אל תמהרו לקחת הלוואות • הנזקים לבעלי העסקים בעקבות הקורונה

שטרות

בעלי עסקים חווים בימים אלה שלאחר משבר הקורונה, לחצים כבדים. רבים חווים הפסדים, עקב כך שנאלצו להאט, או אפילו להשבית כליל את הפעלת עסקיהם בימי הסגר


כיצד נכון להתייחס להלוואות המוצעות?

בהתאם למצוקה שהתעוררה אצל בעלי העסקים, אנו שומעים שוב ושוב על סיוע שמציעה המדינה (בדמות ‘הלוואה בערבות המדינה’), לעסקים שניזוקו בעקבות משבר הקורונה.

בכתבה זו אתייחס לשאלה: האם בכלל נכון עבור עסק שנקלע למשבר, לעשות את הצעד, ולקחת על עצמו את עול ההלוואה?

נדרשת תשומת לב לנתוני העסק

רבים מקרב בעלי העסקים שפונים אלינו לייעוץ עסקי הם כאלה שלקחו הלוואות. כאשר הם מציגים את נתוני העסק מבחינה כלכלית, ניתן לראות כי סעיף “החזרי הלוואות”, הנמצא בדו”ח הכספי מדי חודש בחודשו, אינו מותאם למחזור הכספי של העסק.

אם כך, נשאלת השאלה “כיצד הם הגיעו לידי כך?

הלוואה בלבד אינה פותרת את הבעיה

רבים מקרב בעלי העסקים מתייחסים לנטילת הלוואה כפתרון לבעיה. בטווח הקצר, אכן יכולה הלוואה להקל על כלכלת העסק, אך לצערי, פעמים רבות אני רואה בעבודתי כי מצד נותן ההלוואה לא נערכה בדיקה מספקת של מחזור ההכנסות ושל יכולתו של העסק לעמוד בהחזר ההלוואה, וודאי לא בהסתכלות ארוכת טווח.

נותן ההלוואה הוא גוף עסקי-כלכלי

יש לזכור, כי נותן האשראי הוא גוף עסקי כלכלי לכל דבר, שמטרתו למכור את מרכולתו ברווח. לכן, לצערנו, לא תמיד טובת העסק שמולו תעמוד לנגד עיניו.

הלוואה היא כלי, או מוצר, שאכן יכול ואף צריך לסייע לעסק להתקדם ולהתפתח. אך זה חייב להיעשות באופן שיתאים לעסק שנוטל אותם.

לדוגמה: לקיחת הלוואה לפתיחת עסק או לקידומו, צריכה להיות כזו שהמותאמת לכושר ההחזר של העסק, כך שבטווח הארוך יתאפשר לעסק ולבעליו לפתח ולהרחיב אותו בלי “לחנוק” את התזרים הכספי השוטף.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

איך בכל זאת הלוואה יכולה לסייע?

לעתים תשמש הלוואה ככלי עזר לעבור תקופות משבר זמניות (למשל הקורונה), אך גם במקרים כאלה, חובה לעשות זאת בתבונה ובתכנון דקדקני, לגבי גובה ההלוואה, עלות ההלוואה וכושר ההחזר החודשי שמתאים לעסק, כך שלא ייכנס לגרעון חודשי קבוע נוסף.

אנחנו ב-“אדיר-ייעוץ עיסקי ופיננסי” מסייעים ומלמדים את בעלי העסקים כיצד להתנהל נכון, הן מבחינה עסקית – כלכלית (דהיינו כיצד לתמחר נכון את המוצרים של העסק ובאיזה מחיר יוכל בעל העסק להרוויח את משכורתו, באופן קבוע ומסודר.

אנו מסייעים לבעלי העסקים שהם לקוחותינו, כיצד לבצע תחשיב נכון ולהתאים את ההלוואה/אשראי שהם זקוקים לו, ליכולת ההחזר החודשי של העסק, וכל זאת מבלי לפגוע בתזרים השוטף של העסק, תזרים מזומנים שהנו הכרחי לפעילותו התקינה היום יומית.

אשראי או הלוואה מותאמים, עשויים בהחלט לסייע לפיתוח העסק ולרווחיותו ובכך לקדם את הכנסות בעלי העסק, שהרי זו הייתה מטרת הקמתו מלכתחילה.

בואו נעשה זאת נכון!הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    לא צריך