משבר שילוב החינוך המיוחד בכיתות הרגילות עולה שלב • קריאה להקפאת יישומו של תיקון 11 לחוק החינוך המיוחד

חברי הנהגת ההורים הארצית מתנגדים ליישום התיקונים לחוק החינוך המיוחד, המגדיר שילוב התלמידים מהחינוך המיוחד בכיתות לחינוך רגיל, זאת עד אשר תתקיים הכשרה מוקדמת ומראש של צוותי ההוראה בבתי הספר וגני הילדים

ממשרד החינוך נמסר: המחנכים יכולים להסתייע בגורמי המקצוע המלווים את בית הספר

חברי הנהגת ההורים טוענים כי כל ניסיון ליישם את החוק ללא הכשרת צוותי ההוראה בצורה מקצועית ולפני התחלת התכנית, תוביל ללא פחות מקריסת מערכת החינוך, שממילא עומדת במקום לא-מחמיא, ביחס לשאר המדינות העולם המערבי.

מהנהגת ההורים הארצית נמסר

אנו, הורי ישראל, לא ניתן יד להפיכת ילדינו לשפני ניסיון, בידי פקידים, ומחייבים את המורים שלא הוכשרו לכך, לנסות ללמד את ילדינו, בלי לתת להם את הכלים לכך.

חברי הנהגת ההורים העבירו מספר פניות למשרד החינוך ולחברי כנסת, למרות זאת יישום התכנית ממשיכה לטענתם וזאת ללא מענה או התייחסות בכלל על ידי משרד החינוך לדרישותיהם. על כן הודיעו נציגי הנהגת ההורים הארצית, כי החל מיום שישי הקרוב יחלו לנקוט בצעדים נוספים. חברי הנציגות הארצית פנו להורים לשלוח את ילדיהם החל מהשעה השנייה ללימודים בלבד.

גרין עופר, יו”ר הנהגה יישובית חיפה מסר לחי פה:

משרד החינוך מממש את הרפורמה בבתי הספר בחינוך המיוחד, הרפורמה תיכנס לתוקפה בשנת הלימודים הבאה בכלל בתי הספר בארץ.
משרד החינוך מקדם תהליך המתרחש ללא הכנה מוקדמת של אנשי ההוראה, למרות שתהליך שכזה מצריך הכשרה מתאימה. אנו, אנשי הועד הישובי בחיפה, מצטרפים למאבק הארצי, במטרה לשנות את החלטת משרד החינוך.
לאות מחאה, ביום שישי הקרוב יחלו הלימודים בשעה השנייה, בכל המוסדות גני ילדים, בתי ספר יסודיים, חטיבות הביניים, ותיכוניים.
פניית הנהגת ההורים הארצית לחברי פורום ועדי ההורים היישוביים
פניית הנהגת ההורים הארצית לחברי פורום ועדי ההורים היישוביים
פניית הנהגת ההורים הארצית לחברי פורום ועדי ההורים היישוביים
פניית הנהגת ההורים הארצית לחברי פורום ועדי ההורים היישוביים
פניית הנהגת ההורים הארצית לחברי פורום ועדי ההורים היישוביים
פניית הנהגת ההורים הארצית לחברי פורום ועדי ההורים היישוביים

ממשרד החינוך נמסר:

יום הלימודים בכלל מוסדות החינוך, יחל בשעה 08:00 שבשגרה והלימודים יתקיימו כסדרם.

התיקון לחוק החינוך המיוחד כולו מטיב עם ההורים ועם התלמידים. הוא מעמיד לרשותם. חופש בחירה בבחירת המוסד החינוכי והוא אף מעניק לתלמיד סל תקציב גדול יותר.
הסל מאפשר לתלמיד לקבל שורה רחבה של מענים, כגון מרפאים בעיסוק או טיפול באמצעות אומנות או קלינאי תקשורת. הטיפולים נעשים במרחבי הכלה שהמשרד בנה ובונה במיוחד. לשם כך, הענקנו השנה עוד 1.3 מיליארד שקל לטובת הנושא.

באשר לסוגיית ההכשרות, מעבר להכשרות שעובד ההוראה יעבור, לרשותו עומד צוות מקצועי שמלווה אותו וייתן לו את המענים הטיפוליים הנדרשים.

