דיון ערר בז”ן במועצה הארצית לתכנון ובנייה – ירושלים – 8/7/15

05_-_הפגנה_בערר_בזן_-_מגמה_ירוקה_-_שיטת_הסלמי.jpg

הפגנה בערר בזן – מגמה ירוקה – שיטת הסלמי

בדיון ערר הרחבת בז”ן פי 3 (התכנית הידועה בשמה – חפאג/1200/ב) הפגינו תושבי חיפה וארגון מגמה ירוקה כנגד ההחלטה הצפויה להגביר את התחלואה ולהגדיל את הסיכון הבריאותי של קרוב למליון תושבים

המלחמה על בריאות תושבי חיפה מגיעה לדיון על הרחבת בז”ן פי 3.

הדיון בערר על הרחבת בז”ן פי 3 הגיע אתמול למועצה הארצית לתכנון ובנייה בראשותה של עו”ד סלביה רביד. בדיון השתתפו חברי כנסת, ראשי בז”ן, איגוד ערים חיפה, עירית חיפה וחלק מארגוני הסביבה. במקביל לדיון התנהלה בחוץ הפגנת תושבים, פעילי מגמה ירוקה ופעילי ארגוני סביבה נוספים שהפעילו לחצים על יו”ר הוועדה, סלביה רביד, וקראו לה לא לאשר את הרחבת בז”ן על חשבון בריאותם של תושבי מפרץ חיפה.

IMG_7303.JPG

בז”ן, שלא כמובטח, משכו רק חלק מסעיפי הערר. סעיף עקרוני שמדבר על יכולתם להרחיב תכסית: צינורות ובנינים מעבר לשטח המבוקש להרחבה ובכך מאפשר להם להקים כל מתקן שירצו בחסות החוק, נשאר עומד תלוי לדיון. משיכת הערר, לכאורה, של בז”ן אינה אלא בספין תקשורתי. הסעיף שלא בוטל מאפשר את הרחבת בז”ן פי 3 תוך פגיעה באיכות הסביבה, החמרת זיהום האוויר ופגיעה בבריאותם של תושבי מפרץ חיפה.

IMG-20150708-WA0041.jpg

תמר_זנדברג.JPG
תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג: “הוועדה שהתכנסה לדיון בהרחבת מפעלי בזן במציאות שונה לגמרי מזו שבה הוגשה התכנית: היום כבר ברור שיש זיהום אויר עודף במפרץ ויש תחלואה עודפת במפרץ והמשימה של מוסדות התכנון והממשל היא איך לצמצם אותם ולא איך לאשר תכניות להרחיב אותם. את תכנית בזן צריך לדחות ובמקומה להציג תכנית לאומית לצמצום הזיהום למטרופולין חיפה”
מור_גלבוע_-_מנכל_מגמה_ירוקה.jpg
מור גלבוע – מנכל מגמה ירוקה
מור גלבוע, מנכ”ל מגמה ירוקה: “הבעיה המרכזית כיום במפרץ חיפה היא שקיפות נתוני התחלואה והזיהום. הבעיה נובעת מכך שהגורם המזהם,בז”ן, הוא גם הגורם המנטר, איגוד ערים, שהתבקש ע”י בז”ן לבצע ניטורים. הדבר הוא בחזקת “לתת לחתול לשמור על השמנת”. ומאפשר מצב בו נתוני האמת אינם שקופים וגלויים לציבור. אנחנו דורשים שקיפות מלאה למידע הגולמי והלא מעובד של נתוני פליטות החומרים המזהמים מהארובות. אנחנו מצפים מהמשרד לאיכות הסביבה להכריז לאלתר על איזור חיפה כאזור מוכה זיהום אווי ולהדק את אכיפת חוק אוויר נקי ואמנת שטוקהולם”.

יגאל רוזנברג, פעיל מגמה ירוקה בחיפה וממובילי המאבק בהרחבת בז”ן אמר בועדה:”ברקע אישור תוכנית הרחבת בזן פי שלוש מתקיימת חקירה פלילית והוגשו 3 כתבי אישום נגד בזן ומנהליה בגין עבירות זיהום, רשלנות בטיחותית ואי עמידה בדרישות משרד הגנת הסביבה למרות חומרת העבירות וועדות התכנון לא נתנו על כך את הדעת בדיוניהן ועשוייה לאשר לגוף עברייני אישורים מפליגים להתרחבות.”

רויטל_גולדשמיד.JPG
רויטל גולדשמיד
רויטל גולדשמיד, תושבת חיפה וממובילי המאבק בהרחבת בז”ן מטעם מגמה ירוקה:” אנחנו עדים למהפך בתפיסת העולם של כל הגורמים הנוגעים בנושא מפרץ חיפה. שינוי התפיסה הוא פועל יוצא של מאבק עיקש ובלתי מתפשר של מגמה ירוקה וארגוני סביבה להעמיד במרכז הסדר היום הציבורי את טובת התושבים ולשלב אותם כגורם מרכזי במשוואת הפיתוח העתידי של מפרץ חיפה. כאמא לשני ילדים, תושבת חיפה, אני מרגישה שלא מספיק אנשים מתעוררים ומבינים שצריך להילחם על החיים שלנו ושל הדורות הבאים. מדובר פה בבריאות של כולנו, בחיי אדם ואני קוראת לכל מי שאכפת לו להגיע לדיון המכריע במועצה הארצית לתכנון ובנייה ולזעוק יחד אתנו עד שברי הסמכא ייקחו אחריות ויעצרו כל תוכנית להרחבת התעשייה המזהמת על חשבונו של הציבור”

בשבועות הקרובים יתקים הדיון המכריע במועצה הארצית לתכנון ובנייה שיסכם ויכריע בסוגיית הרחבת בז”ן ומשמעותה על הגברת הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.