגד ריבוי הסטיות!!
  אכן, לגמרי צריך לעשות סדר!!!
  וועדה התכנון הייתה נתונה, לפני מועצת השינוי, בידיהם של קבלנים/יזמים שבאו לעשות עלינו קופה. והם רוצים עכשיו להגדיל את הקופה ולהמדיך בגזל הנכסים הציבוריים.
  זה גם מסביר למה הירוקים, היחידים שדואגים לעיר, עזבו את מועצת השינוי.
  והכי חשוב!!!! – צריך להפסיק כל חריגות בנייה וכל סטייה. לבנות אך ורק לפי התוכנית המאושרת של העיר!!!!!!!

 20. רמי חן אמר/ה

  מה אשם מינהל ההנדסה. יש מי שמוביל וקובע!!!
  חוץ מזה טוב שנתקעים פרוייקטים (לפחות ברכס הכרמל), וכן ירבו התקיעות הללו שהפכו את חיינו לסיוט.
  המחאה הנכונה צריכה להיות כנגד אישור פרוייקטים נקודתיים, כנגד הבנייה החריגה וכנגד ריבוי הסטיות!!
  אכן, לגמרי צריך לעשות סדר!!!
  וועדה התכנון הייתה נתונה, לפני מועצת השינוי, בידיהם של קבלנים/יזמים שבאו לעשות עלינו קופה. והם רוצים עכשיו להגדיל את הקופה ולהמשיך בגזל הנכסים הציבוריים.
  זה גם מסביר למה הירוקים, היחידים שדואגים לעיר, עזבו את מועצת השינוי.
  והכי חשוב!!!! – צריך להפסיק כל חריגות בנייה וכל סטייה. לבנות אך ורק לפי התוכנית המאושרת של העיר!!!!!!!

 21. מיכאל אמר/ה

  רגע כבר לא משלמים ארנונה ? רק יהודים או פריירים ממשיכים לשלם ?
  איך אין כסף בעירייה ?

 22. אייל אמר/ה

  תחבורה ציבורית טובה בתוך חיפה בין שכונות למרכזי תעסוקה ותחבורה בין השכונות לבין עצמן
  היא הבסיס לשיקום העיר הזאת והביקוש לגור בה.
  אם יש תחבורה ציבורית יותר טובה בעיר קטנה בקריות למת"ם חיפה מאשר בין שכונה בחיפה למת"ם אז חשוב לחוקר למה גורם כלכלית ומה קורה תשתיתית במצב זה

 23. עדה ניב אמר/ה

  קאליש היא אחת התקלות הגדולות ביותר שחיפה ידעה מאז ומעולם.
  חיפה צריכה איש ביצוע !! ביצועיסט שמזיז דברים ולא קשקשנים חסרי מעוף שרק מביטים בניירות ושורפים זמן בדיונים.
  מעבר לזה, העיריה משותקת, איש לא סופר אותה.

 24. רובי אמר/ה

  שלום
  ראש העיר של חיפה
  הבנין שאני גר שביל עדה קרית אליעזר
  הגיע מהנדס העיר קבע שצריך לתקן
  את הסדק הגדול שנפער הדיירים שלמו
  הרבה כסף לתיקון.
  תיקחי אחריות גב' קליש אם הבנין יתמוטט
  זאת תהיה אחריות שלך.

הגיבו כאן לכתבה