מחנך/ת יכולים להסתייע בגורמי המקצוע המלווים את בית הספר, כגון: יועצת, רכזת השתלבות, מורת השילוב, פסיכולוגית, הדרכה מהמתי”א על ידי מומחית תחום ומדריכת הכלה-אל”ה. לרשות המורים עומדות אפשרויות רבות לפיתוח מקצועי בתחום הרלוונטי במרכזי הפסג”ה, בהשתלמות הבית ספרית ובאמצעות קורסים מקוונים בנוסף לייעוץ טלפוני.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

7 תגובות
 1. תמי אמר/ה

  בתור מורה ורכזת שילוב בשני בתי ספר, אני מזדהה עם ההורים. חוק ההכלה נחת עלינו . ויותר נכון על המורים שאינם ערוכים אליו. כבר עכשיו מצויים תלמידי חנ”מ בכיתה הרגילה כשלמורים אין כלים להתמודד איתם ונעשות טעויות מדי יום על גבם של תלמידים אלו. תוספת סל תקציב לתלמיד לא תתן מענה הולם מאחר שלא בכל בי”ס יש צוות יועצים או אנשי מקצוע בטח לא פרא רפואיים. מה שאין כך במסגרות חינוך מיוחד. והמורה הרגיל חסר הכשרה בחנ”מ וחסר אונים בשילובם של אלו בכיתה הרגילה.
  עם זאת, נפתרה הסוגיה של תלמידים שהוריהם מסרבים להעבירם למסגרות חנ”מ . כך שלכה”פ ילדיהם ישארו כרצונם בחינוך הרגיל ויקבלו סל תקציב לכה”פ.
  לדעתי תקצוב לפי ראש לא יהיה אפקטיבי כמו תקצוב להכשרת המורים במערכת.

  1. רחל אמר/ה

   מסכימה איתך לגמרי! אני כמו הורים רבים אחרים, נלחמת בשיניים שבני עם הפרעת הקשב והדיסלקציה, שאין מקומו באופן אישי בבית ספר לחינוך מיוחד, יקבל את הנחוץ לו במסגרת הרגילה ובתמורה הילד מקבל ארבע(!) שעות שילוב שבועיות שלא מספיקות כדי שיעלה על דרך המלך, למרות מאמציי איתו בבית והתנגדותו המוצדקת, כי כל היום למד ואין לו כוח להמשיך גם אחה”צ לשבת וללמוד. המערכת מפספסת אלפי ילדים מבריקים שיכולים להיות ממציאי ומדעני העתיד רק בגלל הרצון לחסוך או העבודה העקומה מבחינת שלבי הפעולה, על חשבון ילדינו.

  2. אורל אמר/ה

   יותר מזה הילדה שלי אמרה השבוע שעבר היא לא קיבלה שיעורי תיגבור בבית הספר כי למורה לא היה זמן.
   בשיעורי עברית במרכז העירוני שהיא היתה אמורה לקבל לא היה מורה לתת לה שיעורים במשך שלושה חודשים!!!
   וזה כשלילדה שלי שלומדת בחינוך רגיל קוראת פחות טוב משאר בני גילה!

   1. א אמר/ה

    מצטרפת לנאמר!!
    אין שום דבר טוב בחוק זה!!!
    לא לילדים הנורמטיביים ולא לאלו עם הצרכים המיוחדים.
    רק חיסכון בתקציב עומד לפני המחוקקים והתומכים
    בחוק זה!
    רב המורים הוסמכו ללמד חינוך רגיל ואין להם ידע וכלים או תקציביים להתנהל בדומה לחינוך מיוחד!
    הילדים הנורמטיביים מתעקביים בשל תשומת לב יתרה לילדים עם הצרכים המיוחדים.
    והילדים עם הצרכים המיוחדים לא מקבלים אנשי מקצוע ועזרה מכוונת !!!

 2. אמא אמר/ה

  אני גם מורה וגם אמא לילד מיוחד, למדתי כל פרט ברפורמה ועל אף שהיא מבוססת על רציונל נכון, שם זה נגמר ומתחיל כל החרטא, “סמוך” והכי גרוע – מהותה של ברפורמה בצורתה הנוכחית היא הפיכת החינוך המיוחד (שעולה למדינה הרבה כסף) ללא נחוץ תוך פגיעה בכלל הילדים במערכת בתמורה חיסכון כספי. עכשיו, מילא אם הכסף שנחסך היה נשאר במערכת עובר לבתי הספר, להכשרת צוותים, לשעות לילדים… אבל הכסף הזה יעלם ויילקח לטובת מטרות אחרות, כנראה פוליטיות, כרגיל. בושה

 3. תקווה אמר/ה

  כמורה במשרד החינוך חוק ההכלה פוגע בתלמידי הכיתה כשאת רוב המשאבים הרגשיים אני משקיעה בתלמידים מאתגרים . סל ההכלה לא מספיק , לא ניתנה מנתחת התנהגות ,תלמידים מאתגרים בורחים מהכיתות האוירה קשה וחצי שנה לוקח לעצב אותם על חשבון בריאותה של המורה ,זמן איכותי שמתפספס להואה והקניית ערכים.
  ההורים לא מודעים למה שקורה בכיתה.
  המצב הזה מתסכל יומיומית,אין ליוווי או תמיכה למורה .
  אחרי חצי שנה כזו כמורה מוערכת ומקצועית אני פורשת בשיא .
  המערכת ריכוזית ועושה תכניות פיילוט על גבי אנשי ההוראה .

 4. א אמר/ה

  לא הוגדל הסל ולא קיבלנו שום תקציב נוסף או שונה או מיוחד עבור הילדים המשולבים!!