גל חום כבד בכל הארץ • כך תשמרו על עצמכם ועל יקיריכם | המלצות והנחיות

חום כבד (משרד הבריאות)

גל חום כבד פוקד בימים אלה את ישראל, במסגרתו מטפסות הטמפרטורות בכל חלקי הארץ. מזהיר ארגון מד"א מפני סכנות רבות כגון התייבשות, מכת חום, תשישות, עילפון ועוד.

במסגרת הערכות הארגון למזג האוויר החם, מפרסם מד"א הנחיות, המלצות ואזהרות, על מנת לעבור את גל החום בבטחה.

סכנה מוגברת לאוכלוסיות בסיכון, לקשישים ולילדים

נוכח גל החום הכבד והשרב אשר צפוי בישראל בימים הקרובים: אוכלוסיות בסיכון, קשישים וילדים נמצאים בסכנה גבוהה ועלולים לסבול מפגיעות רבות בשל גל החום.

35-40 מעלות חום

עפ"י התחזיות, גל החום שהחל כבר אמש (א' 27/6/21) בשעות הצהריים, צפוי להמשיך עד יום ד' (30/6/21) ולכלול עומסי חום כבדים ושרב באזורים רבים בארץ. המעלות ינועו בין 35 ל-40 מעלות. ובאזור הדרום והבקעה הן יהיו אף למעלה מ-40 מעלות.

שתו הרבה והימנעו משהייה ממושכת בשמש

על הציבור לנהוג ביתר זהירות ואחריות על מנת לעבור את גל החום באופן בטוח ומוגן. יש להימנע מחשיפה ישירה וממושכת לשמש, מומלץ לשתות כמויות גדולות של מים, יש להימנע מפעילות גופנית שאינה הכרחית בשעות עומס החום, רצוי להימצא במקומות ממוזגים ומוצלים ככל הניתן וזאת בנוסף לציות להנחיות משרד הבריאות בנוגע לקורונה ולהקפדה על עטיית מסיכות.

לא לשכוח את הילדים ברכב!

במגן דוד אדום מבקשים לשים דגש מיוחד לנושא שכחת ילדים במכונית – כדי למנוע אסון וטרגדיה נוכח גל החום המתקרב. בנוסף, במד"א קוראים לשמור על קשר ולגלות ערנות עם קרובי משפחה מבוגרים ועם שכנים באוכלוסיית סיכון, על מנת לסייע במקרה חירום. בכל מקרה חירום רפואי יש ליצור קשר עם מוקד מד"א בטלפון 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי"

לא שוכחים ילדים ותינוקות ברכב (צילום: מד"א)

בדקו את המושב האחורי – שוב ושוב!

במגן דוד אדום שבים ומזכירים לציבור כי יש לבדוק שוב ושוב בכל נסיעה את המושב האחורי ולוודא את שלומם של הילדים וכי אף אחד מהם לא נשכח ברכב. הטמפרטורה ברכב סגור מזנקת בתוך דקות ויש לעשות את כל הפעולות האפשריות הנדרשות על מנת לוודא שלא נשארו ילדים ותינוקות ברכב סגור.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: 

אנו מבקשים מהציבור להישמע להנחיות ולנקוט ביתר זהירות – על מנת לעבור את גל החום הכבד בשלום וללא נפגעים. אנו מבקשים לגלות שכנות טובה ולדפוק פעם ביום בדלת של שכנים הנמצאים באוכלוסיית סיכון ומתגוררים בגפם. יש להפעיל כל אמצעי הניתן, על מנת שלא להשאיר ילד ברכב לבדו וכמובן להמשיך ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות בנושא הקורונה במטרה לשמור על ולשמור בריאותכם ולבריאות משפחתכם.

על מנת לצמצם למינימום את הפגיעות בנפש מפאת החום הכבד, מפרסם מד"א את ההנחיות לציבור, לשמירה על חיי אדם:

הרבו בשתיית נוזלים: יש לשתות כמויות מספיקות של מים אף מעבר לתחושת הצימאון. מומלץ לשתות בין 8 ל-10 כוסות מים ביום. שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. עדיף לשתות מים ולא שתייה ממותקת.

