בקשה להצהרה על מקורות הכנסה לרשות המיסים כבר קיבלת?

מאת: רו”ח ליאור מרגי, משרד ליאור מרגי-רואי חשבון, חבר פורום מנהיגות העתיד
רוח_ליאור_מרגי.JPGמס הכנסה הגדיל את מכסת הדוחות השנתיים ללא חייבים
בכל שנה נדרשים נישומים העונים על ההגדרות בחוק (לדוגמא: עצמאיים/בעלי חברות/שכירים בעלי שכר גבוה) להגיש דו”ח שנתי לרשויות המס על כל מקורות הכנסותיהם. מלבד נישומים אלה, ערכה רשות המיסים מדגם מצומצם מאוד בו נדרשים אזרחים נוספים להגיש דוחות שנתיים ולהצהיר על מקורות הכנסתם.
השנה, חל שינוי דרמטי בתפיסת הממשלה ורשות המיסים, וכחלק מהמאבק בהון השחור ובמעלימי המס נשלחו לכ-100 אלף אזרחים דרישות להצהרה על פרטיהם האישיים ומקורות הכנסתם (טופס 5329) בארץ ובחו”ל.
בטופס יש למלא ולהצהיר על כל מקורות ההכנסה, הנכסים, המניות, שותפויות בעסקים ופרטי עיסוק נוספים. לאחר קבלת הנתונים וניתוחם תוכל רשות המיסים להחליט האם מדובר באזרח שאינו משלם את כל מיסיו ובאם יש צורך לחייבו בהגשת דו”ח שנתי עד כדי דרישה להגשת דוחות רטרואקטיביים (עד 10 שנים) וזימון לחקירה פלילית.

את אוכלוסיית מקבלי הטופס ניתן לחלק למספר קבוצות: הקבוצה הראשונה היא הקבוצה ששוהה בחו”ל לתקופות של 3 חודשים ומעלה במהלך השנה, שייתכן ולהם הכנסות, עיסוקים או נכסים בחו”ל, ו/או שמרכז חייהם אינו בישראל.
הקבוצה השנייה הינה קבוצה שברשותם יותר מדירה אחת וככל הנראה קיימת להם הכנסה משכר דירה חייב במס. קבוצה נוספת הם בעלי תנועות לא סדירות בחשבון הבנק שלהם ושאינם רשומים כשכירים במס הכנסה. במקביל, נשלחות בקשות למילוי הטופס לאזרחים שלגביהם התקבל מידע מהציבור שאינו תואם למידע הרשום במס הכנסה.

במידה וקיבלתם בקשה למילוי הטופס, עליכם לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי טרם הגשתו, שכן מדובר בנושא בעל רגישות גבוהה העלולה לחשוף את מגיש הטופס לטענות פליליות מצד רשויות המס עקב אי דיווח על ההכנסות בעבר ואי תשלום מס כחוק.

כיום, ישנו הליך משפטי להצהרה על מקורות הכנסה ונכסים שלא דווחו לרשויות המס מעולם שנקרא “גילוי מרצון”, בהליך זה האזרח מצהיר מיוזמתו על מקורות ההכנסה שלו החייבות במס, משלם את כל המיסים הנוספים הנדרשים ממנו ובכך מנטרל את ההשלכות הפליליות שהוא חשוף להם במידה ורשויות המס היו מגלים זאת קודם.
לדעתנו, למרות שליחת הטופס לאזרח, עדיין ניתן להגיש את הטופס בהליך של “גילוי מרצון” בטענה שקיימת נכונות של האזרח להצהיר על נכסיו ומקורות הכנסתיו ולשלם את כל המס שיתחייב בהם.
בנוסף לסכנת החשיפה הפלילית, הגשת דו”ח שנתי לרשויות המס ללא קבלת ייעוץ מקצועי, עלולה לחשוף את הנישום לתשלומי מס כבדים, לקנסות, עיצומים כספיים וריביות פיגורים והצמדות.

ראוי לציין שאין זה מבצע חד פעמי של רשות המיסים וכבר בחודשים הקרובים צפויים אזרחים רבים נוספים לקבל את הדרישה להצהיר על מקורות הכנסתם.
במידה ואתם נמנים בקבוצות האוכלוסייה המוזכרות לעיל, אך טרם קיבלתם פנייה להגשת ההצהרה, אנו ממליצים להקדים ולהיוועץ עם איש מקצוע בכדי לבדוק אם הינכם עונים על דרישות החוק להגשת דוחות שנתיים או שיש ברשותכם הכנסות חייבות במס שלא מדווחות ושלא מנוכה מהם מס כחוק.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.