בזק”א מודאגים ומדווחים על עלייה במקרי המוות של קשישי וערירים בביתם

מתחילת השנה טיפלו מתנדבי זק”א, כבר בלמעלה מ-17 מקרים קשים של מציאת קשישים וערירים, שמצאו את מותם לבדם. מרבית הגופות התגלו במצב ריקבון • “אלו הם מקרים עצובים של אנשים בודדים בביתם”, ציינו בזק”א.

כלל האירועים בהם מטפלים מתנדבי זק”א הם אירועים קשים בפני עצמם, המצריכים תעצומות נפש ואנרגיות רבות למתנדבים, כדי שיוכלו לטפל בזירות הקשות במקצועיות וברגישות.

בשנת 2019, טיפלו מתנדבי זק”א בכ-10 מקרים קשים של מציאת גופות קשישים בביתם, במרחב חיפה.

מתנדבי זק”א, אשר מגיעים לזירה, יעשו מה שהם מסוגלים ויכולים במסגרת התמודדות הנפשית של כל מתנדב. ראשי הצוותים בזירה מחלקים למתנדבים תפקידים לפני הכניסה לאירוע ודואגים ללוות ולשמור על המתנדבים במהלך האירוע וגם בתקופה שאחריו.

בזק”א מספרים: “כשאנחנו מקבלים בביפר הקפצה לאירוע ‘ריקבון’, בזירה בה מוצאים דמות אדם במצב של איבוד צלם אנוש, זה מצריך תעצומות נפש מיוחדות אלו מראות קשים שאדם לא מסוגל להכיל”.

מתפללים לשלומם של הערירים - יהודה משי זהב, זק"א
מתפללים לשלומם של הערירים – יהודה משי זהב, זק”א

לצערנו, הסיפורים הקשים הם בקשישים, עריריים, גלמודים, ניצולי שואה, אנשים שחיים לבד או אוכלוסיות מוגבלות. במרבית המקרים מדובר בקשישים שאין להם משפחה, או שמשפחתם לא בקשר עימם והתוצאה בסוף היא קשה וטרגית מאוד.

בזק”א מסבירים למערכת אתר החדשות חי פה: “אותם נפטרים פשוט נשכחים בבית ואף אחד לא מתעניין בהם, האם הם במצוקה, סובלים או צריכים סיוע כל שהוא”.

את אותם קשישים ערירים ימצאו לאחר מותם וזאת רק לאחר שהשכנים יריחו את הריח הבלתי נסבל של המוות ויזמינו את כוחות ההצלה. בתקופת החורף, הדיווח לרשויות יכול להגיע רק לאחר שבועיים ויותר, היות שהחלונות סגורים והקור מאיט את התהליך, אשר בסופו יורגש הריח הנורא, שמעיד על המוות.

לרוב בתקשורת לא יידעו ורוב התושבים כלל לא יהיו מודעים לסיפורים הקשים האלו, שמתרחשים בדלת של השכן שלנו, היות שמדובר במוות טבעי, שבדרך כלל אינו מדווח בשל צנעת הפרט.

ישראל שכטר, מתנדב בזק”א חיפה מחוז צפון משנת 1994. ישראל מספר שתמיד הנושא הכי קשה בטיפול שלו בזק”א, מאז החל להתנדב אלו הם האירועים הקשים של מציאת גופה במצב ריקבון. ישראל מספר: “אנחנו מוצאים אדם במצב הכי שפל שקיים, פשוט איבוד צלם אנוש”.

ישראל שכטר, מתנדב זק"א חיפה (צילום: מישל דוט קום)
ישראל שכטר, מתנדב זק”א חיפה (צילום: מישל דוט קום)

ישראל שכטר, מוסיף ומספר:

אחת הזירות הקשות שלי בזק”א זירה שעד היום לא יוצא לי מהראש. בשנת 2019, הגעתי לבניין מגורים ברחוב יל”ג בחיפה, שהתקרבתי לבניין כבר הרגשתי את הריח נוראי. השוטרים שהיו במקום עמדו מחוץ לבניין עם מסכות על האף וציינו לנו לאן ללכת מבלי שהם יתלוו אלינו בגלל הריח הנוראי וגם בגלל המראות הקשים.

במקרה היה מדובר באדם שככל הנראה החליק וקיבל מכה. בשארית כוחותיו הוא ניסה לזחול לעבר הדלת של הבית לבקש עזרה, אבל הוא התמוטט ומת. הגבר שנפטר שכב לפחות מספר שבועות בדירה לאחר מותו, ככה זה כשאין אף אחד שדואג לו. הריח הנוראי אחרי מספר שבועות שעבר את דלת הדירה לעבר חדר המדרגות ולכל הבניין ורק בשלב הזה השכנים הזעיקו את המשטרה. בחרדת קודש טיפלנו במקרה שהיה קשה פיזית ומנטלית בפרט כשמבינים שחי כאן אדם, שלא היה אכפת לאף אחד ממנו.

אנשים ניצולי שואה שעברו את כל הזוועות הקשות חיים כאן בבדידות, כשאין מי שדואג להם או לוקח אחריות עליהם. את ההשלכות אחר כך אנחנו מכירים היטיב לצערי. רק מתחילת 2020 טיפלנו מתנדבי זק”א ב-17 מקרים, מקרים שאולי ניתן היה למנוע.

אני פונה אליכם תושבי חיפה היקרים וכל מי שיכול, אנא ממכם שימו לב לשכנים שלכם. אם יש לכם שכן ערירי או קשיש, אפילו אדם לא ערירי אבל הילדים לא כל כך בקשר פשוט לא לחכות וקחו יוזמה, לפחות פעם ביום תבדקו בשלומם שהם בסדר, אל תחכו שהריח הנוראי יציק לכם.

אנחנו צריכים לדעת לחיות אחד עם השני ולא אחד ליד השני, בטוח שעם זה נוכל לפחות ולנסות למנוע את האסון הבא.

כמובן שפנינו לעיריית חיפה, על מנת להבין ולשלב את הנחיות מחלקת הרווחה העירונית בכתבה ואת תגובתה. לצערנו אין תגובה מצד העירייה, גם בנושא חשוב זה.
במידה ותתקבל התייחסות מעיריית חיפה, כמובן שנביא אותה בכתבה.

פינוי נפטר, גבר ערירי שנמצא בדירתו בצפון הארץ (צילום: זק"א, אהרון ברוך לייבוביץ)
פינוי נפטר, גבר ערירי שנמצא בדירתו בצפון הארץ (צילום: זק”א, אהרון ברוך לייבוביץ)
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. חגי גוטמן הצלם שלך אמר/ה

  ולמשהו הכפת מי זה לא לאף. אחד לא הכפת לא העיריה החסודה שלכם שאני לא מאמין לה היום בשקל ולא הכנסת שגם אני לא מאמין לה בשקל כולם שם גנבים רמאים וזה נימאס כבר

  1. חגי גוטמן הצלם שלך אמר/ה

   נימאס מאוזלת היד של העיריה והכנסת שאטומים לגמרי לאנשים פה להזדקן. בארץ הזאת כמו בן אדם אי אפשר רק כסף יודעים לקחת אבל לעשות משהו שום דבר חבורת פושעים

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חברה וחינוך בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו