דיווח מהדיון השני של הערר נגד הרחבת בז”ן – ירושלים – 14.7.15

05_-_מיכל_שוקרון_-_דוברת_מגמה_ירוקה_בערר_בזן.JPG

מיכל שוקרון – דוברת מגמה ירוקה בערר בזן. צילום: מגמה ירוקה
כשלון מגמתי מסוכן של הרגולציה בועדת הערר על הרחבת בז”ן:
בדיון ערר הרחבת בז”ן פי 3 נחשפה האמת על ההתנהלות הלקויה של מוסדות הרגולציה. במקביל לדיון הסוער הפגינו תושבי חיפה וארגון מגמה ירוקה כנגד ההחלטה הצפויה להגבירת התחלואה במפרץ חיפה

הדיון בערר על הרחבת בז”ן פי 3 התנהל באופן מגמתי מכוון כאשר דוברים מטעם בז”ן הציגו את עמדותיהם במשך כל יום הדיונים. קריאות בינים, שאלות או הבהרות מצד העותרים הירוקים התקבלה לרוב בסתימת פיות. אך מחוץ לאולם הדיונים התמונה היתה שונה: מחאת המגמה הירוקה ותושבי מפרץ חיפה היתה סוערת ואמוציונלית ונמשכה כ-6 שעות. המפגינים קראו קריאות לעבר חברי הועדה לבטל את התוכניות המזהמות לאלתר. קריאותיהם ומחאתם הידהדה בחדרי הדיונים לאורך כל יום הדיון.

חברי הועדה העמיקו במפות שטחי בז”ן המועמדים להרחבה


באופן מפתיע, חברי הועדה הדנים בנושא כבר מ-2012 הדירו את רגליהם משערי המפעל ולא ביקרו בו עד היום כדי להכיר את השטח מקרוב.
בדיון נחשף כי בשנת 2015 בדומה למה שהתרחש ב-2013, לא התבצעו ניטורי פתע במפעלי מפרץ חיפה בגלל תקציבים חסרים. בנוסף, הפקרות הציבור עוברת כחוט השני בין כל המוסדות האמורים להיות אמונים על שלום התושבים. אוזלת היד של המשרד לאיכות הסביבה צף על פני השטח מתבטאת באמירות סותרות בין צור ושטרוך ממשרד הגנת הסביבה; שטרוך: “נעשה סקר סיכונים שלא הראה חריגות” וזאת בסתירה למה שצור אמר :”נמצאו ערכים גבוהים על גדרות המפעלים. ”
אם לא מספיקות מעילות אמון אלה בציבור, הוסיף עליהם משרד הפנים נטבח נוסף: “התוכנית שהופקדה לא כוללת סעיף של ידוע הציבור כתנאי לקבלת היתר – רק למתקן פולט” המשמעות האבסורדית מתארת מציאות שבה בז”ן יוכל להוסיף כמעט כל מתקן בשטחו ללא הגבלה וללא הוצאת הודעה לציבור.

גלגלי הצדק טוחנים לאט:


45 יום מורטי עצבים הולכים לעבור על תושבי חיפה. 45 יום שניתנו לבז”ן בידי הועדה כדי להציג את הנתונים המתוקנים שלהם.

אחד מהאנשים שמחכים להחלטה העיד בפנינו את עדותו האישית:
ישי וולפוביץ, תושב הקריות: “אנחנו פה בשביל האנשים שעכשיו נמצאים במחלקת אשפוז יום הגדושה שבה, מרוב שעמוס, אין לאנשים איפה לשבת. איך אני יודע? כי אמא שלי מבקרת שם כל שבוע בתור מטופלת. אם איכפת לכם מהבריאות שלכם אל תבואו לבקר או לגור בחיפה. אם איכפת לכם מאיתנו ומחיפה תצטרפו אלינו.”

אופיר_אלון.jpg
אופיר אלון
אופיר אלון, מרכז תא חיפה של מגמה ירוקה: “הועדה לא מבחינה בין חוק יבש לבין חיי אדם. אם החוק במדינת ישראל מאפשר לבז”ן להתרחב פי 3 ולסכן את חייהם של 800,000 תושבי מפרץ חיפה, המסקנה המתבקשת היא שיש לשנות את החוק, לא לאשר את התכניות. אנו קוראים לועדת הערר ולעו”ד סילביה רביד העומדת בראשה לנצל את המנדט שקיבלה להפעלת שיקול דעת ולדחות את התכניות להרחבת התעשייה הפטרוכימית במפרץ על הסף”.
רויטל_גולדשמיד.JPG
רויטל גולדשמיד
רויטל גולדשמיד, פעילת מגמה ירוקה וממובילות המאבק:“אנחנו קרובים לרגעי הכרעה מפרץ חיפה. החלטת הועדה לגבי אישור או ביטול התוכנית להרחבת בתי הזיקוק פי 3 הולכת לשנות את חייהם של מעל חצי מליון תושבים. ועדת חנין המליצה כבר בקיץ הקודם לעצור את תוכניות ההרחבה ולשים דגש על שיקום הזיהום והתחלואה בנפת חיפה. אנחנו קוראים מכאן לועדת הערר לאמץ את מסקנות ועדת חנין ולהביא ליישומם.

תמונות מההפגנה שהתרחשה מחוץ לאולם ועדת הערר


IMG_7496.JPG

ערר בז”ן – ירושלים – 14/07/2015. צילום: מגמה ירוקה
IMG_7500.JPG
ערר בז”ן – ירושלים – 14/07/2015. צילום: מגמה ירוקה
IMG_7501.JPG
ערר בז”ן – ירושלים – 14/07/2015. צילום: מגמה ירוקה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.