 • יצאתם מהבית? יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש, בעיקר בקרב תינוקות וילדים – באמצעות כובע רחב שוליים, משקפי שמש, קרם הגנה ולבוש מתאים.
 • תינוקות ברכב: יש לעשות כל מה שניתן על מנת לוודא שלא נשארו ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכב סגור מזנקת בתוך דקות בודדות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב, ולו לרגע – גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים ומזגן פועל!! 
 • פעילות ספורטיבית: יש להימנע לחלוטין מהתעמלות בחוץ במהלך שעות החום הכבד. אם מבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב, כאשר יש הקלה בעומס החום, יש להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.  
 • יוצאים לים? יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ומשהייה בחופים בשעות החום הכבד. עדיף לרחוץ בים בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחה"צ, אז הטמפרטורות נוחות יותר. בנוסף, יש לרחוץ רק בחופים מוכרזים, בשעות הפעילות שבהן יש מציל. 
 • עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש להקפיד על לבוש בהיר, דק ומאוורר המאפשר לנדף את חום הגוף. יש להקפיד על הפסקות ארוכות יותר מהרגיל בצל או במקום ממוזג, ולהרבות בשתייה.
 • אם מופיעים סימני התייבשות – דוגמת כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר, ולהרבות בשתייה מעבר לתחושת הצימאון.
 • אם מופיעים סימני פגיעת חום – דוגמת התעלפות, טשטוש בראיה, בלבול ועלייה בחום הגוף, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", ולהישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד, עד להגעת הצוותים.
קשישים (צילום: אור ירוק)

שימו לב במיוחד לתינוקות, ילדים קשישים ומוגבלים

חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים.
הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם, ולוודא שהם לא מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום.
בנוסף, יש לוודא הימצאות שתייה בסמוך אליהם, ושהילדים נמצאים כל העת במקום מוצל.
במד"א קוראים לאנשים שלהם קרובים קשישים או מוגבלים, לשמור איתם על קשר בתדירות גבוהה מהרגיל, על מנת לוודא שבקרבתם שתייה קרה וכי הם מצויים במקום מוצל וקריר, ואינם מראים כל סימן להתייבשות או פגיעת מכת חום. 

הנחיות זהירות – מגן דוד אדום (מד"א)

סכנת שרפות

מרשות הטבע והגנים נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
על פי התחזית של השירות המטאורולוגי צפוי עומס חום כבד באזורים רבים בארץ .
חל איסור מוחלט להדליק אש בשמורות הטבע והגנים הלאומיים למעט במקומות המאושרים בתחום חניון – סכנת שרפות!

חשש מהתייבשות

רשות הטבע והגנים מבקשת מהציבור להימנע מיציאה לטיולים במסלולי הליכה בשטח הפתוח בימים אלו, מחשש להתייבשות וסכנת חיים.

ניתן לטייל באתרים בהם משך הטיול קצר, המסלול מוצל וקיימים בהם מקומות להתרעננות ומי שתייה.
בשל התנאים תיתכן סגירת מסלולי טיול ואתרים.
ניתן להתעדכן בפרטים אודות מסלולים סגורים באתר של רשות הטבע והגנים.
למידע בנושא טיולים ניתן לפנות למוקד המידע של רט"ג בטלפון 3639*
בנושאי מזג אוויר יש להתעדכן באתר השירות המטאורולוגי ובאמצעי התקשורת.

3 תגובות
 1. חזקי אמר/ה

  לא צריך מכת חום כדי להגיע לעילפון.מספיק להריח את הגרביים של ברוך.ועכשיו ברצינות..שתו הרבה מים.לא מיץ.אכלו גזר,מלפפון וחסה וכן פירות מלאים במים כמו מילון ואבטיח.

 2. אבנר אמר/ה

  בכדי לא לשכוח ילדים ברכב תניחו רדיו טרנזיסטור ליד התינוק אז ביציאה תראו את התינוק ולא תשכחו אותו

 3. יהודי אמיתי אמר/ה

  אבנר,אפשר פשוט לקשור את התינוק על מכסה המנוע וככה לא ישכחו אותו.

לא ניתן להגיב